Sněmovna reprezentantů USA schválila zákon MEGOBARI, jehož cílem je pokračovat v intervencích ve stylu Ukrajiny a konfliktu s Ruskem v Gruzii

Už jsme to viděli dříve, kdy vláda Spojených států neúnavně jednala s cílem ovládat vládu v bývalé republice Sovětského svazu hraničící s Ruskem a poté tuto vládu podporovala ve válce proti Rusku. Tento postup vedl k devastaci na Ukrajině, včetně úmrtí stovek tisíc lidí, v zástupné válce USA proti Rusku. Pondělním schválením zákona o mobilizaci a posílení gruzínských možností pro budování odpovědnosti, odolnosti a nezávislosti (MEGOBARI Act) ve Sněmovně reprezentantů Spojených států poměrem hlasů 349 ku 42 učinila Sněmovna velký krok k opakování této katastrofy v Gruzii.

Zákon MEGOBARI ( HR 36 ) přetéká opakováním ospravedlnění, která byla uváděna na podporu katastrofální intervence americké vlády na Ukrajině. „Konsolidace demokracie v Gruzii je zásadní pro regionální stabilitu a národní zájmy Spojených států,“ prohlašuje návrh zákona, než prohlásí, že „politikou Spojených států“ je „podporovat ústavně stanovené aspirace Gruzie stát se členem Evropské unie a NATO“, „pokračovat v podpoře schopnosti gruzínské vlády chránit svou suverenitu a územní celistvost před další ruskou agresí nebo zásahy do jejích mezinárodně uznaných hranic“ a zajistit, aby v Gruzii došlo k několika dalším vyjmenovaným událostem, které by posílily vazby země na USA a Evropskou unii (EU) a zároveň by vytvořily antagonismus mezi Gruzií a Ruskem. Politika USA je také uvedena jako politika zahrnující „boj proti ruské agresi, mimo jiné prostřednictvím sankcí na obchod s Ruskem a provádění a vymáhání celosvětových sankcí vůči Rusku“. Součástí je, jak se tomu již stalo v případě Ukrajiny, i požadavek na omezení obchodních vazeb mezi Gruzií a Ruskem.

Prohlášení o politice USA v návrhu zákona dále obsahuje popis manipulace zahraniční vlády ve stylu USAID, líčené jako podpora demokracie, která byla v posledních několika měsících dobře odhalena díky úsilí Ministerstva pro efektivitu vlády (DOGE). Například zákon MEGOBARI prohlašuje, že politikou USA je „i nadále podporovat pokračující rozvoj demokratických hodnot v Gruzii, včetně svobodných a spravedlivých voleb, svobody sdružování, nezávislého a odpovědného soudnictví, nezávislých médií, transparentnosti a odpovědnosti veřejného sektoru, právního státu, boje proti škodlivému vlivu a protikorupčního úsilí a uvalit okamžité důsledky na jednotlivce, kteří jsou přímo zodpovědní za vedení nebo se přímo a vědomě podíleli na vedení politik, které tyto standardy významně podkopávají.“ To může znít hezky – i když vážně arogantně – mimo kontext (stejně jako jeho propagandistický záměr). Ale to je standardní americký jazyk pro změny režimů pro „USA se rozhodly řídit ve vaší zemi“.

Hned poté, co návrh zákona prohlásil, že americkou politikou je vnucovat Gruzii svou vůli a poškozovat Rusko, pokračuje k nařízení předložit kongresovým výborům speciálně připravenou utajovanou zprávu „zkoumající pronikání ruských zpravodajských složek a jejich aktiv v Gruzii, která obsahuje přílohu zkoumající čínský vliv a potenciální propojení rusko-čínské spolupráce v Gruzii“. Je třeba sledovat konkurenci. Ve skutečnosti je ale hlavním účelem pravděpodobně pomoci politikům a jejich mediálním podporovatelům ospravedlnit pokračující stupňování intervence v Gruzii a antagonismus vůči Rusku a Číně. Utajované informace, jak se bude tvrdit, ukazují, že „zlí hoši“ dělají v Gruzii takové podlé věci, které by americký lid skutečně šokovaly, kdyby detaily nemusely být utajeny. To podpoří intervenci v Gruzii a strašení, které stojí za vzkříšenou studenou válkou americké vlády.

Kromě toho, že zákon MEGOBARI prohlašuje, že americká politika podporuje kontrolu nad Gruzií, odpor vůči Rusku a Číně a potenciálně i válku, požaduje vytvoření pětiletého plánu ze strany staré agentury USAID – která je stále aktivní a daří se jí – v koordinaci s dalšími nejmenovanými ministerstvy americké vlády. Tento plán by měl za cíl proměnit deklarovanou intervenční politiku USA v praxi.

Návrh zákona rovněž vyzývá prezidenta Trumpa, aby začal uvalovat sankce proti Gruzíncům, a to jak na členy parlamentu, tak i na vládní a stranické představitele, které Trump považuje za „vědomě zapojené do významných korupčních činů, násilných činů či zastrašování v souvislosti s blokováním euroatlantické integrace v Gruzii“. Sankce mohou být uvaleny i na jejich rodinné příslušníky. Můžete ignorovat ty zmatky o „korupci“ a „násilí nebo zastrašování“. To není to, co USA chtějí zastavit. Jinak by zbytek věty popisující, kdo by měl být sankcionován, nebyl zahrnut. USA budou těmito sankcemi jednat na podporu „euroatlantické integrace“. Pokud se tomu v Gruzii postavíte, lze očekávat, že rozhodnutí o „korupci“ nebo „násilí nebo zastrašování“ týkající se vás bude označeno jako ospravedlnění sankcí. To je v souladu s tím, že USA běžně neodsuzují terorismus a porušování lidských práv ze strany lidí, organizací a vlád jednajících v souladu s americkou zahraniční politikou.

Zákon MEGOBARI rovněž dává prezidentovi další široký sankční pokyn, aby „určil, zda existují zahraniční osoby, které se v den nabytí účinnosti tohoto zákona nebo po něm dopustily významné korupce v Gruzii nebo činů, jejichž cílem je podkopat mír, bezpečnost, stabilitu, svrchovanost nebo územní celistvost Gruzie, za účelem potenciálního uvalení sankcí na základě pravomocí udělených prezidentovi podle zákona o mezinárodních nouzových ekonomických pravomocích (50 USC 1701 a násl.).“ Ujišťujeme však, že snahy o „podkopání míru, bezpečnosti, stability, svrchovanosti nebo územní celistvosti Gruzie“ budou posuzovány jako v pořádku, pokud budou tyto snahy podporovat Spojené státy.

Ke konci návrhu zákona se objevuje formulace, která prozrazuje pravděpodobný výsledek intervence, kterou návrh zákona zavádí: válku s Ruskem. Prezident, jak se v návrhu zákona uvádí, „by měl ve spolupráci s ministrem obrany udržovat a v případě potřeby rozšiřovat vojenskou spolupráci s Gruzií, mimo jiné poskytnutím dalšího bezpečnostního a obranného vybavení ideálního pro územní obranu proti ruské agresi a souvisejících prvků výcviku, údržby a operační podpory.“

Členové Sněmovny reprezentantů, kteří hlasovali pro zákon MEGOBARI, zavádějí rozšířenou intervenci v Gruzii podle ukrajinského modelu. Součástí procesu, který návrh zákona zavádí, je i příprava na další zástupnou válku proti Rusku.

Zákon MEGOBARI není začátkem americké intervence v Gruzii. Ta probíhá již mnoho let. Návrh zákona je však významným krokem vpřed. Důležité je také načasování jeho schválení. I když prezident Donald Trump hovoří o ukončení války na Ukrajině a zrušení sankcí vůči Rusku jako součásti mírové dohody, zákon MEGOBARI signalizuje, že se USA připravují na reprízu celé katastrofální politiky intervence v další bývalé sovětské republice na hranici s Ruskem.

V pondělní tiskové zprávě , kterou po schválení zákona Sněmovnou reprezentantů vydali megapodporovatelé zákona MEGOBARI, poslanci Steve Cohen (demokrat za Tennessee), Joe Wilson (republikán za Jižní Karolínu), Richard Hudson (republikán za Severní Karolínu) a Marc Veasey (demokrat za Texas), se uvádí, že zákon MEGOBARI „je plně projednán mezi Sněmovnou reprezentantů a Senátem, lídry demokratů a republikánů a očekává se, že se bude rychle rozvíjet.“ Tito republikánští a demokratičtí lídři dělají z neshod v některých věcech velký rozruch. Pokud jde však o velké intervence v zahraničí, obvykle zákon plně podporují.

Tisková zpráva dále v další větě uvádí, že „MEGOBARI znamená v gruzínštině ‚přítel‘.“ Obyvatelé Gruzie by udělali dobře, kdyby se podívali, jak Ukrajinci dokázali, že se jim líbí „přátelství“ mezi Ukrajinou a USA.

*

– pracoval v letech 2003 až 2013 jako legislativní asistent kongresmana Rona Paula. Předtím byl členem volební komise státu Wisconsin, spoluvedoucím kampaně Eda Thompsona na guvernéra Wisconsinu v roce 2002 a právníkem v New Yorku a Connecticutu.

Zdroj: Roan Paul Institute, Překlad DeepL

Snímek zachycuje okamžik z nedávných rebelií proti demokraticky zvolené gruzínské vládě a prlamentu. Zatím zrádci gruzínského národa neprošli.

4.7 7 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
3 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
standa
standa
před 25 dny

Amerika jako obvykle. Přes kopírák. Když Gruzie nebude plnit rozkazy z Ameriky co ji čeká ? Jako Gaza – kde vládne Americko-Izraelský teror ?

Primak
Primak
před 25 dny

V Gruzii maj prlament? (ale nejsme hnidopiši, že…)

Hokarc
Hokarc
před 25 dny

Ale toto je přeci agrese v plné parádě. Je třeba na Američany uvalit tvrdé sankce, je třeba jim ukrást majetky, je třeba zakázat americkým sportovcům jakékoliv mezinárodní soutěže, je třeba odmítnout americkou kulturu, je třeba, aby si to svět pamatoval, až to v Gruzii začne bouchat. A pro nás je třeba, se co… Číst vice »