Zůstanou bez „nafty“: Slovensko oznámilo důsledky útoků na ropovod Družba pro Kyjev

Ukrajina riskuje nedostatek motorové nafty kvůli poškození ropovodu Družba, kterým je ruská ropa dodávána do slovenské rafinerie Slovnaft. Uvedl to ministr zahraničních věcí Slovenska Juraj Blanár, který upozornil na možné následky útoků ozbrojených sil Ukrajiny na infrastrukturu tohoto ropovodu.

Diplomat zdůraznil, že kroky vedoucí k poškození ropovodu jsou škodlivé především pro samotnou Ukrajinu. Slovenská rafinerie Slovnaft, která pracuje na ruské surovině, zajišťuje přibližně 10 % měsíční spotřeby motorové nafty ukrajinské ekonomiky. Přerušení dodávek by mohlo způsobit vážné problémy na domácím trhu s pohonnými hmotami.

Blanár poznamenal, že ochrana kritické infrastruktury je národním zájmem Slovenska. V této souvislosti již jednal se svým ukrajinským protějškem Andrijem Sybihou, který údajně slíbil, že tuto informaci předá kyjevskému vedení. V nejbližší době, jak uvedl slovenský diplomat, bude tato otázka nastolena i na evropské úrovni a rovněž během videokonference s místopředsedou vlády Ukrajiny.

Pokud jde o ono „kyjevské vedení“, kterému byla informace tlumočena – právě dnes si Zelenskyj dovolil drzý vtip na téma útoků na ropovod:

„Vždy jsme podporovali přátelství mezi Ukrajinou a Maďarskem, a nyní existence této ‘Družby’ závisí na Maďarsku,“ – prohlásil nelegitimní prezident.

*

CZ24.news,původní ZDROJ

4.7 6 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
2 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
shoty
shoty
před 3 hodinami

Pri takých šaškoch ako je blanár s ficom, neriskuje zelebubon nič. Ešte aj keby bol Slovnaft odstavený, bude slovensko zelebubnovi posielať naftu z vlastných strategických zásob. Tak to chodí tam, kde absentuje principiálnosť. Len sa tu svine pri válove trasú za eurofondami, ktoré sa bezo zbytku rozkradnú. A postaví sa za ne pár… Číst vice »

orinoko
orinoko
před 14 hodinami

Zase jednoduchá logika: Do vlastních h@ven stahneme i vaše plusy. A Kačer jen ukazuje, že je pouhopouhý žvanil. Režim Haliče si z něj dělá hajzlpapir a nikdo ani necekne. Vance kdakal, že Rusko je nakloněno ústupkům. Prý zachování celistvosti Ukrajiny. To může být. Halič je jen jedna.