Hodlá snad CIA svrhnout Zelenského ?! Nebo snad jde pouze o ryze soukromou akce šéfa ukrajinské tajné služby ?! Analýza

Michael Svatoš
Michael Svatoš

Dnes budu opět diskutovat s Petrem Hájkem na Protiproud TV o Ukrajině a dalších bezpečnostních otázkách dnešního světa. Pořad najdete večer na tomto kanále, dnešní analýza je malým předkrmem před večerním pořadem.

Generál Kyrylo Budanov, všehoschopný, nelítostný šéf ukrajinské tajné služby HUR, obecně pokládaný za úhlavního, a mezi ukrajinskou generalitou i absolutně nejzarputilejšího a nejschopnějšího protivníka Ruska, řídil osobně, v pátek 4. listopadu 2025 v podvečer, ze svého tajného velitelského doupěte, vykopaného na východním břehu řeky Dněpr u strategického města Pavlograd, jednu z nejzáhadnějších, a zatím i nejpodivnějších vojenských operací celého průběhu této zbytečné, nemilosrdné války, které by nebylo, jak rád podotýká Donald Trump, kdyby byl včas zvolen prezidentem místo Joe Bidena.

Nad skutečným účelem pátečního vrtulníkového výsadku snad dvou desítek ukrajinských elitních zabijáků z Budanových zvláštních jednotek HUR, provedeného do severního cípu města Pokrovsk, si už tři dny drbou hlavy nejen nejrůznější světoví vojenští analytici, ale stal se i vyhraněně jadrným sporem mezi ruskými a ukrajinskými novináři a komentátory. Ti všichni se však zatím ve svých hádkách mylně soustřeďují na zcela podružnou otázku, zda už byli všichni ti z vrtulníků vysazení mladí trénovaní ukrajinští zabijáci sprovozeni ze světa ruskými drony, či zda se jim už podařilo celý severovýchodní cíp města Pokrovsk, kam byli v pátek večer Budanovem vysazeni, vyčistit, od podobně trénovaných ruských zabijáků, neb ti se tam už minulý týden, ke značné zlosti nerudného Zelenského,  začali svobodně potulovat po ulicích, v počtech už natolik značných, že to tam už připomínalo ruské lázně uprostřed sezóny, a nikoli místo, kde snad mají právě podle médií probíhat ty nejtvrdší boje na celé Ukrajině. Tato hádka, kdo už koho sprovodil ze světa, zcela zastřela mnohem důležitější otázku, proč vlastně Bohem tak mimořádně nadaný válečník, jakým Kyrylo Budanov bezesporu je, vysadil do města Pokrovsk své tak mimořádně ceněné nedostatkové trénované zabijácké diverzní specialisty, aby ti tam za cenu obětování svých vlastních mladých životů, provedli z vojenského hlediska zcela absurdní, zbytečnou a bezcennou operaci? Budanovův osobní rukopis je přesně opačný, a zní: Operace musí mít strategický, nebo operační význam, a předpokládané náklady na její provedení, včetně lidských, musí zcela odpovídat potenciálnímu strategickému, vojenskému, či politickému zisku. Ergo, vyvstala základní otázka, proti komu vlastně Budanov svoji operaci provedl.

Abychom vše důkladně vysvětlili, vrátíme se o 11 měsíců zpět, kdy Ukrajinci provedli naprosto stejně absurdní vojenskou operaci, a při ní generál Syrskyj naprosto bez skrupulí na přímý rozkaz prezidenta Zelenského, prý podle plánu generála Budonova, obětoval své elitní válečníky. V noci ze 4. na 5. ledna 2025, podivnou shodou náhod přesně po oslavě Budanových narozenin, přešly ukrajinské jednotky v tehdejším ještě existujícím, ale už operačně obklíčeném kurském výběžku do tří zuřivých ztečí směrem na východ, a přes neúspěchy je celý den fanaticky opakovaly bez ohledu na hrůzu nahánějící rostoucí vlastní ztráty. Sami američtí vojenští analytici tenkrát zprvu vůbec nechápali, proč Ukrajinci tak najednou, a tak fanaticky začali útočit. Ale brzy se ukázalo, že Budanov zřejmě vnuknul Zelenskému myšlenku, že až brzy poletí za Trumpem na jejich první oficiální setkání, bude dobré, když bude moci ve Washingtonu prezentovat nějaký hmatatelný vojenský úspěch, dokazující, že ukrajinská armáda je ještě schopná vést proti Rusům vítězné válečné operace, a obsadit při nich nějaké to jejich vlastní území. Operace sice byla absurdní vojenský nesmysl, protože kurský výběžek byl už tehdy před svým konečným zhroucením v důsledku stále těsnějšího obklíčení, a jakékoli jeho další rozšíření směrem na východ tak už postrádalo veškerý smysl, ale zároveň to bylo jediné místo na celé frontě, kde by Ukrajinci ještě mohli Rusy zaskočit, protože ti fanatické útoky v tak nesmyslných směrech pravděpodobně vůbec neměli předpokládat. Budanov tak vlastně logicky vymyslel, obětovat vlastní vojáky za politický zisk ve Washingtonu, a v Evropě, který by Ukrajině přinesl zbraně a peníze nutné pro další vedení války. Ergo tato operace měla významný strategický politický cíl, a ten v očích nejvyšší kyjevské generality i hlavních politiků plně ospravedlňoval několik stovek vlastních mrtvých. (Vše podrobně rozebráno v MAP 2185 ze 6. ledna 2025, včetně charakteristiky generála Budanova.)

Leč generál Budanov hraje letos na Ukrajině i jiné hry, než ty proti Rusům. Už začátkem roku se veřejně vyjádřil, že neuzavře-li do konce letošního roku Zelenskyj mír s Putinem, mír uzavřený po tomto termínu už může znamenat, že Ukrajina nemusí nadále vůbec existovat. Budanov je šéfem tajné služby HUR, a ta má mimořádně blízko ke zpravodajským službám USA, a není tak žádné překvapení, že Budanov více tlačí po vzoru Trumpovy administrativy na uzavření míru podle ruských podmínek, tedy mír výměnou za ukrajinské území, a výměnou za uznání práv ruskojazyčných menšin, než jak mají v plánu Zelenskyj, komisaři z Bruselu, i premiéři většiny evropských vlád. A protože na Ukrajině už roste každým dnem značná nespokojenost s rychle se plnícími vojenskými hřbitovy. Jen lokální média z města Dněpropetrovsk šířila tento týden zprávy, videa i fotografie, z úplně nového vojenského městského hřbitova, který má tu zvláštnost, že se v něm pochovávají jen padlí vojáci, u nichž nebylo možné zjistit jejich totožnost, a že počet tamních pohřbů je už prý 20 a více denně. A protože v městském dopravním podniku města Dněpropetrovsk, kde pracuje celkem 2444 mužů a žen, už vztyčili památníky 10 svým do armády zmobilizovaným spolupracovníkům, kteří už na frontě padli. Je zřejmé, že Budanov, šéf tajné služby HUR, nepostrádá tyto informace, a zřejmě tak dobře chápe, že jeho země už začíná být vyčerpaná,  a blíží se už ke kritické hodnotě Kinnunenova technického mobilizačního parametru, a že po jeho dosažení se jako každá válčící země v moderní historii okamžitě vnitřně zhroutí bez ohledu na skutečnost, zda získává vojenskou, ekonomickou a finanční pomoc z USA, SSSR, Ruska, Británie, nebo Německa.

Nyní jsme už shromáždili dostatek informací, abychom mohli vrtulníkový výsadek generála Budanova do městě Pokrovsk rozebrat. Výsadek najdete na tomto videu, vybral jsem naschvál ukrajinské a na kanále YouTube, aby bylo dostupné pro všechny, ne jako Telegram. Výsadek je od času 00:13 videa. Výsadek ze dvou vrtulníků, maximálně 20 mužů, byl proveden u stély vjezdu do města, u níž kdysi vibroval osobně Zelenskyj a tvrdil, že Ukrajina vítězí. Těsně před výsadkem tato část města padla do rukou Rusům, a ti na stélu vyvěsili svůj prapor. Ukrajinci jim prapor nejprve zničili drony, a když se jim Rusové vysmáli, že to je další důkaz, že tam neoperují žádní ukrajinští vojáci, přiletěli vrtulníky a vysadily 20 Budanových specialistů na diverzní boj. Od tohoto okamžiku se video stalo světově virálním, a začala hádka, zda ukrajinští výsadkáři ještě žijí. Jakmile se akce stala virální, vyvstala otázka, proč byla tato nesmyslná akce provedena, a zde jsou možnosti:

  1. Zelenskyj akci nařídil, podobně jako v lednu, aby získal politické body. Leč nyní se žádné setkání s Trumpem ani s Komisaři nechystá, bylo už uskutečněno, a další budou, až akce mediálně vyšumí. Protože 20 vojáků nemůže v éře dronů vyčistit město od několika stovek ruských vojáků, kteří ho už celé  ovládají, nemá akce žádný vyčišťovací smysl.
  2. Akce byla podniknuta, protože šlo a zoufalý pokus otevřít na malý okamžik ústupovou trasu pro ukrajinské vojáky lapené ve východní části města Pokrovsk do pasti, a přimět je, aby se pokusili probít k vlastním výsadkářům, a uniknout tak z obklíčeného města. Je totiž veřejným tajemstvím, že ukrajinští vojáci obklíčení ve městě Pokrovsk nemají velkou chuť pokoušet se z města uniknout směrem na západ k vlastním, protože to považují za cestu, která ukončí jejich život úderem ruského dronu, protože se musí 20 km prodírat územím, kde ruské drony číhají ve vzduchu i na zemi. Včera se navíc vyrojily informace, že ukrajinští vojáci už z města Pokrovsk hromadně ustupují, ale směrem na východ do města Myrnohrad. Údajně mělo takto ustoupit 1000 vojáků, tedy většina. Protože Myrnohrad je obklíčená past, z níž není uniku, zdá se, že ukrajinští vojáci, kteří do něj ustupují z města Pokrovsk, jsou už prostě tak vyčerpaní a unavení, že už ani nehodlají bojovat, ale spíše přečkat ve městě Myrnohrad “v závětří” od nejhorších bojů úplné dobytí města Pokrovsk Rusy, a potom se jim vzdát, podobně jako se jim v roce 2022 vzdal zbytek pluku AZOV ve městě Mariupol. Ostatně Putin těsně před výsadkem Budanova, a krátce před ústupem ukrajinské pěchoty z města Pokrovsk do města Myrnohrad veřejně navrhnul nejvyššímu vedení kyjevské branné moci vyřešit celou situaci kolem obou obklíčených měst podle osvědčeného mariupolského scénáře. A to Kyjev striktně odmítnul, a podle všeho jeho obklíčení vojáci, už akceptovali, a začali se do klidnějšího Myrnohradu stahovat. Pokud měl Budanov tento plán, je zřejmé, že Zelenskyj i on se značně obávají nárustu počtu zajatých Ukrajinců, a chtěli mu zabránit.
  3. Ovšem, zbývá třetí varianta, Budanov rozehrál virální mediální akci, aby při ní veřejně zbytečně obětoval několik nejlepších ukrajinských vojáků, a jejich oběť spojil rafinovaně se Zelenským, který u stély kdysi bojovně osciloval, a stále hlasitě haleká, že město Pokrovsk ukrajinští vojáci od Rusů čistí a vyčistí. Cílem takto koncipované akce by jednoznačně bylo srazit autoritu Zelenského, který mír za území trvale sveřepě odmítá, možná pozdvihnout autoritu generála Zalužného, který by takovémuto míru byl více nakloněn, ale nejspíš ukázat veřejně, že pokračování války už i ohrožuje poválečnou existenci samotné Ukrajiny. Včera shodou okolností prasklo, že pokud EU rychle nezabaví 140 miliard EUR Rusku a okamžitě je nedá k dispozici Ukrajině, může washingtonský MMF ukončit veškeré další financování Ukrajiny, a tím ji veřejně odstřelit od všech toků soukromých úvěrů a financování, protože ji takto veřejně označuje za zemi, která zbankrotuje, a nebo dokonce přestane existovat. Tedy washingtonský MMF a generál Kyrylo Budanov se shodně vyjádřili, že existence Ukrajiny je značně ohrožena, a jak jsem už napsal, Budanov má blízko k americkým tajným službám. V každém případě, který závěr dnešní analýzy je ten pravý, se teprve ukáže.

Včerejší ruská mapa o situaci kolem města Pokrovsk, pro ilustraci.

Je 4. listopad 2025, úterý 05:33 ráno, a přeji Vám všem krásný den.

*

Michael Svatoš, MaP-2453

Na snímku je šéf HRU generál Kyrylo Budanov, rusofob do morku kostí.

5 8 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
3 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
mikkesh
mikkesh
před 2 minutami

Tak dnes jsem se v té analýze krapet ztratil.

Jana
Jana
před 2 hodinami

Předpověď je těžká. Krysy se začaly požírat mezi sebou. Někteří včas mizí a doufají, že se vyhnou trestu /bohužel, tak to i bude/, jiní musí sloužit dál, protože z toho nemohou vyskočit, i když svůj konec dávno tuší – přesto: naděje umírá poslední, k nim patří i Zelbob; a ti třetí – pro svět nepostradatelní – budou… Číst vice »

Naposledy upraveno před 2 hodinami uživatelem Jana
Praded
Praded
před 5 hodinami

To si jako myslíte, že kdyby nepatřil k vyvoleným, že by ještě existoval? Kdyby byly v euroatlantické civilizaci nějací STÁTNÍCI, tak by jste je poznaly podle toho, že by se s ním nebavily. Banderovci sedly na lep fámě o americkém životě, jako naši DOBROSEŘI. Přitom muselo být všem jasné, co se od 2SV dělo… Číst vice »