Německá média ke sjezdu landsmanšaftu:

Sudetoněmecký den vrcholí

Německý portál Stern píše (melodramaticky):

Tradiční svatodušní setkání vyhnaných sudetských Němců a jejich potomků se v České republice koná poprvé.

Reklama

Kdysi vyhnaní (německá terminologie, pozn. překl.) a jejich potomci se setkávají ve své ztracené vlasti. V České republice se to neobejde bez kontroverzí. Pro bavorského ministerského předsedu Markuse Södera to není snadné téma.

Sudetoněmecký den vrcholí v neděli od 11:00 hodin hlavním shromážděním na brněnském výstavišti. Tradiční svatodušní setkání vyhnaných sudetských Němců a jejich potomků se v České republice koná poprvé. Jako hlavní řečníci se očekává bavorský ministerský předseda Markus Söder (CSU) a mluvčí sudetoněmecké etnické skupiny Bernd Posselt. Sudetští Němci přijali pozvání dialogového festivalu „Meeting Brno“.

Evropská cena Karla Velikého Sudetoněmeckého svazu bude udělena českému spisovateli a bývalému disidentovi Milanu Uhdemu. Uděluje se jednotlivcům, kteří významně přispěli k mezinárodnímu porozumění a evropské jednotě. Cena je pojmenována po císaři Svaté říše římské a českém králi Karlu IV.

Reklama

Vláda se neúčastní

Akce je kontroverzní. Ministři pravicové vlády miliardáře Andreje Babiše se hodlají setkání nezúčastnit. Poslanecká sněmovna schválila usnesení, které se staví proti shromáždění vyhnanců v České republice. Po druhé světové válce a hrůzách nacistické okupace byly z tehdejšího Československa vyhnány přibližně tři miliony Němců.

Zcela jiný portál Rote Fahne:

Němečtí revanšisté přijíždějí do Brna na Svatodušní svátky

Poslední větší vystoupení Sudetoněmeckého sdružení se uskutečnilo téměř před 30 lety, kdy Spolková republika Německo a Česká republika proti jejímu odporu podepsaly společné prohlášení, v němž uvedly, že „již nebudou zatěžovat své vzájemné vztahy politickými a právními otázkami pramenícími z minulosti“.

Reklama

Subjektem těchto „zátěží“ byli organizovaní sudetští Němci. Spolková země Bavorsko z velké části provedla svou poválečnou industrializaci s využitím jejich práce. Sudetoněmecké sdružení v podstatě udržují při životě právě tyto „otázky pramenící z minulosti“, které měly na oficiální úrovni skončit.

Německo ale finančně, prostřednictvím průběžných dotací z federálního rozpočtu a rozpočtu Svobodného státu Bavorsko financuje nacionalismus a revanšismus z peněz daňových poplatníků. A nyní toto sdružení uspořádá své výroční setkání o Svatodušních svátcích v Brně na Moravě. Nejlepší, co by toto sdružení mohlo udělat pro usmíření mezi Němci a Čechy, by bylo, kdyby se rozpustilo.

Tolik dvě vybraná německá média.

Pro Stern a další velké deníky začaly německo-české vztahy v roce 1945 vyhnáním Němců pro nic za nic, oddaných to přátel českého lidu. Jiné velké deníky – Die Zeit – alespoň zmiňují hrůzy nacismu. Ale i v Německu jsou lidé, kteří znají dějiny lépe než novináři ze Sternu.

Jinak platí, že v Německu je tento sjezd okrajové téma. To jen u nás se z toho můžeme, s odpuštěním, podělat.

https://www.stern.de/gesellschaft/regional/bayern/vertriebene–sudetendeutscher-tag-erreicht-hoehepunkt-37436714.html

https://www.rf-news.de/2026/kw21/deutsche-revanchisten-kommen-zu-pfingsten-nach-brno

*

Arsinoe, Pokec24

Snímek zachytil sezení pohrobků Konráda Henleina, K.F.Franka a Adolfa Hitlera s českými kolaboranty v Brně pod ocasem Joštova koně.

1.7 3 hlasy
Hodnocení článku
1 komentář
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 13 dny

Rozpustit prizivnicky spolek