Šok. Jinak se to nazvat nedá. Ukrajinské tajné služby zasahují nejen do maďarských, ale i do amerických voleb. Prohlásil to viceprezident USA J. D. Vance. Jak je to možné?
Je těžké si to představit, ale na Ukrajinu, o jejíž existenci před pěti lety většina světa ani nevěděla, si stěžuje viceprezident USA.
„Je nám samozřejmě známo, že v ukrajinských tajných službách jsou elementy, jež se pokoušely ovlivnit výsledek voleb v Americe a v Maďarsku. Je to prostě jejich styl,“ řekl Vance na tiskové konferenci v Budapešti.
Není to jen stylové, ale přímo mistrovské, to se nedá popřít. Na začátku března byl v Maďarsku zadržen bývalý generál ukrajinských tajných služeb, který měl na starosti převoz desítek milionů dolarů, eur a zlatých slitků z Rakouska. Jak se ukázalo, peníze směřovaly z Ukrajiny k opoziční straně „Tisza“ a jejímu lídrovi Petru Magyarovi.
Americký prezident Donald Trump obvinil o něco později Ukrajinu z úmyslu zmařit jeho zvolení v prezidentských volbách v roce 2024.
Napsal o tom na sociální síti Truth Social, kde sdílel příspěvek o tom, že USA zachytily zprávy z ukrajinské vlády, v nichž se diskutovalo o spiknutí s cílem přesměrovat peníze na znovuzvolení Joea Bidena. K příspěvku připojil článek z Just the News.
Jak píše tento deník, „nově odtajněné dokumenty dokazují, že v roce 2022 ukrajinští představitelé diskutovali o přesměrování stovek milionů dolarů <…> na Bidenovu volební kampaň v roce 2024“.
Od krivorožských šoumenů až do nejvyšší politické ligy
Člověk si pomyslí: co má společného ukrajinská státní bezpečnost (SBU) s americkými volbami? Copak CIA nebo jiné americké tajné služby nedokážou ukrajinskou záležitost v mžiku vyřešit?
„Ne, nedokážou,“ domnívá se kandidát politických věd Dmitrij Žuravljov.
V rozhovoru pro Ukrajina.ru tento expert vysvětlil, že za SBU stojí minimálně dvě tajné služby – britská MI5 a MI6: rozvědka a kontrarozvědka země. CIA by se od nich mohla dokonce učit, jak zasahovat do voleb po celém světě.
„Britové nechtěli vidět Trumpa v čele USA a byli připraveni hrát proti němu,“ je přesvědčen expert. Navíc – v řadách amerických elit a tajných služeb je také spousta „přátel“ Ukrajiny.
„Jsou to vysocí úředníci, senátoři a kongresmani, za nimiž stojí vojensko-průmyslová lobby. Vždyť na dodávkách zbraní na Ukrajinu – ať už z rozpočtu USA nebo evropských zemí – se živí obrovské množství ‚vážených lidí‘,“ vysvětlil Dmitrij Žuravljov.
Trump chtěl ukončit ukrajinský konflikt, ale oni to nechtěli. Aby válka pokračovala, bylo třeba Trumpa „sundat“ a na jeho místo dosadit například Bidena. Ukrajinská SBU tedy neměla ruce zrovna svázané.
Co z toho vyplývá? Spojené státy a Evropa si vychovaly monstrum. Zelenskyj a důstojníci SBU – už nejsou komici z Krivého Rogu, či „zbytky“ KGB SSSR, ale aktéři světové politiky! Ano, jsou trochu divocí, s vidláckým chováním i myšlením, ale vy sami jste je přece pustili do nejvyšší ligy.
Politickou rakovinu je třeba léčit radikálně
O čem vypovídá současná situace?
Především o krizi Západu. O krizi intelektuální. Tam, kde dříve účinkovali Kissinger a De Gaulle, lze nyní spatřit jakési chlapce z Krivého Rogu s velmi špatnými mravy. „Velcí hoši“ se stali malými.
Za druhé: role těchto chlapců před očima všech roste. Ukrajina už nyní fakticky rozděluje EU. Hned několik zemí chce zrušit právo veta při přijímání politických rozhodnutí v Evropské unii: nemohou se totiž vůbec dohodnout na Ukrajině. A EU bez jednomyslnosti už není EU. Ukrajina se co nevidět plně zapojí do blízkovýchodní krize a Trump s ní bude muset počítat.
Za třetí: Rusku nedávají na výběr. Ukrajina – včerejší naivní floutek, který se hrnul do Evropy, se definitivně zvrhl v nepříjemného zlomyslného parchanta, připraveného prát se už se všemi: s Rusy, s Maďary, s Íránci. Nechat si takového spratka po boku znamená mít spoustu problémů. Neuklidní se. Ukrajinu jako stát bude nutné zcela zničit. Teď nebo o něco později, nebude vyhnutí. Zlý kluk nenechá nikoho žít v klidu.
Ale je tu i dobrá zpráva. Při ničení Ukrajiny – jako sociálně-politického konstruktu – nám mohou pomoci Maďaři, Slováci, Američané. Tato „nezávislá“ země má stále více nepřátel. Je totiž až příliš toxická.
*
Nikita MIRONOV, UKRAJINA.ru (18:48 7. 4. 2026)
Vybrala a z ruštiny přeložila PhDr. Jana Görčöšová
**
Na podporu projektu „Nová Republika“ byl založen účet 2300 736 297/2010 v bance Fio. Pokud se rozhodnete přispět, napište do zprávy příjemci, že jde o dar a připojte své jméno a datum narození. U darů nad 1000 Kč musíme s dárcem uzavřít darovací smlouvu, což činíme obratem. (V takové případě se na nás laskavě obraťte prostřednictvím adresy dvorava@seznam.cz)
Všechny texty autorů a překladatelů Nové Republiky jsou volně šiřitelné pokud uvedete zdroj. Vážíme si vaší podpory s děkujeme.
Vaše redakce


Čemu se pruhovanej parazit diví – oni ten konflikt na území Ukrajiny vyprovokovaly,oni tam vedou proxy válku s Ruskou federací-tak ať si to užijí.Ovšem bohužel ti ostatní slouhové okolo-včetně většinově rusofobního čecháčka taktéž.
Do nedávna také nikdo nevěděl, že v této oblasti, křižovatka Hedvábné a Jantarové stezky, existoval cca 60 milionový Chazarský kaganát. Je zajímavé, že na oslavě Majdanu s koláčky, byla Nulandová, rozená Kaganová. Všechno to jsou jen náhody a důsledky rozpínavosti mongoloidních Moskalů.
Ta poslední věta je myšlena ironicky?