Rozhovor s Děnisem Pušilinem, premiérem Doněcké lidové republiky

Avatar
Původní autoři

12. 6. 2014 Freeglobe
Dne 27. května měli členové redakce Xportal.pl výjimečnou příležitosti udělat rozhovor s premiérem Doněcké lidové republiky Děnisem Pušilinem. Během rozhovoru došlo k útoku na město. Útok, který byl veden především ze vzduchu jednotkami loajálními Kyjevu, byl povstaleckými silami odražen i za cenu velkých ztrát.
Bartosz Bekier: Bude deklarace spolupráce mezi Luhanskou a Doněckou lidovou republikou krokem směrem vpřed k vytvoření nezávislého Nového Ruska?
Děnis Pušilin: Je možné, že to bude Nové Rusko, avšak to je jen jeden z možných scénářů. Nevylučujeme, že půjdeme dále, mnohem dále.
BB: Je jednou z možností i připojení k Ruské federaci?
DP: I tuto možnost zvažujeme, ale prvním krokem bude Nové Rusko. Může to být počátkem širší unifikace. Je možné, že se k nám připojí další republiky a Podněstří, protože mnoho západních regionů vyhlásilo připravenost uspořádat referenda.
BB: Kvůli zaujatému zpravodajství o dění na Ukrajině nemají Poláci dostatek informací o zločinech spáchaných kyjevskou juntou. Co nám o nich můžete říci?
DP: Hlavní věcí, která by neměla být utajována před médii, celou společností a médii, která pravdivě informují o probíhajících událostech, je fakt, že každý den umírají naši lidé. Nejhorší je, že armáda je nasazována proti vlastnímu národu. Je to absurdní. Takzvaná „protiteroristická operace“ není nic jiného, než použití armády proti vlastnímu lidu. Bez ohledu na to, jak špatným prezidentem Janukovyč byl, nevydal by nikdy takový rozkaz, dokonce i když k tomu měl proti Majdanu příležitost. Armáda přísahala věrnost lidu a nyní je využívána k jeho zničení. To je strašný zločin. Dalším monstrózní zločin se odehrál před několika týdny v Oděse. Lidé byli upáleni zaživa. Od konce druhé světové války zde k ničemu podobnému nedošlo a nyní můžeme říct, že jsme to měli možnost sledovat v přímém přenosu – na Youtube je dostatek obrazového materiálu. Je děsivé že mládež, která se tohoto zvěrstva účastnila, je podporována kyjevskou juntou, politickými elitami. Nejenže je to nemorální, ale rovněž to přispívá k eskalaci konfliktu a dokazuje, že nacismus na Ukrajině existuje. Polsko pod jeho vládou v nedávné historii také trpělo. Vaši prarodiče, kteří přežili, si tuto dobu dobře pamatují. Tentokrát podobný požár vypukl na území Ukrajiny. Pokud by Luhansk a jihovýchod Ukrajiny nepovstal, rozšířil by se dále. Proto nás mrzí, že Evropa nereaguje a nepokouší se postavit těmto nacistům na odpor. Když už mluvíme o historii, neměli bychom zapomínat, že i samotní němečtí nacisté Banderou a jeho stoupenci opovrhovali, poněvadž byli zděšeni jejich bezdůvodnou krutostí. Nyní se tito lidé objevili znovu, vynořili se odnikud a byli využiti při státním převratu, který dosadil současné vládnoucí „autority“ v Kyjevě k moci.

BB: V Polsku panuje přesvědčení, že Doněcká lidová republika existuje jen díky podpoře Ruska. Chtěl bych se zeptat – pokud to tedy není předmětem utajení – jaké obranné prostředky republika má a zda-li se obáváte ukrajinské intervence?

DP: Vynaložíme veškeré úsilí k naší obraně s tím, co máme – dobrovolníky a vybavení. Nepřipravovali jsme se na válku, dokonce ani na revoluci – jde o skutečné lidové povstání. Jak jsem již řekl, uděláme vše co bude v našich silách, abychom se ubránili, nicméně však nemůžeme vyloučit možnost, že požádáme Rusko o rozmístění mírových sborů, poněvadž jsou proti našemu lidu nasazovány tanky a dělostřelecké systémy (raketomety) GRAD. Je to asymetrický konflikt. Nedisponujeme takovými zbraněmi a ani je nechceme v naší zemi používat, poněvadž ji nechceme zničit. Jsme tady doma, nejsme žádní hosté. Nevnucujeme naše názory druhým, ale v naší zemi máme právo rozhodovat, co je pro nás dobré a co špatné, kdo je hrdina a kdo nacista, které pomníky bychom měli postavit a jakým jazykem chceme mluvit. Nemáme nic proti ostatním jazykům. Náš Donbas je multietnickým regionem a jsme tolerantní vůči druhým. Neodehrály se zde žádné etnicky motivované konflikty mezi Rusy a Ukrajinci, ani proti Židům nebo příslušníkům kavkazských národů, třebaže v jiných regionech jsme tohoto mohli být svědky. Cílem současné kyjevské propagandy je rozdmýchat nenávist mezi Rusy a Ukrajinci prostřednictvím zkreslování historie, hanobením společné historie našich předků, kteří vždy stáli bok po boku v různých politických situacích. Kdo z toho profituje? Vnější síly. To znamená, že tato propaganda má geopolitické pozadí. Jejím cílem je rozdělit stát do menších celků, aby jim bylo možné např. vnutit půjčky MMF a aby bylo snadnější s těmito územími manipulovat, jak se tomu v současnosti děje s Jaceňukem, Turčynovem a dalšími v Kyjevě. Je to zcela jasně viditelné.

BB: Chtěli bychom se vás zeptat, jaký bude ustaven společenský a ekonomický systém v Doněcké lidové republice. Je zde hodně spekulací o znárodňování, boji proti oligarchům atd.

DP: Není to tak, že bychom plánovali zavést nějaký strnulý systém – například neplánujeme zavést komunismus. Zprávy o znárodňování se týkají pouze klíčových průmyslových odvětví, které byly ukradeny našemu lidu. Nemá to nic do činění s malými a středními podniky. Naopak – těm plánujeme pomoci. Ukrajinská kriminální oligarchie byla zkorumpovaná až do morku kosti a všem pokusům o poctivou podnikatelskou činnost byly kladeny překážky na všech úrovních. Ti, kterým se podařilo uspět byli buď hrdinové nebo kriminálníci, protože podmínky je nutily vytvářet různé postupy, aby prostě přežili. Kromě neustále se zvyšujících daní je různé instituce nutily k úplatkům. Chceme s tímto skoncovat a tuto situaci změnit.

BB: Poslední otázka. Co byste vzkázal Polákům, kteří stojí v opozici proti atlanticismu, existenci základen NATO a přítomnosti amerických vojáků v Polsku?

DP: Mám velkou prosbu k Polákům, kteří mají otevřené oči. Pamatujte na své kořeny! Jste také Slované. Je zde více toho, co nás spojuje než rozděluje. Stojíme na opačných stranách barikády jenom kvůli politickým ambicím. A to je to, co vnější síly chtějí: rozdělit Slovany, aby jimi bylo možné lépe manipulovat. Jednotní, můžeme žít jako naši předkové. Obnovte jejich hodnoty, tolik odlišné od hodnot dneška. Hodnoty, které nepřipustí zničení našich tradic. Je docela možné, že naše činy dnes znamenají počátek sjednocení Slovanů.

Rozhovor Bartosze Bekiera s Děnisem Pušilinem Dla Xportalu: Denis Puszylin, przywódca Donieckiej Republiki Ludowej vyšel na stránkách Xportal.pl.