Evropa počítá ztráty a radí Jaceňukovi, aby se nepřibližoval k plynovému potrubí

Avatar
Původní autoři

12. 8. 2014 / zdroj
Evropské unii pokračují v odhadování ztrát, které přinesou Moskvou zavedené zákazy na dovoz potravin. V Bruselu se bude 14. srpna konat mimořádné zasedání zemědělských expertů věnované problému stabilizace trhů. Podle odhadu Eurostatu se ruské embargo dotkne bezprostředně vývozu v hodnotě 12 miliard eur.


Někteří členové EU už uvažují o tom, že na Rusko podají žalobu ve WTO. Jak ale připomněl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov, byl to sám Brusel, kdo donutil Moskvu, aby se rozhodla pro odvetná opatření. Právě Brusel hrubě porušil pravidla Světové obchodní organizace. Rusko zavedlo svá ochranná opatření právě proto, aby „v budoucnu vyloučilo jakékoli porušování závazků partnerů vůči Ruské federaci“, řekl Sergej Lavrov:

Byla přijata rozhodnutí, mimo jiné i ze strany EU, podstatně omezující možnosti financování domácích výrobců. A na našem vlastním trhu zemědělské produkce vznikala nepoctivá konkurence ve prospěch evropských výrobců. Další důvod je bezprostředně spojen s národní bezpečností Ruska. Když se země spojují proti nám a zavádějí sektorální sankce vůči Ruské federaci, pak se zřejmě dají jen těžko označit za dobré partnery.

Přímé ztráty evropských farmářů jsou jen část neštěstí. Jak píše britský list Farmers Weekly, ztráty na sobě pocítí i desetitisíce zemědělských výrobců, kteří nejsou bezprostředně spojeni s vývozem do Ruska. Přebytky se objeví na trzích EU. Ceny mohou prudce klesnout, výroba bude nerentabilní a nepřímé ztráty výrobců se mnohonásobně zvýší. Sankce vůči Rusku se mohou stát příčinou růstu cen pšenice a důsledkem může být dokonce možný nedostatek chleba, dodává list The Daily Telegraph.

Vlastní „portfej sankcí“ se objevil i v Kyjevě. Do toho se ukrajinské úřady vynasnažily zařadit všechno: od zákazu investic a dodávek zboží, až po zákaz zájezdů ruských umělců, prodej knih a promítání filmů. Kromě toho premiér Arsenij Jaceňuk pohrozil, že zakáže tranzit ruských zdrojů přes Ukrajinu. Je jasné, že činil narážku na tranzit ruského plynu.,

Jak informují evropské listy, Jaceňukovi už soukromě poradili, aby se k plynovému potrubí nepřibližoval. Německé energetické giganty RWE, E.On a Wintershall a také slovenský SPP prohlásily, že podobnou absurditu nechtějí vůbec komentovat.

Evropa může ztratit Rusko jako spolehlivého strategického partnera, je přesvědčen expert Dmitrij Danilov:

-Rusko se vrací ke stavu, kdy bylo nuceno „budovat pevnost“. A bránit se. Přičemž nejen letadly a jadernými zbraněmi. Bránit se ekonomicky, hledat nové partnery, upevňovat se finančně. Tenhle konflikt zasáhne Evropu, přičemž velice bolestivě, a nebude se týkat jen rusko-evropských vztahů, ale i evropských pozic ve světě.