Porošenko čistí nacistům a oligarchům cestu k vládě

Avatar
Původní autoři

30. 8. 2014 / zdroj
Russia Today zpovídala bývalého československého diplomata Vladimíra Suchana. Podle jeho mínění Porošenko provádí čistku ukrajinské elity, aby nacistům a oligarchům otevřel cestu k vládě.

Bývalý československý diplomat Vladimír Suchan se domnívá, že rozpuštění ukrajinského parlamentu plánoval Porošenko a jeho zámořští poradci již dávno. Podle jeho mínění prezident provádí čistku ukrajinské elity. Tím otevře cestu k vládě nacistům a oligarchům, o něž se nyní opírá při své „operaci“ na východě Ukrajiny.

Bývalý spolupracovník ministerstva zahraničních věcí Československa Vladimír Suchan je přesvědčen, že Petr Porošenko a jeho „zámořští poradci“ už dávno plánovali provedení své zvláštní čistky ukrajinské elity. Ukrajinský prezident se tímto způsobem snaží upevnit svou vládu. Podle mínění experta se takový vývoj událostí dal plně očekávat. Když se Porošenko ujal své funkce, sám oznámil, že předčasné volby jsou součástí jeho politické platformy. A to má několik příčin.

Jednou z nich je fakt, že se nyní nerozvrací jen vládnoucí koalice. Kvůli státnímu převratu a válce proti obyvatelstvu Donbasu, „se rozvrací sama Ukrajina,“ je přesvědčen bývalý diplomat. „V dané situaci se ukrajinský režim, který vyznává nacistickou ideologii a má nacistické cíle, snaží využít rámec možností, které nyní má, protože v daném momentě kontroluje celou státní správu, ozbrojené síly, policii a bezpečnostní služby a také ostatní průvodní elementy státního aparátu,“ uvedl Vladimír Suchan.
„Ovšem „ekonomické problémy, lživá prohlášení, politická a ideologická situace“ – toto vše samozřejmě vede k určitým důsledkům, proto ukrajinská armáda musí jednat velmi rychle, aby konsolidovala vládu a nepustila z rukou stát a páky legitimnosti, domnívá se ex-diplomat. Právě v tom spočívá Porošenkův cíl, vždyť nemá vlastní politickou stranu, o kterou by se mohl opřít.

Přitom je takový krok velmi riskantní, protože rusko-ukrajinské vztahy zůstávají nanejvýš napjaté. O tom Kyjev ví, proto chce co nejdříve uspořádat volby. Suchan je rovněž přesvědčen, že oligarchové kontrolují prakticky všechny ukrajinské sdělovací prostředky – všechny televizní kanály a také velkou část internetových vydání.

„Zhoršuje se situace v oblasti politické, vojenské a ekonomické, proto vládní orgány musí jednat hned nyní, aby prosadily do parlamentu své favority – jsou v mnohém zavázány nacistickým praporům účastnícím se bojů, jež jsou financovány oligarchy,“ řekl bývalý diplomat.

O těchto praporech a jejich velitelích je známo mnohé. Za své oběti a roli ve válce požadují odpovídající díl politické moci, a to plnou kontrolu nad parlamentem jako takovým. Podle slov experta je ukrajinský parlament v určitém slova smyslu „přežitkem zkorumpované vlády“.