Velká změna v konfliktu na východě Ukrajiny. Její příčina? Překvapivá

Avatar
Původní autoři

19. 8. 2014  /  zdroj
Petr Podaný, spolupracovník webu Týden.cz, si povšiml zásadního obratu v mediální prezentaci války na Ukrajině. Zatímco donedávna jsme sledovali protiteroristickou operaci, při které média aplaudovala co nejtvrdším úderům, nyní mnohým došlo, že sledujeme krvavá jatka, při kterých umírají lidé. Za obratem podle něj stojí přehnaná propaganda, které lidé prostě a jednoduše přestali věřit.

Konflikt na Ukrajině je podle Podaného neoddělitelně spojen s propagandistickou kanonádou všech stran. Důsledkem toho podle něj je, že soudný člověk hledí s nedůvěrou na víceméně každou zprávu z médií, jedno zda ruských, ukrajinských nebo českých.

„Ale co chtít od médií, která dnes stále častěji fungují na principu stáda ovcí. Zabečí-li jedna, rozbečí se hned i ostatní. Aniž se namáhají otočit hlavou a podívat se, zda vlk či medvěd (ten se teď hodí lépe) jsou skutečně už jen kousek od ohrady,“ napsal Podaný, který roky pracoval v České televizi a nejvíce se proslavil jako zpravodaj v Německu.

Vrcholem podle novináře byly komentáře na vyslání ruského humanitárního konvoje na Ukrajinu. V hysterických protiruských tirádách se podle něj ztratila nejen objektivita a nadhled, ale už i obyčejná lidskost a soucit s trpícími lidmi ve válečné zóně. „I jinak obvykle zdrženlivé sdělovací prostředky nenechaly na akci nit suchou a jejich titulky se hemžily výroky jako: trojský kůň, Putinova truckerská šou, podezřelý náklad, cynismus Moskvy a tak podobně,“ píše komentátor, který si nevzpomíná, že by kdy byla jakákoliv humanitární akce podrobena takové zášti.

Komentář Petra Podaného ZDE.

Přitom podezírat Rusy, že by v náklaďácích chtěli převážet něco jiného než potraviny nebo léky, je podle něj na hraně pohrdání inteligencí čtenářů. „Jen naprostý idiot by přišel na nápad ukrýt zbraně i v konvoji, k němuž upírá zraky celý svět,“ píše.

Čtenáři však prý navzdory propagandě začali právě v souvislosti s humanitárním konvojem vnímat, že na východě Ukrajiny se kromě bojujících jednotek pohybují též civilní obyvatelé, kteří zažívají těžko představitelné útrapy. Noviny dokázaly na tuto vlnu zareagovat, a tak se během dvou dní z anonymních třísek, létajících při kácení teroristického lesa, staly opět lidské bytosti.

Operativně se přizpůsobila i kyjevská vláda, která nyní posílá vlastní humanitární konvoj, a rovněž Brusel, který na něj pohotově přispěl miliony eur. A dokonce i ministerstvo zahraničí USA začalo najednou mluvit o zdrženlivosti a omezení civilních ztrát.

Text Karla Dolejšího ZDE.

Toho, že v Kyjevě dochází ke změnám taktiky a větším ohledům na místní obyvatelstvo, si povšiml i redaktor serveru Britské listy Karel Dolejší. Ten připomněl televizní vystoupení analytika z Rady národní bezpečnosti Andrije Lysenka, který ohlásil, že ukrajinské jednotky ustupují od záměru velkého obklíčení separatistů. Novým cílem má být přerušení kontaktu povstalců s jejich zázemím v Rusku.

Podle Dolejšího je zřejmé, že krize nebude vyřešena vojensky, ale politicky. Ukrajina může mít pocit, že mezinárodně politická situace je jí nakloněna, a proto slevila z požadavku na rozhodné a jednoznačné vojenské vítězství, při kterém by východní oblasti vlastní země utopila v krvi.