Petr Žantovský
19. 10. 2014 Parlamentní listy
TÝDEN V MÉDIÍCH Třemi základními nemocemi podle analytika Petra Žantovského trpí česká média. První je zaměňování zpráv s názory, druhou lenost a třetí neschopnost vidět věci v kontextu a v souvislostech. Extrémním případem zoufalství je podle něj Václav Moravec, kterému kvůli jeho neprofesionalitě odmítl chodit do studia už druhý prezident.
Zásadním světovým tématem na konci týdne bylo prohlášení amerického prezidenta Baracka Obamy, ve kterém vyhlásil válku Islámskému státu. „Jediné vysvětlení je, že Amerika se chystá zatím jenom posílit svou přítomnost a svůj vliv, protože prohrála před časem svoji akci v Sýrii,“ připomněl Petr Žantovský, že Američané podporovali protivládní guerilly proti legitimnímu prezidentovi, kterého naopak podporovalo Rusko.
„Jsou to Spojené státy, kdo podporuje islamisty všeho druhu, nejprve vyzbrojily íránské fundamentalisty, mezitím vyzbrojily Al-Káidu, která měla bojovat proti Afghánistánu, Al-Káida se jim potom vymkla z ruky a další historii známe, dále vyzbrojovaly bojůvky v Bosně během toho nešťastného jugoslávského konfliktu, poté prosadily samostatnost státu Kosovo, takže dnešní rétorika pana Obamy o tom, jak bude bojovat proti islámu, mi přijde opravdu velice směšná, kdyby nebyla tak tristní a tragická,“ uzavřel téma boje s islámem Petr Žantovský.
Pokud jde o další motivy, tak jeden prý Žantovského zaujal v Událostech, komentářích ČT, kde předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik uvedl, že se může klidně stát, že nějaký náhodný tzv. chybný útok na Islámský stát dopadne na syrskou vládní armádu nebo na syrské oficiální síly a tím pádem posílí protivládní guerilly a znovu se oživí vnitrosyrský konflikt. „Myslím, že Spojené státy v historii jsou na tyto náhody docela kabrňáci,“ připomněl řadu historických zkušeností.
Ambicí USA totiž podle něj stále je oslabit Rusko. Připomněl v této souvislosti slova, která pronesl americký profesor Paul Christie v německém časopise European economic bulletin. „Pan profesor Christie, když to zjednoduším, velice přesně popsal, o co jde dneska Americe v Rusku. Zjednodušeně řečeno, Americe jde o to, aby odřízla veškerou evropskou ekonomiku od Ruska, protože dolar je na neřízeném a téměř volném pádu, a Spojené státy se toho pádu dolaru bojí,“ ocitoval. Podle Žantovského by pád dolaru znamenal skutečný průšvih, možná ještě větší než Hospodářská krize ve třicátých letech.
Tři nemoci českých médií
Ve světle těchto diskuzí ve světě je podle Žantovského až fascinující reakce českých médií. „Ještě jsem neslyšel nikoho z českých novinářů, komentátorů, analytiků, rusistů, amerikanistů, nevím, koho ještě, že by ty věci dával do souvislosti, připomněl.” Právě toto je podle něj jedna ze tří největších nemocí české žurnalistiky.
„Největší nemoc je zaměňování názoru a zprávy a vnucování svého názoru jako faktu. Druhá nemoc je lenost. Třetí nemoc je nevůle, neschopnost nebo nezájem o to vidět věci v kontextu a v souvislostech. A dohromady to je katastrofa, protože pak tím dochází k maximální manipulaci s veřejným míněním,“ říká mediální analytik. Připomněl, že v českém éteru například ještě nikdy nezazněla otázka, kdo vůbec Islámský stát financuje.
„Uvědomme si, že to je poušť. Kdo byl na poušti, třeba jen na výletě v Emirátech, ví, jak taková poušť vypadá. Islámský stát disponuje vodou, potravinami, léky, zbraněmi, finančním zázemím, veškerým logistickým servisem,“ připomíná expert věc, nad kterou se zde ještě nikdo nebyl schopen pozastavit. Přitom právě tato odpověď by nám prý mohla značně pomoci při zjišťování, kdo má zájem na velké vojenské konfrontaci ve světě.
Dalším zásadním tématem týdne byly evropské sankce proti Rusku. „Je docela úctyhodné, že pan premiér Sobotka verbálně proti dramatickému rozměru sankcí protestuje,“ říká Žantovský, který ale očekává, že EU Sobotkovi rychle podobná prohlášení zatrhne. I tak je ale prý dobře, že v Bruselu nevypadáme jako úplní panáci. „Kdyby nás tam reprezentoval pouze pan Zaorálek, tak už dneska jsme papežštější než papež. To je sice opticky hezké, ale nic nám to nebude platné,“ doplňuje analytik. V médiích ale podle něj jakákoliv serióznější analýza dopadu sankcí chybí. Z odpůrců z řad ekonomů se například do přímého přenosu v České televizi prý dostane maximálně Milan Zelený díky svému renomé profesora americké univerzity. Ale třeba Ilona Švihlíková, další vehementní kritička, nedostává prostor vůbec.
Moravec by měl změnit zaměstnání
Podle Žantovského byl z dopadů na českou ekonomiku vytažen jeden částečný problém, a to je tzv. kurzarbeit. Podle Žantovského je neuvěřitelné, že o tomto značně odborném termínu dokáže Česká televize vysílat dvacetiminutové rozhovory. Soudí, že je možná pro některé divácké skupiny atraktivní sledovat, jak se o téma hádají ministři s odbory a zaměstnavateli, ale takto prý novinařina skutečně nevypadá.
Mediálním tématem číslo jedna ale bylo prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že nebude poskytovat rozhovory moderátoru Václavu Moravcovi, který o něm prý uvedl hrubě nepravdivé tvrzení v debatě o služebním zákoně. Pikantnosti podle Žantovského dodává celé věci to, že chodit do pořadu k Moravcovi již dříve odmítl Zemanův předchůdce Václav Klaus.
„Myslím si, že moderátor vlastně jediného, největšího, a jaksi prestižního, diskuzního pořadu veřejnoprávní televize, který je tímto způsobem odmítnut dvěma prezidenty, by měl změnit zaměstnání,“ říká rázně expert, podle terého by se nad Moravcovou neoblibou měla zamyslet především samotná Česká televize. „Ona je placená z našich daní, a naši prezidenti, které jsme si my zvolili, v jednom případě přes Parlament, ve druhém přímou volbou, říkají, že tento moderátor nesplňuje požadavky na moderátora takto důležitého pořadu,“ připomíná Žantovský s tím, že by se Moravcův pořad měl zrušit úplně.
„On je stejně k ničemu, nebo ať dají panu Moravcovi moderování módních přehlídek anebo udělování Českých lvů, to už koneckonců také umí,“ uzavřel Petr Žantovský.