Prezident Lotyšska: Vítězství strany rusky mluvícího obyvatelstva “Shoda” se očekávalo

Avatar
Původní autoři


5. 10. 2014   zdrojzdroj
Prezident Lotyšska Andris Berzinš dává politickým stranám zvoleným do parlamentu týden, aby projednaly možnosti spolupráce, vytvoření nové vládnoucí koalice a výběr kandidáta na post premiéra. Prezident to řekl ve vysílání Lotyšské televize. “Všechny strany budou mít týden na to, počínaje zítřkem, aby provedly konzultace mezi sebou a s potenciálními partnery o složení příští vládní koalice. S největší pravděpodobností začneme za týden jednání již s konkrétními stranami,” zdůraznil.


Podle prezidenta Lotyšska bylo vítězství v parlamentních volbách sociálně-demokratické strany “Shoda” v čele s prvním ruským starostou Rigy Nilem Ušakovem, zastupující zájmy rusky mluvícího obyvatelstva země, pro něj očekávané, sděluje ITAR-TASS.

“Rozhodně ale můžeme říci, že i současná vládnoucí koalice získala velmi dobrou podporu. Pokud sečtete všechny hlasy odevzdané současné vládní koalici, s jistotou získaly většinu hlasů. Navzdory skutečnosti, že přibližně 40% poslanců v parlamentu budou nově zvoleni, jsou tyto údaje přesvědčivé, “- řekl Berzinš.

“Je pochopitelné, že nemáme čas, protože vzhledem k předsednictví Lotyšska v Radě EU by měla země od 1. ledna 2015 začít pracovat na mezinárodní úrovni. Proto je také potřebný ten týden času, aby se strany dohodly mezi sebou, co chtějí a co se mohou. V naší situaci je zbytečné vytvářet něco, co nebude moci zajistit 50% hlasů v parlamentu,” zdůraznil.

Vůdce Lotyšska vyjádřil naději, že politické síly, které se dostaly do parlamentu, vyhodnotí své výsledky a možnosti. “Je mou povinností doporučit kandidáta na premiéra a strany musí rozhodnout, kdo by se mohl stát příštím premiérem, poznamenal. Jsem si jist, že se podaří vytvořit práceschopnou vládu.”

…V současné době má Lotyšsko asi dva miliony obyvatel, z nichž hlasovací právo má téměř půldruhého milionu osob. Voleb se opět nemohlo zúčastnit asi 320 tisíc lidí. Jsou to rusky mluvící “neobčané”, kteří byli po odtržení Lotyšska od SSSR zbaveni občanství a nemají hlasovací právo.

pro Novou republiku přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová 

Doplnění:

Lotyšský Sejm schválil zákon (26. 9. 2014), který všem rozhlasovým stanicím nařizuje od roku 2016 vysílat pouze v lotyštině. Sdělila to stanice Russia Today.

Podle údajů svazu provozovatelů rozhlasových vysílání se omezení dotkne více jak 400 tisíc osob z 1,4 milionů těch, kteří v Lotyšsku poslouchají rádio. Sankce Národní rady pro elektronická média se tady budou týkat bezmála třetiny všech posluchačů.  Zdroj