Prvořadé byly útoky pražské „lumpenkavárny“ na M. Zemana

Oleg Gubin
20. 11. 2014  zdroj

Podlehl jsem vábení veřejnoprávní televize a rozhodl se setrvat u obrazovky po celý státní svátek. Čtvrtstoletí od vítězství v boji za svobodu a demokracii se přece neslaví každý den, řekl jsem si. Ale už v průběhu dopoledne jsem z vysílání stále víc nabýval dojmu, že prvořadé jsou útoky pražské „lumpenkavárny“ na prezidenta Miloše Zemana, nikoli kulaté výročí vítězné sametové revoluce.
Pravda, Zeman lumpenkavárně sám přiložil pod kotel některými dřívějšími drsnými až vulgárními výroky. To určitě neladí s jeho pozicí nejvyššího ústavního činitele. Ale na druhé straně, pojmenování několika ruských pornohereček bylo naprosto přesné a výstižné. Že se tyto „dámy“ vůbec opovažují vystupovat jako „bojovnice za demokracii“…

Abych se vrátil k televiznímu vysílání. Snad po každé čtvrthodině se na monitoru objevovaly zástupy lidí na Národní třídě. Mladí i dříve narození, všichni mávali červenými kartami. Nebyly to opencard, byly větší, jaké vytahují fotbaloví rozhodčí, když vylučují provinilce proti pravidlům. Hned mě napadlo: kdo ty tisíce karet nastříhal, kdo je lidem rozdal? To moderátor neřešil. Zato odhadl, že lidí bylo čtyři, možná pět tisíc, možná ještě víc.

Krátce po poledních zprávách zazněla informace, že od 14 hodin proběhne na Klárově akce na podporu prezidenta. Neprodleně jsem se tam vydal, ale i vzhledem k včerejší omezené dopravě v Praze jsem už začátek nestihl. Při mém příchodu se zápalem hovořil severočeský poslanec Jarda Foldyna.

„Pražská lumpenkavárna se doposud nesmířila s jasnou porážkou knížete v přímé prezidentské volbě. A je neslučitelné s postavením veřejnoprávní televize, že útokům na prezidenta v podstatě dává zelenou.“

Spisovatelka Lenka Procházková, disidentka před listopadem a vlastně až doposud, přesně pojmenovala současnou realitu:

„Obávám se, že výročí sametové revoluce budeme slavit jako svátek lůzy. Ti, co útočí na prezidenta prohlašují, že jej zvolili neúspěšní a podprůměrní… Ale byly jich téměř tři milióny! Lůzu reprezentujete vy, kteří máváte červenými kartami! Neprojdete! No passaran! No passaran!”

Až doma jsem se dozvěděl, že útoky lumpenkavárny na prezidenta pokračovaly i při odpoledním odhalování pamětní desky Jana Opletala na Albertově. Lumpenkavárna se nezastyděla ani před prezidenty Německa, Slovenska, Polska a Maďarska. Došlo i na házení vajíček. Skořápkou byl zasažen německý prezident Joachim Gauck, pro média však reagoval s humorem: v demokracii se to prý stává.

Z Albertova pohotově zareagoval sám Miloš Zeman. Demonstrující oslovil:

„Demonstrujete v době, kdy už je odvaha levná. A je zvláštní, že jste si pro tuto demonstraci vybrali zrovna den, kdy odvaha ještě levná nebyla a kdy mnozí z vás, zejména ti starší, byli zbabělí a teprve po zlevnění této odvahy se stali statečnými.“

Pozoruhodná je reakce domácích politiků. Andrej Babiš považuje pískot a incident na Albertově za mezinárodní ostudu. Na rozdíl od něho Bohuslav Sobotka (z USA) situaci bagatelizuje a míní, že Zeman si o to tak trochu sám řekl. Charakteristické…