Rusko očima úspěšného cizince. Lepší je starat se o krávy než o dělení světa. Západní média o šéfovi Kremlu neříkají pravdu.

Avatar
Původní autoři

Ondřej Höppner

12. 11. 2014 Protiproud
 Příběh, který v českých médiích – narozdíl od německých – určitě nenajdete, přestože vypovídá o absurditě současného protiruského tažení Západu víc než složité analýzy.
Velkostatkář Stefan ve skutečnosti není jen tak nějaký sedlák. Patří ke klíčovým postavám rusko-evropského zemědělství. Do Ruska přišel už jako student v roce 1989. Dnes mu patří půda o rozloze 250 tisíc hektarů, což je přibližně velikost Lucemburska nebo, chcete-li, polovina Vysočiny. Je jedním z největších velkostatkářů a vůbec největším producentem mléka v Evropě.

Stefan Dürr zná velmi dobře oba, respektive všechny tři světy: Rusko, Německo i Evropskou unii. V nynějším konfliktu, zvláště po západních sankcích uvalených na Rusko, se cítí jako dítě, jehož rodiče se rozvádějí. Žije ve Voroněži jen 100 km od Ukrajiny. Premiér Medveděv přijel obdivovat jeho práci, prezident Putin mu udělil ruské občanství a osobně se s ním dnes radí o sankcích Spojených států a Evropské unie.

Stefan Dürr obdržel ruské občanství
Král evropského mléka

„Nynější politická situace je samozřejmě stresující i pro mě. Sám za sebe mohu říci, že je pro mě lepší starat se o krávy, než se plést do rozdělování světa. Žel bohu však musím,“ říká Stefan Dürr v rozhovoru pro německou televizi ZDF.

Stefan je původem zemědělec z německého Odenwaldu. V Rusku se prosadil, když začal s vylepšováním technologií pěstování a chovu. Zbohatl také na prodeji nových druhů osiv a zemědělských strojů. Peníze vložil zpátky do půdy a vybavení a záhy se stal největším producentem mléka v Evropě.

Uznání, kterého se mu dostalo od ruských vládních špiček je oprávněné. Zisk německého podnikatele plyne hlavně z prodeje produkce do EU. Je dnes také největším dovozcem strojů pro ruské zemědělství.

Z rozhovoru pro německou veřejnoprávní televizi

Znáte se osobně s Putinem. Jaký je to člověk a jak vnímá stávající konflikt?

„Především je to někdo úplně jiný, než ho představují hlavní média v Německu. Měl jsem možnost s ním mluvit bez protokolu a omezení. Je srdečný, otevřený, trpělivě naslouchá a vůbec to není diktátorský typ. A už vůbec se nechystá k žádné agresi. Považuje Německo za partnerskou evropskou mocnost a rád by pokračoval v dobrých vztazích.“

Západní politici označují Putina za viníka současného napětí, protože rozpoutal agresivní válku proti sousední zemi a anektoval část jejího území, konkrétně Krym.

“Jsem si jist, že Krym nebyl naplánován. Jednoduše ukrajinský prezident Janukovyč dlouho nevěděl, na čí stranu se přidat: K Evropské unii, nebo k Rusku. Vybral si Rusko. A EU spolu s USA ho kopli do zadku pomocí své Páté kolony na Ukrajině. Koalice EU a USA však nečekala tak rychlou reakci ruského obyvatelstva na Krymu, čím vlastně odtržení zavinila sama. Vyhlášení samostatnosti Krymu jeho vlastními občany bylo ovšem prohlášeno za ruskou anexi, a proto bylo nutné demonstrovat potrestání Ruska sankcemi. Problém je v tom, že sankce nezabírají, proto zkoušejí přidávat další a další. Putinova vláda pak se stoprocentní sebejistotou odpovídá protisankcemi.“

Osobně jste mluvil s Putinem o sankcích a také mu poradil udělat právě ta protiopatření. Proč?

„No protože není možné trestat jednostranně toho, kdo není jednostranně vinen.“

Stefan Dürr s ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem


Trhy rychle obsadí jiní

Takže jste také přesvědčoval Putina o tlaku na EU a USA, nebo jak to bylo?

„Nejsem tak důležitý, abych mohl radit prezidentu Putinovi. Jen se mě zeptal na můj názor a pozorně mě vyslechl.

Řekněte nám něco o dopadu sankcí na Vás. Jste přece největším evropským producentem mléka.

„Krátkodobě jsou pro mě sankce velice výhodné, protože mi odpadla konkurence z Holandska a Německa. Jenže uvolněné místo na trhu rychle vyplní vývozci z Argentiny, Brazílie nebo Nového Zélandu. Jakmile EU zmírní nebo zruší sankce, budou tito vývozci na ruském trhu etablováni a pochybuji, že by uvolnili svá místa.“

Rusko a EU byly dlouhodobě dobrými obchodními partnery. Dnes se Rusko přiklání k asijským trhům. Jak se na to díváte?

„Jak říkám: Jako Němce mě tato záležitost trápí. Budujeme mosty a obchody úspěšně dvacet let včetně mezilidských vztahů a důvěry. Teď máme všechno zahodit za pár měsíců? Ale na druhé straně jako podnikatel v Rusku musím říct, že čínský trh je pro mě velice lákavý a vysoce výnosný i pro budoucnost. Přirozeně Čína reaguje na prostředí sankcí rychle. Otevírá přístup ke své produkci a ke svému trhu. Společně vyplníme prostor uvolněný Západem.“

Válku skončí federace

Co si myslíte o situaci jako německý podnikatel znalý poměrů s osobními kontakty na ruské politické špičky. Budete moci pokračovat v práci i při zhoršených vztazích mezi Ruskem a EU?

„Popravdě řečeno, ta do nebe volající hloupost, která je příčinou nestability, mě dokáže pěkně namíchnout. Na druhé straně nelze říci, že nám to znemožní práci. Naopak, spolupráce mezi podnikateli se stává těsnější, jsme dnes mnohem lépe připraveni čelit nesnázím než v minulosti.

Rusové budou chtít koridor na zásobení Krymu, který zahrnuje i oblast Novoruska. To je klíčový bod konfliktu. A to nevypadá dobře pro rozvoj hospodářství, včetně toho Vašeho, že?
„Myslím, že cílem je spíše federalizace Ukrajiny. Tím se vyřeší spousta problémů najednou. Také dobré sousedské vztahy. Západ vnímá tyto návrhy jako vměšování, přičemž sám diktuje všechny podmínky. Myslím, že Západ musí udělat vstřícný krok, jinak bude pokračovat válka. Válka je hrozná především pro obyčejné lidi, ekonomika je až druhotná.“