Varovali jsme Západ, ale neposlouchal nás

Tereza Spencerová
14. 1. 2015 Literárky
Zabíjení civilistů je terorismus, bez ohledu na to, zda s těmi zabitými souhlasíme či nikoli, říká v reakci na události v Paříži v exkluzivním rozhovoru pro Literární noviny syrský president Bašár Asad. „Jsme proti zabíjení nevinných lidí kdekoli na světě. Říkali jsme Západu, že nemá podporovat terorismus a poskytovat mu politické krytí, protože se vše odrazí ve vašich zemích a na vašich lidech. Neposlouchali nás.“

Sýrie podle něj tuto situaci chápe, protože trpí terorismem čtyři roky a přišla už o tisíce lidských životů. „Proto sympatizujeme s rodinami těch obětí,“ dodal na adresu teroristických útoků ve Francii. „Současně ale chceme mnoha lidem na Západě připomenout, že o těchto důsledcích mluvíme už od počátku syrské krize. Říkali jsme Západu, že nemá podporovat terorismus a poskytovat mu politické krytí, protože se vše odrazí ve vašich zemích a na vašich lidech. Neposlouchali nás.“

Západní politici jsou krátkozrací a úzkoprsí, vyjádřil názor syrský prezident a dodal, že události ve Francii ale stvrzují, že pravdu mělo syrské vedení. „Současně by tato událost měla hnát k zodpovědnosti evropskou politiku, protože ta je na vině za to, co se děje v našem regionu, za to, co se stalo ve Francii a možná i za to, co se v jiných evropských zemích odehrálo už dříve.“

Za současného stavu se proti teroristům musí bojovat silou, protože zabíjejí nevinné lidi a ty je třeba bránit, míní Bašár Asad, v obecné rovině ale k boji proti terorismu armád třeba není, stačí prý lepší politika. „S neznalostí musíme bojovat kulturou a vzděláním, měli bychom budovat dobrou ekonomiku k boji proti chudobě, a k tomu si o boji proti terorismu měnit informace mezi státy,“ nabídl syrský prezident nepřímo spolupráci i Západu. „Problém nelze řešit tak, jako v Afghánistánu v roce 2001. Tehdy do Damašku přijela skupina amerických kongresmanů a mluvili o invazi do Afghánistánu v odvetě za to, co se předtím stalo v New Yorku. Řekl jsem jim, že tímto způsobem věci řešit nelze, protože boj proti terorismu se podobá léčbě rakoviny. Nádor neléčíte tím, že ho rozříznete, ale že ho odstraníte. V Afghánistánu ale nádor rozřízli a výsledkem bylo, že se rakovina začala šířit mnohem rychleji. Proto, jak říkám, bychom se měli soustředit na dobrou politiku, na ekonomiku, kulturu a vzdělání.“