Graham Phillips: MH 17 byl sestřelen ukrajinskou stíhačkou

5. 3. 2015, zdroj: zde

Britský novinář Graham Phillips se domnívá, že novináři, kteří obvinili Rusko a opolčence ze sestřelení Boeingu, lžou.

Uvedl to v rozhovoru v Amsterodamu při rozhovoru s nizozemskými odborníky na konferenci k vyšetřování příčin zřícení Boeingu 777.

“Všechny důkazy ukazují, že letadlo bylo sestřeleno ukrajinskou stíhačkou. Také je důkaz, že specialisté z organizace Bellingcat (“portál civilní investigativní žurnalistiky” – pozn.red.) lhali. Po zveřejnění výsledků, které prezentovali nizozemští vyšetřovatelé, se domnívám, že vyšetřování bude dokončeno správným směrem” – řekl novinář.

V Amsterodamu mohli příbuzní obětí havárie poprvé vidět model z fragmentů letadla, sestřeleného nedaleko Doněcka. Nizozemským odborníkům se podle fotografií podařilo udělat přibližnou rekonstrukci letadla. Podle těchto obrázků se verze o sestřelení z komplexu “Buk” vyvrací.
Na jedné fotografii je vidět objekt připomínající tyč letecké rakety R-60M a na druhém – kulatý otvor v sání vzduchu pravého motoru. Dále bylo nalezeno nejméně devět otvorů v plášti, charakteristických pro působení rakety “vzduch-vzduch”.

Nizozemské státní zástupitelství zavrhlo prohlášení ukrajinských médií, vinící ze sestřelení Boeingu Rusko.

“Mohu s jistotou říci, že se mýlí” – řekl představitel prokuratury Nizozemska Wim de Bruin.
Poznamenal také, že odborníci se nedopustili obvinění ruské strany. Zpráva, která byla předložena ukrajinskými novináři, byla udělána na základě zprávy nizozemského televizního vysílání NOS. Důkaz verze o tom, že Boeing MH17 byl zasažen raketou “Buk” není.

překlad: Ď.