Přišli jste mě podpořit zrovna v Praze, to chce odvahu. Zeman pronesl před Hradem projev před svými sympatizanty

Avatar
Původní autoři

7. 3. 2015          Parlamentní listy
Prezident Miloš Zeman měl dnes na Hradčanském náměstí veřejný projev v rámci uctění památky T. G. Masaryka. Vystoupil s ním v rámci akce Národe, probuď se, kterou pořádal senátor Jan Veleba a další na podporu hlavy státu. Dle jeho slov to byl významný prezident, který byl bezesporu bojovníkem. I přes v jeho době probíhající antisemitistické nálady dokázal, že není jejich součástí a zastal se Leopolda Hilsnera, který byl Židem.


Prezident Miloš Zeman obdivuje tehdejšího prezidenta první republiky hlavně za jeho odhodlanost a za vytvoření nezávislého Československa, což se mu i v jeho starším věku dokázalo povést. „V šedesáti pěti letech dokázal odejít do exilu a uskutečnit svůj sen, sen nezávislého Československa,“ řekl Zeman při projevu. Dle něj se však lidé před vyhlášením První republiky k němu nechovali s úctou, jak by měli. Zeman ve svém projevu dále vystihuje, že je rád, že se tento pro něj uctívaný prezident nedožil začátku konce První republiky, která byla vytvořena jeho zásluhou. „Naštěstí zemřel dříve, než mohl vidět zkázu svého díla, zkázu, která začala Mnichovskou dohodou a pokračovala Druhou republiku,“ prohlásil Zeman.

Prezident dále s politováním podotýká, že studenti Filosofické fakulty v Praze v roce 1938 zničili v téže fakultě sochu T. G. Masaryka a tím prokázali neúctu k činům prezidenta první republiky, který se zasloužil za nezávislost ČSR. „Takhle končí odvaha a takhle začíná zbabělost,“ podotkl prezident.

Při projevu prezident České republiky také poděkoval občanům, kteří na tento veřejný projev a připomenutí si památky T. G. Masaryka přišli s tím, že je úctyhodné v dnešní době, a hlavně v Praze, kde vyhrál jeho soupeř v prezidentských volbách, přijít. „To chce také kus odvahy a já za tuto odvahu děkuji,“ prohlásil na závěr Zeman ke svým sympatizantům, kterých se na Hradčanském náměstí sešlo několik set.

Sympatizanti prezidenta Miloše Zemana na Hradčanském náměstí (Foto: Radim Panenka)