Konec svobody názorů

Avatar
Původní autoři
Edwin Baumgartner
10. 4. 2015 zdroj

Jak daleko může až zajít svoboda názorů? Přes Atlantik na druhé straně tak daleko, že se beztrestně smí ukazovat hákový kříž a hitlerovský pozdrav.


Ale beztrestně vyslovit obavu z poměrů na Ukrajině se zjevně nesmí. Přinejmenším ne tehdy, když se obava netýká zlého ruského prezidenta Vladimíra Putina, ale toho, že Ukrajina stále více směřuje vpravo a vedoucí politici mají stále menší strach z kontaktu s ultrapravými kruhy.

Ukrajinská pianistka Valentina Lisitsa, žijící v USA, to nyní poznala na vlastní kůži. Ostrou kritičku poměrů ve své mateřské zemi vyhodil Torontský symfonický orchestr. Pořadatel odřekl Lisitsi s orchestrem koncert, zaplatí ale umělkyni gáži. Údajně zakázal management orchestru Lisitsi, aby mluvila o důvodech odřeknutí. Že se jedná o politické názory na Ukrajinu, přiznává mezitím prezident orchestru, Jeff Melanson.

Kanada je blíž, než si myslíme. Také v Evropě se ruskému dirigentovi Vladimíru Gergievovi již nevyčítá příliš velká produkce hlasitosti a rusko – rakouské sopranistce Anně Netrebko nečistá intonace, ale to, že se hlásí k Rusku.

Pro tuto chvíli, alespoň.


Pro Novou republiku přeložila Mgr. Zdeňka Holešová
Wiener Zeitung: Kommentar – Ein Ende der Meinungsfreiheit, 8.4.2015