Tagesspiegel o nových metodách ukrajinské mafie

Avatar
Původní autoři


10. 4. 2015    zdrojzdroj
Tagesspiegel o nových metodách ukrajinské mafie: “Buď zaplatíš, nebo řekneme, že jsi separatista”. Pro německý tisk netypický článek o Ukrajině byl zveřejněn v nejnovějším čísle vlivného vydání Tagesspiegel. Dopisovatel novin besedoval v Berlíně s ukrajinským podnikatelem, který byl nucen uprchnout ze země vítězné “revoluce důstojnosti”…

“Když jsem jasně prohlásil, že nebudu “výpalné” dál platit, hlas v telefonu začal být podrážděný. “Víš, co v tom případě uděláme?”, zeptal se hlas. “Co?” “Nejprve ti otrávíme hlídací psy, a pak vyvěsíme před tvým domem vlajku DLR”, píše Tagesspiegel.

Taková hrozba by v realitě současné Ukrajiny znamenala pomstu nacionalisticky naladěných bojovníků. Právě proto se ukrajinský podnikatel, pojmenujme ho Vadimem, nyní nenachází ve své kanceláři v blízkosti Lvova.

Byl nucen se svou ženou a dospělou dcerou uprchnout do Německa, kde vypráví při posezení v jedné berlínské restauraci své příhody, které jsou ale tak typické pro celou postmajdanovou Ukrajinu.

Vadimova manželka Ludmila pochází ze západní Ukrajiny, on je Rus, který se před 20 lety přestěhoval do Lvova. V jeho případě však nejde o nepřátelství mezi Rusy a Ukrajinci, zdůrazňuje náš partner. “Západní Ukrajinci jsou zvláštní, někdy přijímají lidi z jiných částí země, někdy ne, v tomto ohledu jsem však nikdy neměl žádné problémy.”

Už dlouho Vadima několikrát za rok navštěvovaly osoby požadující “výpalné”. Vadim platil. Po revoluci na Majdanu to bylo chvíli opravdu lepší, říká podnikatel, “byli jsme štěstím v sedmém nebi. Konečně se něco změnilo”. Pak Vadim dlouho hovoří o svém zaměstnanci, výrazném představiteli majdanského hnutí, který nenávidí korupci a který se připojil ke svým spoluobčanům, kteří kontrolovali dopravní inspekci.

Postupně se však všechno začalo vracet do původních kolejí, přičemž nová mafie utvořila ještě silnější vazby se zkorumpovanými milicionáři. “Z tohoto pohledu se opravdu něco změnilo, říká Vadim, předtím pro peníze přicházeli s “kalašnikovem”, a teď – s oficiálními nařízeními, vydanými zkorumpovanými úředníky, a také vyžadují ještě více peněz.”

Zvláště šokován je tímto stavem zaměstnanec podnikatele – přívrženec Majdanu. “A za toto naši lidé umírali?” ptal se Vadima.

Vadim řekl, že přivítal mnoho myšlenek Majdanu. Ale také říká, že úřadující vláda má velkou odpovědnost za boje na východní Ukrajině. Jeho postoj ke konfliktu na Ukrajině je někde mezi Východem a Západem. Zřetelně se to projevuje v otázce Krymu – “Rusové si tam vzali nezákonně to, co jim patří.”

Na závěr poukážeme na reakci komentátorů tohoto článku, kteří buď nevěří výše uvedeným skutečnostem, nebo píší například, že “no Putin teď může být spokojený, dosáhl destabilizace na Ukrajině.” Tyto názory však nejsou překvapivé vzhledem k tónu a metodám oficiální německé propagandy. Například nedávno oznámil státní kanál ZDF v materiálu k výročí vzniku DLR, že “občanská válka na východě Ukrajiny začala až poté, co …. proruští separatisté obsadili budovu městské správy v Doněcku a sundali z ní ukrajinskou vlajku.” zde. O tancích, které Kyjev poslal proti svým spoluobčanům, kanál skromně mlčí …Pro Novou republiku přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová