Zastánci NATO a EU prohrávají ve volbách ve Finsku. Premiér přiznává porážku ve volbách

Avatar
Původní autoři

20. 4. 2015    zdroj a zdroj
Podle prvních výsledků sčítání hlasů vítězí v parlamentních volbách ve Finsku opozice. První předběžné výsledky sčítání hlasů v parlamentních volbách ve Finsku, které se konaly 19. dubna, ukazují na vítězství opozičních centristů, informuje korespondent IA Regnum. Podle výsledků ve 20 hodin místního času, hned po uzavření volebních místností, se do čela dostala Strana středu, která získala 23,2% hlasů, což jí zatím zajišťuje 55 míst ve finském parlamentu. Celkem je v parlamentu 200 křesel. Na druhém místě jsou sociální demokrati se 17,8%. Na třetím je Koaliční strana (18%), čtvrtí jsou euroskeptici a nacionalisti Praví Finové s 15,8%.


Podle publikace The Daily Mail sesazují voliči “proevropské a pronatovské strany”, vyhrávají opoziční centristé, kteří by mohli podle vydání vytvořit koalici s euroskeptiky a nacionalisty.

Vůdce Strany středu Juha Sipilä se, možná, stane budoucím premiérem Finska. Sipilä již veřejně oznámil, že má v úmyslu jednat s Pravými Finy o koalici.

Poznamenejme, že Sipilä již dříve vystupoval pro konstruktivnější vztahy s Ruskem, pro zachování obchodních vztahů a “dobrých sousedských vztahů”.

Do nové vládní koalice mohou také vstoupit sociální demokraté. Z celého vedoucího kvarteta podporovala pouze Koaliční strana současného premiéra Alexandra Stubba sblížení Finska s NATO a obhajovala tvrdou politiku vůči Rusku.

Pokles pozic vládnoucí koalice, která je věrným spojencem zemí Evropského parlamentu a Evropské unie, uznal dnes premiér Finska Alexandr Stubb.

Pro Novou republiku přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová