Opozice naléhá na kanadskou vládu, aby ukončila trénink ukrajinských neonacistů

18. 6. 2015   Svobodné noviny
Americká Sněmovna reprezentantů schválila minulý týden jednomyslně změnu, která blokuje výcvik bojovníků tzv. Azovského praporu, notoricky známé polovojenské skupiny působící na Ukrajině. V důsledku toho, opoziční strany vyzývají kanadskou vládu, aby zajistila, že Kanada nebude tyto skupiny trénovat.

Dobrovolnická milice používá loga inspirovaná nacisty a údajně rekrutuje neonacistické skupiny. Časopis Forein Policy uvedl, že se jedná o otevřenou neonacistickou, fašistickou skupinu a zástupce praporu řekl deníku v březnu USA Today, že neonacisté tvoří 10-20 procent z rekrutovaných bojovníků.

Tato skupina je také jednou z nejvýznamnějších milicí bojující po boku ukrajinské Národní gardy proti separatistickým skupinám na Ukrajině, které jsou údajně podporovány ruskými financemi a ruskou vojenskou technikou.

Ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov, který dohlíží na svou armádu, prohlásil na konci března, že Azovský prapor je mezi jednotkami, které mají být školené Spojenými státy na západní Ukrajině, podle tiskové agentury AP.

Na Americkém úsilí vyškolit ukrajinské vojáky se podílí asi 200 kanadských vojáků, kteří provádí trénink v západním ukrajinském městečku Javoriv. Kanadští a američtí velvyslanci na Ukrajině údajně doprovázeli ukrajinského premiéra při návštěvě vojáků, která proběhla začátkem června.

Kanadský ministr obrany Jason Kenney rozhovor s velvyslanectvím odmítl.

Jeho tisková mluvčí, Lauren Armstrongová, uvedla v reakci odeslané e-mailem, že „ukrajinské síly jsou zodpovědné za proces prověřování, který má zajistit, že kanadské ozbrojené síly budou trénovat pouze legitimní členy armády.“

Armstrongová dodala: „Byli jsme ujištěni, že do této skupiny nebudou zahrnuti členové Azovského praporu, a že tento prapor nebude začleněn do ukrajinských ozbrojených sil.“

Pro opoziční strany ale tyto záruky nebudou stačit.

Jack Harris, kritik NDP, řekl v rozhovoru, „Ve světle toho, co se stalo v USA, myslím, že je vhodné, aby ministr podal vysvětlení a chtěli bychom ho požádat, aby silně odmítl všechny role Kanady při tréninku této skupiny.“

Liberální kritička Joyce Murrayová řekla velvyslanectví, že americká novela byla správnou věcí. Uvedla, že chce, aby se Mr. Keneny ujistil, že tento otevřený neonacistický Azovský prapor neobdrží od kanadské vlády žádné vybavení nebo pomoc při tréninku.

Ministr musí prokázat, že je jeho závazek poctěn, ne jen říkat, že byl ujištěn, uvedla. „Byla bych ráda, kdyby nám ministr řekl, že si můžeme být jisti, že tato skupina neobdrží kanadskou podporu.“

„Je to velmi rozumná otázka,“ uvedla vůdkyně Strany zelených Elizabeth May. „Koho školíme, a vědět s jistotou, že to nezahrnuje tuto otřesnou neonacistickou polovojenskou skupinu?“

Paní May poznamenala, že ruská agrese na Ukrajině je nezákonná, ale skutečnost, že neonacistické síly bojují v zatlačení „ruské agrese“ vytváří větší riziko pro celý region.