Američané blokují dodávky zbraní Kurdům

Avatar
Původní autoři

3. 7. 2015   Vaševěc

Britský deník The Daily Telegraph uvedl, že USA blokují dodávky zbraní Kurdům. „Řada evropských zemí nakoupila zbraně za miliony k vyzbrojení Kurdů, ale američtí velitelé, kteří dohlížejí na operace proti Islámskému státu (IS), blokují jejich dopravu.“
Kurdové tak v Iráku bojují s radikály z IS vyzbrojenými moderními americkými zbraněmi, které ukořistili v Iráku, zastaralými zbraněmi. To Kurdy v boji proti IS pochopitelně značně znevýhodňuje.

Západ by si měl ujasnit, zda je skutečně jeho prvořadým cílem zničit IS, a pokud ano, je třeba, aby tomu přizpůsobil také svou politiku. Není možné ignorovat ochotu kurdských vojáků bojovat s IS a nechávat je vojensky na holičkách. Stejně jako není možné, aby letecké útoky, které USA a někteří další spojenci na IS, byly pouze výběrové a aby IS umožnily obsadit například v poušti ležící syrské město Palmýra, ke kterému vojenské kolony IS musely směřovat po silnicích z vysoka výborně viditelných.

Pokud chce Západ porazit radikály z islámského státu, jejichž brutalita se neustále stupňuje, a kteří v tomto týdnu dokonce na území Sýrie setnuli dvě ženy, které obvinili z čarodějnictví, není možné nepodpořit Kurdy v Iráku, jehož národní armáda je jinak neschopná, a v Sýrii zase škodit prezidentu Asadovi, jehož armáda je jediná síla v zemi, která je schopná IS dlouhodobě vzdorovat.