Nová turecká válka proti Kurdům

Avatar
Původní autoři

29.7.2015 Altpres
Turecko se dlouhodobě snaží potlačovat snahy “svých” Kurdů o nezávislost
Specialista na Blízký východ a jeden z mála západních odborníků ovládajících arabštinu slovem i písmem Juan Cole píše o tom, že masivní úder tureckých sil proti džihádistům z Islámského státu (Daeš) se záhy proměnil na útok proti Kurdům, tradičnímu nepříteli Ankary.

To, co bylo zprvu oznámeno jako ofenziva Ankary proti silám extrémistů ze samozvaného chalífátu, se celkem brzy změnilo na letecké útoky na pozice kurdských sil. Podle dostupných zpráv uskutečnily tuto sobotu turecké letecké síly desítky náletů na základny příslušníků Kurdské strany pracujících (PKK) v Iráku, nedaleko od tureckých hranic. Na druhou stranu jen čtyři z úderů tureckých válečných letounů cílily na pozice fanatických islamistů v Sýrii.

Zničíme toho, kdo může porazit Islámský stát?
Turecko útočí proti jedné z nejefektivnějších sil stojících proti Daeš

Cole se s předstíranou dávkou naivity podivuje nad skutečností, že Ankara útočí na kurdské jednotky v regionu, které představují jedinou skutečně efektivní sílu v boji proti Islámskému státu (s výjimkou šíitských milic v Iráku). „Takže“, ptá se trefně Cole, „jestliže chceme zahájit účinnou vojenskou kampaň proti Daeš, uděláme to tak, že zničíme jejího nejzatvrzelejšího nepřítele v poli?“

V neděli ráno turecká policie rozprášila stovky kurdských demonstrantů, kteří se shromáždili na protest proti bombardování, a zatkla asi 550 z nich. Headliny tureckých médií hlásaly, že kurdští protestující odmítají, aby Turecko vedlo vzdušnou kampaň proti pozicím Daeš, avšak tito lidé rozhodně neoplývají sympatiemi pro fanatické řezače hrdel; ba naopak, jak dokazují jejich „comrades“ přímo v poli. Jde tedy o lživou propagandu vanoucí z Ankary, a to se zjevným úmyslem poškodit Kurdy jako celek, v čemž jsou jednotlivé turecké vlády pěkně kované.

Sbohem, míre

Turecko a Spojené státy považují PKK za teroristickou organizaci, avšak turecká vláda především se silnou vojenskou a diplomatickou podporou administrativy amerického prezidenta Billa Clintona vedla proti tureckých Kurdům doslova genocidní kampaň, která vyvrcholila na konci 90 let minulého století: 30 000 usmrcených osob, 2 až 3 milióny násilně vysídlených, 3500 zdevastovaných vesnic a městeček. PKK před dvěma lety uzavřela s tureckou vládou příměří, nicméně mluvčí Kurdské strany pracujících v sobotu oznámil, že klid zbraní je kvůli agresi proti nim ten tam. Bohužel se tak zmrazuje i celý mírový proces.