Doněck pod těžkou dělostřeleckou palbou, situace je výbušná. Videa

– Pozorovatelka –  
18. 8. 2015  AENews

Doněck pod těžkou dělostřeleckou palbou, situace je výbušná. Videa 

Ozbrojené síly Ukrajiny (APU) zahájily masivní bombardování obytných oblastí Doněcka. Palba je prováděna těžkým dělostřelectvem a minomety. Pod útokem jsou části Leninská, Kujbyšev a Kirov. V mnoha bytech rozbil výbuch okna, obyvatelé se uchýlili do sklepů. Zasaženo bylo šest domů, škola a plynovod. Dřívější zprávy hovoří o střelbě v Gorlovce. Podle radnice byly zásahy způsobeny palbou z tanků směrem na západní část města. Celkově během uplynulého dne Ukrajinské ozbrojené síly vystřelily ve městech Donbasu více než 600 velkých granátů. Pod palbou byly Doněck, Gorlovka, Jasinovataja, Telmanovo (zdroj).

Reklama

K situaci se vyjádřil Alexandr Zacharčenko:

„Situace, v jaké se nacházíme, nemá ve světě obdoby – jak můžeme žít, pracovat… Nedá se říct, že situace na frontě je stabilní. Víte, že ekonomická blokáda republiky se stala tíživější,“ – řekl Zacharčenko.

„K dnešnímu dni proti nám na přední linii stojí 82 praporů taktických skupin, čítajících kolem 65 tisíc lidí. Přední jednotky jsou rozestavěny v útočném postavení, proto za této situace nelze očekávat mír“, – řekl dále.

Reklama

„Minské dohody jsou porušené. Máme mnoho práce: musíme zvítězit, musíme vybudovat hospodářství a učinit životy našich lidí důstojnými. Budeme pokračovat v práci“ – řekl vůdce Doněcké republiky.

Video: Neděle, 16.8.2015. Dva lidé byli zraněni v Doněcku ve čtvrti Kujbyševský, kromě v jiných oblastech, po střelbě pozdě v sobotu. Domy byly zničeny nebo těžce poškozeny nočním bombardováním. Natalia, místní obyvatelka, říká: „Dalo by se také vzít provaz a pověsit se i s touto válkou. Jak dlouho může člověk bojovat?”

Ministerstvo obrany Doněcké lidové republiky poznamenalo, že UPA v poslední době zvýšila intenzitu ostřelování v noci, protože v té době nejsou porušování příměří zaznamenatelná pozorovateli mise OBSE. Ta zavedla něco, jako on-line pozorování – Doněck v přímém přenosu z okna mezinárodních pozorovatelů.

Ostřelován je i Mariupol, kde je napjatá situace. Podle ukrajinského portálu 0629 , v západní části města byly výpadky proudu a v centru města bylo přerušeno vysílání tv kanálů. Oběťmi útoků jsou tři civilisté v obci Sartana. „Radikálové přišli přímo do obytné části obce Sartana“ – řekl mluvčí ATO Jaroslav Čepurnoj. „Je tam tma a jsou tam oběti, nejsem si jistý, ale je strach tam jít“ dodal (zdroj zde, zde).

 

O situaci informuje i zahraniční tisk:

Reklama

Od sobotního večera 130 případů ostřelování

„Situace na východě Ukrajiny je výbušná,“ řekl Frank-Walter Steinmeier listu Bild am Sonntag. „V sázce je hodně. Pokud se obě strany konfliktu nevrátí k mírovému procesu, kdykoliv se může spustit nová spirála eskalace bojů,“ dodal.

Jeden z vůdců separatistů, Denis Pušilin, v neděli prohlásil, že situace v Donbasu se prudce zhoršuje a vyzval OBSE a velmoci, které dojednaly minské dohody, aby zasáhly. Neuznávaná Doněcká lidová republika prý už dlouho nebyla tak mohutně ostřelována ukrajinskými děly. „Ocitli jsme se krok od obnovení bojů v plném rozsahu,“ varoval Pušilin (zdroj a více zde).