Politika jako děvka očima realitního žraloka

Lee Fang
11.8. 2015   Střípky ze světa
Groteskní snář, prostořeký miliardář Donald Trump
Žebříček republikánů, soutěžících o Bílý dům, vede Donald Trump. Co na srdci, to na jazyku. Shazuje tím i „pravdolásku“. Politiku, které ta prolhaná žluč čte z pysku, totiž líčí – jako kněžku lásky za prachy.Neskóruje tím jen po provinčních náměstích. Hlaholí to i do kamer. Naposled v televizní přestřelce kandidátů republikánských primárek. Sestřih a komentář vteřin pravdy pořídil Lee Fang na The Intercept. Tedy médiu Glenna Greenwalda, díky němuž je svinstvo, vynesené Edwardem Snowdenem, věcí veřejnou.
Trumpa chtěl jeden rival dostat do kouta citátem z jeho dřívějšího interview. „Když dáte“ – zaznělo tu o „politické elitě“ – „udělá vám, co si zamanete.“ Miliardář tu rukavici zvedl s gustem: „Ve vlastním zájmu tomu zkuste uvěřit. Když jsem si o něco řekl, pokud jsem cokoli potřeboval, většině těchto lidí jsem, aby bylo jasno, dával peněz mraky.“

Z desítky rivalů se ozvali jen dva. Výčitkami, že jim Trump na kampaň nedal ani floka. Senátor Marco Rubiodokonce s dodatkem, „jak k tomu přijde právě on, když Trump přispěl i na kampaň jeho konkurenta za demokraty“.

Guvernér Ohia John Kasich to pojal rovnou jako pragmatický kšeft: „Mně ale, doufám, dáte.“ Trump na to. „To zní dobře. To mi zní dobře, guvernére.“

A „realitní žralok to i rozvedl: ´Já byl byznysmen, já dával úplně všem. A víte co? Když si řeknou, já jim dám. A když pak kohokoli z nich potřebuju, ozvu se jim sám, klidně i za dva, za tři roky, a oni mi neodmítnou nic. To je ovšem bankrotářský systém.´“

Tím větší to vybudilo zvědavost, „co všechno za ty dárečky vyinkasoval. Trump na to: „Po Hillary Clintonové jsem chtěl, aby mi přišla na svatbu, a ona tam také přišla. Víte proč? Neměla na vybranou, protože i jí jsem dal.“

„I když to Trump jistě neměl v úmyslu,“ dodává The Intercept, „ilustroval klíčový problém dnešního systému financování kampaní. Sponzorský příspěvek klasifikuje zákon jako úplatek, jen je-li ´přímo za něco´. Jenže Trump si, jak to sám vysvětlil, za peníze politikům kupuje přístup a konexe, co mu to v podobě různých výhod vrací i s úroky. Podobné střety zájmů jsou volebním systémům, financovaným z privátních zdrojů, vlastní z podstaty.“

„Z pódia vůči tomu, jak americký politický systém popsal Trump, nehlesla jediná námitka. Vzalo to jako hotovou věc.“ Rand Paul prohodil už předtím, že „Trump si kupuje a prodává politiky všech barev“. K faktu samému, že „velcí sponzoři Trumpova kalibru si politiky kupovat a prodávat mohou, se na zadní bůhvíjak nestavěl“. A namítal vlastně jen „to, že si má kupovat výlučně republikány“. Trump kontroval lakonicky: „Jo, do těch jsem nasypal peněz mraky.“

Realitní žralok si dopřál i jinou indiskreci: „Systém amerického zdravotnictví je nastaven špatně proto, že pojišťovny mají politiky v hrsti.“

Na téma „peněz, korumpujících politiku“, pak přihodili i další kandidáti. Bývalý guvernér Arkansasu Mike Huckabee například následovně. „Problém je v tom, nakolik vládne politickému klimatu koridor k moci po linii Wall Street-Washington.“. Že „třída sponzorů krmí politickou třídu, která pak tancuje, jak třída sponzorů píská.“

Jadrný slovník volil i senátor za Texas Ted Cruz – „s lobbisty a partikulárními zájmy leze do postele spousta kariérních politiků z obou partají“.

„Poslední víkend se republikánští pretendenti o prezidentský post Rubio, Walker, Jeb Bush a Carly Fiorinazúčastnili privátního setkání sponzorů v jižní Kalifornii, pořádaného generálním ředitelem Koch Industries Charlesem Kochem. Trump jim ´tweetoval´ následující přání: ´Všem prezidentským kandidátům za republikány, co vyrazili do Kalifornie žadonit o peníze u Koch Brothers, držím palce. Máme co do činění s loutkami?“

Pravda se – praví žalmista – někdy zjeví i ústy pacholete. Tím pikantnější bývá z úst miliardáře, co se s ní nepáře.