22.11.2015 První zprávy
Údery ruského letectva na turkmenská osídlení v Sýrii, v příhraničních oblastech s Tureckem, „mohou vést k vážným následkům“, uvádí deník Daily Star. Upozorňuje tak na neuralgický bod v napjaté situaci.Turecké ministerstvo zahraničí varovalo Moskvu. Kromě toho Ankara vyzvala Kreml k okamžitému ukončení vojenských operací v této oblasti. Podle deníku to vše, spolu s dřívějšími hrozbami turecké strany Rusku, vytváří riziko zahájení třetí světové války, upozorňují chmurně noviny.
Turecké ministerstvo zahraničí varovalo, že ruské údery na osady Turkmenů v severní Sýrii, poblíž syrsko-turecké hranice „mohou vést k vážným následkům”, poznamenal Daily Star. Jak uvedlo turecké ministerstvo zahraničních věcí Turecka, byly tyto oblasti podrobeny „těžkému” bombardování ruského vojenského letectva. Turecko je tradičním spojencem Turkmenů v Sýrii, kteří bojují proti Asadově režimu. A stejně tak varovalo Kreml před dodávkami zbraní Kurdům na území Sýrie.
Turecké ministerstvo zahraničí si pozvalo na koberec ruského velvyslance, a Moskvu vyzvalo k okamžitému zastavení vojenských operací nedaleko hranic s Tureckem, upozorňuje článek.
Turecko a šest zemí vyzvaly Rusko k ukončení akcí v Sýrii!
Tato situace podle deníku „vytváří riziko zahájení třetí světové války”. Daily Star připomíná, že Turecko je člen NATO. Jeho pozemní síly jsou druhými největšími v NATO. Ankara varovala Kremlu, že „po opakovaném porušení“ vzdušného prostoru Turecka ruskými letadly, je turecká armáda připravena letouny sestřelit. V případě, že Turecko „bude napadeno Ruskem”, všichni členové NATO by byli nuceni vrátit úder,poznamenaly noviny.
V závěru Daily Star píše, že Moskva a Ankara zastávají v syrském konfliktu nepřátelské pozice. Zatímco ruská vojenský síla pomáha syrskému prezidentu Bašáru Asadovi udržet se u moci, Turecko usiluje o svržení syrského „diktátora”, dodal článek.
Turecko ale hraje v syrském konfliktu podivnou dvojí hru. Vyjadřuje sice podporu americké koalici v boji proti Islámskému státu, ale dosud se jeho armáda soustřeďovala na útoky proti Kurdům, kteří bojují s IS. Řada informací také svědčí minimálně o tiché podpoře Erdoganova režimu bojovníkům IS – ať už výkupem ropy, financováním či přepravou zbraní.