„Nové“ Polsko v otázce uprchlíků směřuje ke konfliktu

Avatar
Původní autoři

Eva Krafczyk
18. 11. 2015     zdroj
Za nové pravicové vlády se stává Polsko problémovým partnerem.Ministr obrany se zálibou ve spikleneckých teoriích, ministr zahraničí, který varuje před porozuměním pro muslimy a evropský ministr, který požaduje změnu při přijímání uprchlíků: Za nové vlády se stává Polsko problematickým partnerem.


Nová vláda země nastupuje vůči EU v uprchlické krizi zostřený kurz. Po teroristických útocích v Paříži se nacionální konzervativci cítí ve své konfrontační strategii posíleni. Ještě před svým oficiálním nástupem do úřadu v pondělí dali mnozí designovaní členové kabinetu najevo, na co se Brusel a partneři v EU mají připravit. Uprchlíci, zejména muslimové, nejsou srdečně vítáni.

„ Nepustíme do Polska nikoho, kdo by mohl vystavit Polsko nebezpečí“, prohlásil budoucí ministr zahraničí Witold Waszczykowski o víkendu v rozhlasové stanici RMF. „ Říkáme již týdny, že se v případě uprchlíků budeme chovat vyloženě opatrně. Hlavní podmínkou byla a je naše bezpečnost.“

„Polsko si musí udržet plnou kontrolu nad svými hranicemi, svou azylovou a migrační politikou“, prohlásil zrovna Konrad Szymanski, který jako evropský ministr má zastupovat novou vládu premiérky Beaty Szydlo. „ Rozhodnutí Evropské rady o přesídlení uprchlíků a migrantů do všech států EU, které jsme kritizovali, mají nadále povinný charakter. Vzhledem k tragickým událostem v Paříži ale nevidíme žádnou politickou možnost ho realizovat“, prohlásil na pravicovém portálu wpolityce.pl.

Několik dní předtím to vyznělo ještě jinak. To Szymanski ujišťoval, že nová vláda Strany práva a spravedlnosti /PIS/ není euroskeptická, ale klade důraz na dobrou spolupráci s partnery.

Waszczykowski kritizoval „ politickou korektnost“ levicových a liberálních Evropanů, kteří ukázali příliš mnoho pochopení pro muslimy a západním státům kvůli nedostatečné integraci dokonce přiřkli spoluzodpovědnost za radikalizaci mladých muslimů.

Nejmocnější předseda PIS Jaroslav Kaczynski nadává na „ útoky zvenčí“ na rodinu, církev a „ všechno, co je základem našeho normálního života.“ „ Musíme se před tím chránit, musíme bránit naši svobodu“, napomínal v Den nezávislosti, jako by Polsko bylo obklíčeno nepřáteli. Jistě, Kaczynski do nové vlády nevstoupí. Ale jeho vliv je velký, když volá po pokračování diskuze o hodnotách během poslední vlády PIS v letech 2005 – 2007.

Jako jeden z nejvýraznějších politiků Polska zodpovědných za obranu země se jeví Antoni Macierewicz. Pronásledují ho spiklenecké teorie a hledání komunistických agentů. Se svou vyšetřovací komisí ke zřícení polského prezidentského letadla se snaží léta dokázat, že tehdy prezident Lech Kaczynski – dvojče Jaroslava Kaczynského – padl za oběť vražednému komplotu.

Téma Smolenska se za nové vlády dostane na pořad dne: Jak Szydlo, tak i nový ministr justice Zbygniev Ziobro ještě před svým uvedením do úřadu zdůraznili, že v případě nutnosti půjdou až k Evropskému soudnímu dvoru. Především pro šéfa PIS Kaczynského je navrácení vraku z Ruska a objasnění osudu jeho bratra srdeční záležitostí.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila Zdeňka Holešová 
Das „ neue“ Polen auf Konfliktkurs in der Flüchtlingsfrage , Wiener Zeitung , 16.11.2015