Amnesty International se odkopala

Avatar
Původní autoři

amnesty

– jip –
23.12.2015  Vaše věc


Rusko na konci září vstoupilo do mezinárodního konfliktu, který se jeví jako svého druhu občanská válka, v Sýrii. Učinilo to tak razantně, že se již nyní ukazuje, díky iniciativě OSN, východisko ze slepé uličky tohoto konfliktu. Možná již v lednu zavládne mezi vládou a alespoň částí ozbrojenců příměří, a Sýrie se vydá k parlamentním volbám, které, jak se zdá, má velkou šanci vyhrát současný syrský prezident B. Asad či jeho baasistická strana.

To je ovšem jedna stránka věci. Druhá stránka věci je porážka Islámského státu (IS), která je zatím v nedohlednu.

I když, pokud se spojí USA a Rusko, mohlo by to mít slušnou perspektivu. A pokud se IS odřízne od zdrojů financování v Turecku, Saúdské Arábii a Kataru a od dodávek zbraní z těchto zemí, je jeho porážka dříve anebo později neodvratná. Pro Evropu je to důležité z toho hlediska, že v případě pádu sekulárního režimu B. Asada by další miliony Syřanů hledaly spásu právě v Evropě. Takže pro Evropu je konec konfliktu v Sýrii a zničení IS v zásadě klíčová záležitost. A Amnesty international (AI) se v této situaci trapně odkopala.

Rusové podle AI porušují v Sýrii lidská práva, neboť organizace spočítala již 200 obětí jejich leteckých útoků mezi civilním obyvatelstvem. Nevšiml jsem si, že by AI podobné sdělení učinila ve vztahu k USA a jejich letecké koalici.

To může mít dva důvody. Buďto letecká koalice Západu a jeho spojenců nad Sýrií nelétá a neútočí. A to by bylo klamání veřejného a světového mínění. Anebo když útočí na islamistické cíle, činí to tak brilantně a dovedně, že nezasáhla jediného civilního obyvatele. To každého odborníka na letectví musí přivést v úžas. Stejně jako tento intelektuální výron AI.

O Amnesty International není třeba mít velkých iluzí, ale tak jednostranně a hloupě pojatý politický útok proti Rusku prostě musí každého soudného člověka přivést k závěru, že AI ztratila zbytek věrohodnosti, pokud jej tedy kdy vůbec měla či předstírala…