Poznámka k současnému vývoji v Číně

Avatar
Původní autoři

Květa Pohlhammer Lauterbachová 
13.01.2016 E-republika

Důvodem zákazu obchodování v dolarech je útěk kapitálu ze země. To jsme pochopitelně po zvýšení základní úrokové sazby americkým Fedem na konci roku 2015 předpokládali.


Čínský pád burzy od počátku roku vzbuzuje obavy, bylo totiž vysazeno obchodování v amerických dolarech a velkým investorům zakázán prodej. Objemy dolarů klesly na tříleté minimum a investoři se zbavují amerických státních dluhopisů. Důvodem zákazu obchodování v dolarech je útěk kapitálu ze země. To jsme pochopitelně po zvýšení základní úrokové sazby americkým Fedem na konci roku 2015 předpokládali. Čína chce zabránit vzniku překotné prodejní paniky, která nakonec může uškodit všem, nejenom Číňanům. Podívejme se na hlavní akciové indexy. Bublina začala praskat. Toto je akciová burza SaP.

Dolní graf jsou akcie na burze DAX. Čínské intervence působí evidentně brzdícím efektem proti příliš rychlému pádu akciových trhů.

Vývoj kurzu dolaru k euru po oznámení zvýšení základní úrokové sazby Fedem je následující.

Zahraniční banky, činné v Číně, mezi nimi i Deutsche Bank, nesmí provádět žádné dolarové obchody až do konce března. Kvůli tomu, aby se neúměrně neoslabil čínský juan, resp. aby se zpomalil kurz posilujícího dolaru. Čínská centrální banka se masivně zbavuje dolarů, jenom v prosinci to bylo 108 miliard dolarů. Průběžně v roce 2015 odprodávala americké státní dluhopisy a naopak nakupovala zlato. Ještě pořád však drží 1,4 miliard dolarů v amerických státních dluhopisech. Pokud by neintervenovala ve prospěch čínské měny, ta by rychle padala, jako tomu bylo u spekulací na kurz rublu. Pochopitelně by to bylo se všemi negativními důsledky pro vnitřní ekonomiku země.

Čínská média hlásí, že celkové devizové rezervy Číny jsou dostatečné, navzdory jejich poklesu. Jsou totiž regulovány tak, aby se zvyšoval podíl zlata. Jen v prosinci nakoupila Čína 19 tun, za celý loňský rok 100 tun. V současné době drží Čína spolu s Japonskem celkem 40 % amerického státního dluhu. Jaká situace by asi nastala, kdyby v zemi nevládli komunisté, nýbrž liberálové orientovaní na americké banky?


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 250 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

 
Související články: