Jak mohu já sám pomoci k lepšímu světu

Kari Tonal
6.4.2016 Kosa zostra čili vlkovobloguje.wordpress.com
 

Vlkův úvod: … Přiznávám, že jsem byl na začátku čtení nového autora poněkud rozpačitý. Říkal jsem si – další pocitový článek o žalostných českých mediích a jejich informační praxi. Ale nejspíš bez konkrétních důkazů. Jenže po projetí asi tak 1/3 textu to najednou začalo být jak v hodně dobré detektivce! Pak už to šlo ráz na ráz! Naprosto překvapivý úder a skvělá pointa opřena o tvrdé vyzdrojování! Tohle nemá chybu!!! 


A nejspíš budete nahozeným problémem a jeho vyústěním do závěru překvapeni stejně jako já… Protože právě na Kosu vstupující autor, postavil na hlavu jeden velmi axiomaticky přijímaný názor. Který jsem bral jako housku na krámu já sám…. A nenapadlo mne o něm pochybovat…..

Fakt je, že jsem zatím, s ověřováním faktů skončil u toho nahozeného grafu z Wikipedie a ty další zdroje ještě nezkoumal…. Ale nepochybuji, že potvrdí, co je uvedeno v textu.

Trápí mě, jak já sám mohu pomoci k tomu, aby se současný trend vývoje událostí změnil ku lepšímu. Jeden známý mi po dlouhé diskuzi vysvětlil, že se dá opravdu něco dělat. Díky němu jsem opět našel ono světlo na konci tunelu a chci se o něj podělit i se čtenáři KOSY a pokusit se je inspirovat. Ve stručnosti o čem jsme se bavili:

Má smysl chodit na demonstrace? – shodli jsme se, že ano, ale… Pokud máte čas a peníze a rodina, práce a zdraví vám to dovolí, klidně. Má to další důležitější ALE. I my můžeme být podvedeni. Viz Majdan na Ukrajině. Na Majdan šly i babičky, které věřily, že se děje něco důležitého a že to musejí podpořit. Sice pak odešly, když zjistily, že je to úplně o něčem jiném, ale to už bylo pozdě. Tím nechci říct, že by ukrajinské babičky změnili běh událostí na Majdanu, to ne. Ale když už jdete na demonstraci vybízející k demisi vlády, napadlo vás: „A koho tam místo nich pošleme?“ Nerad bych, abych byl využit na demonstraci jako materiál do počtu. Aby se potom NĚKDO dostal do čela státu a přitom řídil stát jak to předvádí Jaceňuk anebo takový Porošenko. Bylo by dobré, abych alespoň věděl koho chci dostat vedení. To jsme se tak shodli.

Má smysl někoho přesvědčovat? – no, jak kdy. Jak říká jedno přísloví „Jediná věc, která je na světe rozdělována spravedlivě je rozum. Každý si myslí, že ho má dost.“ Prostě některé lidi nepřesvědčíte, ani když jim dáte dvě protiřečící si informace přímo před nos. Na konci uvedu jeden příklad. Tito lidé se musí přesvědčit sami vlastním hledáním.

A k tomu světýlku: Co můžu udělat já sám? I když mám práce nad hlavu, rodina, zdraví, peníze, lidi kolem mě se nezajímají o dění ve světě a je jim jedno, že… Je něco málo, co zmůžu? Ano. Ještě, že máme ten internet! Dnešním světem prostě hýbou informace daleko více než kdykoliv jindy.

Největší zradu vidím v tom, jak jsou informace poskytované v médiích. Informace jsou vybírány jen určité, nebo část z nich anebo jsou sdělovány úplné nesmysly ba i lži. Kamarád mě přesvědčil, že když se zapojím do diskuzních fór, kde věcně upozorním na lži anebo vyjádřím nesouhlas s autorem článku, prostě poukážu na nesmysl, začnu tak pomaličku zvyšovat šanci na to, že autoři změní tón příštího článku. Má smysl neustále vyvíjet tlak na současné novináře. Má smysl vyvíjet tlak i na místní novináře v našich regionálních novinách. Jsem přesvědčen, že poslat několik takových nesouhlasných komentářů na weby, máte-li odvahu i emaily, do místních novin, to nahlodá novináře. A pomalu začnou psát, když ne pravdu tak nebudou lhát. Oni musejí vědět, že ty lži vidíme a víme o nich a budeme je na to upozorňovat. Dávat jim najevo, že nestojíme o takové informace. Vím, nesdělil jsem nic světoborného, ale zatím to neděláme všichni. Pomyslete, i ostatní lidi si čtou vaše příspěvky! Nebudu číst lživé články o úspěšné integraci imigrantů na Západě, když pak ve Francii v roce 2005 od října do prosince hořela Paříž. Denně shořely stovky aut… tak jako kde to jsme? Za koho mě média mají?

Když budu sedět a nic nedělat, politika se o mě postará. To si jsem jistý. Pokud nemám na to jít na demonstrace, psát blog jako vlk anebo celé články, určitě zvládnu do diskuze napsat jednu dvě věty, kde napíšu, že autor lže a že mě nepřesvědčí o své lži. Alespoň toto. Toto málo, udělá-li mnoho lidí, v novinových redakcích to povede k tomu, že budou vědět, že lidi jim nevěří. Ulhané noviny a zprávy si číst bude jenom menšina. A většina hledá informace jinde a ignoruje lži v hlavních médiích. A média si přeci přejí, aby byla čtena a měla čtenářkou obec. Co největší ne co nejmenší, protože pak nemají moc. Nemají moc nad tím měnit témata, o kterých je vedena řeč ve společnosti. Ztrácejí schopnost námi manipulovat a určovat nám jejich úhel pohledu a tím tedy nemají ani možnost ovlivňovat situaci jako takovou. A toto média nechtějí dopustit. Proto, aby si zachránili tvář a obecenstvo, začnou pomalu a jistě psát více pravdy. Obsah článku bude více odpovídat realitě. Zvýší se tak šance, že se lidé dozví o tom, jak to ve skutečnosti bylo. Úroveň manipulace mas se sníží. Dokonce i ti, co jenom sedí na gauči, a dost možná si ani nevšimnou té (pomalé) otočky v obsahu novin. Opakuji – v dnešní době se přes informace ovládá vývoj a nálada ve společnosti. A to pak ovlivňuje naší budoucnost jako celku i národa. Změníme-li obsah novin, změníme tím i naší budoucnost. Proto vnímám, že psaní smysluplných názorů a postřehů do diskuzí a vystupovat proti otupování národu je minimum, co já zvládnu udělat. Myslím si, že každý z nás je dnes už dost zkušený na to, aby poznal, co se nám jaký článek snaží podsunout.

Dříve jsem nikam nic nepsal. Dnes jsem přesvědčen o tom, že to smysl má a je to potřeba a vede to k cíli. K tomu, že když už ne svět, tak alespoň aby ta naše Střední Evropa se nenechala nalhávat. Vím a znám všechny protiargumenty. I já mám před očima situaci v Německu díky Vlkovi. Kde denní tisk si natírá občany na chleba a tvrdí, že bílá je černá. Ale taky díky Vlkovi vím, že jim to místní neberou.

Jeden příklad za všechny:

Na Aktuálně visí článek o tom, že v KLDR zemřelo v roce 1993 při „pochodu“ 3,5 mil lidí (ODKAZ: http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/pripravte-se-na-to-ze-budeme-znovu-zvykat-korinky-severokore/r~d7959e4af68511e597bc002590604f2e/).

Napadlo mě se podívat, jestli se dá najít kolik bylo lidí v KLDR v jakém roce. Na české Wikipedii nic takového nebylo, na ANG verzi už ano. Dokonce tam najdete Demografickou křivku pro KLDR (ODKAZ: https://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_North_Korea)!

Prosím vás, vidí tam někdo úbytek 3,5mil lidí mezi roky 1993-1994?! Nebo kdekoliv jinde? Já ne. Křivka v grafu je hloupost. Proč? To chcete snad říct, že někdo počítal počty lidí v KLDR každý měsíc, den? Ten člověk, co sestavil onen graf nemá ponětí o tom, jak se správně prezentují data. Správně by tam měly být body, ale víte, citovat Wikipedii jako zdroj prý není úplně vhodné.

Takže si dáme ještě jednu tabulku ze stejného linku na Wikipedii:

Graf může být nedokonalý a zkreslený, ale jednoduchá tabulka?

Ale i Wiki má citace, takže šlo snadno najít, že údaje pocházejí z OSN. Tak jsem se podíval originální stránku (ODKAZ: http://esa.un.org/unpd/wup/). Zde najdete údaje o počtu obyvatel ve všech státech světa od roku 1950 (ODKAZ: http://esa.un.org/unpd/wup/CD-ROM/)!

Konkrétně vás zajímá excelový soubor 18 (File 18: Annual Total Population at Mid-Year by Major Area, Region and Country, 1950-2050 (thousands),ODKAZ: esa.un.org/unpd/wup/CD-ROM/WUP2014_XLS_CD_FILES/WUP2014-F18-Total_Population_Annual.xls). Aby nedošlo k omylu, počty obyvatel jsou uváděny v tisících, takže si k číslům musíte přidat tři nuly. Chvilku mi to trvalo J

A je to tam! Přímo od zdroje. Tak sledujte vývoj obyvatelstva v KLDR. Ukážu jenom výsek pro léta 92-95 tentokrát i se třemi nulami:

1992 – 20 838 000

1993 – 21 166 000

1994 – 21 479 000

1995 – 21 764 000

Aktuálně, bez zdroje pochopitelně (to by pak nebyla ta správná současná novinářská činnost), tvrdí, že umřelo 3,5 milionu lidí. Data podle OSN nic takového neříkají. Tak, jaké se nabízejí možnosti k vysvětlení?

A) KLDR lže. V roce 1993 zemřelo 3,5 mil lidí bez povšimnutí světa. KLDR zatajilo tuto informaci před OSN. Ale pozor!!! Aktuálně.cz to v roce 2016 ví!

B) OSN lže. KLDR provedlo vyhladovění na vlastním národě, OSN to sdělilo, ale z nějakého důvodu se tato informace neuvádí v oficiálních zdrojích. Jinými slovy, OSN kryje KLDR! Ale to by nebylo, aby náš pes, co hlídá demokracii v ČR tuto informaci nevyčmuchal a nevyštěkal v roce 2016 do celého světa.

C) Aktuálně.cz si to prostě informaci vůbec neověřilo. To je na tom nejsmutnější. Tento závěr platí za předpokladu, že očekáváte ještě alespoň nějakou profesionální úroveň. Nicméně, naděje umírá poslední. A víte proč zrovna naděje? Protože všechno ostatní už selhalo … trocha sarkasmu. Nedělejme si iluze, že o Aktuálně.

Tuto informaci jsem ve stručnosti sdělil v diskuzním fóru pod článkem. Do diskuze nelze vkládat odkazy, takže si diskutující nemohou přímo ověřit data.

A teďka o tom, jak někoho nelze přesvědčit – řekl jsem to ženě a ta mi hned odvětila: „Jak si můžeš být jistý, že to čísla jsou pravdivá?“ Skoro jsme se pohádali… nicméně závěr je ten, že nechci hájit OSN a ani podporovat KLDR. Jde mi pouze o sdělení na Aktuálně o neověřených 3,5 milionech, které jsem nenašel. Na to už mi žena nic neřekla a u oběda bylo neobvykle ticho… Co myslíte? Přesvědčil jsem ji anebo budu dnes bez večeře?

 
 
 

P.S. – Když jsme u toho hladomorů. Proč vypukl tak velký hladomor před druhou světovou válkou v SSSR? Stalin chtěl pozvednout ekonomiku rozvíjejícího se státu. Potřeboval nakoupit stroje, techniku, postavit továrny. To všechno bylo na Západě. Stalin to potřeboval. Pochopitelně nabízel peníze, ale Západ chtěl zaplatit – obilím. Tak mu nezbylo nic jiného než svou většinovou produkci obilí vyvážet na Západ, aby za ni mohl postavit stát na nohy. Pak ale bohužel nastaly dva roky silného sucha a neúrody a umíraly miliony lidí. Myslím si, že kdyby tehdy chtěl Západ přijat platbu v hotovostia nebo jiných surovinách, tak by tolik lidí určitě hlady nezahynulo. A nyní mi odpovězte na otázku – Jakou mírou vinny se podílí Západ na hladomoru v Rusku? A jakou mírou Stalin?