NATO vytvoří spojeneckou flotilu v Černém moři – Plány plné obrovských rizik


Dmitrij Sedov
8.5.2016   Zvědavec

Konečně se stalo jasným, co lze očekávat od summitu NATO, který se bude konat ve Varšavě 8-9. července. Když si to shrneme, je jasné, že tento pakt se posunuje na východ. Plánuje vytvořit černomořskou „spojeneckou flotilu“. Mělo by to být provedeno rychle – tyto síly by měly být vytvořeny v červenci.

S tímto nápadem přišel rumunský prezident Klaus Iohannis, který pravděpodobně chce vstoupit do historie. Tato „spojenecká flotila“ se má skládat z válečných lodí Německa, Itálie, Turecka a Spojených států. V současné době lodě NATO, které do Černého moře připlouvají, se v tomto moři pohybují pouze během cvičení. Lodě Rumunska, Bulharska, Ukrajiny a Gruzie se mohou k těmto silám připojit jako stálé síly.

Konvence z Montreux z r. 1936 upravuje transit válečných lodí. Tento dokument omezuje námořnictvům mimo oblast Černého moře proplutí tureckými úžinami a vstup do Černého moře na 21 dní u každé lodi, a celkový výtlak na 45,000 tun, kdy žádná z lodí nesmí být těžší než 15,000 tun.

Státy mimo Černé moře musí dát také Turecku 15 předem vědět, že vyšlou válečné lodě úžinami.

Mezinárodní právo není dnes zrovna příliš dodržováno, takže tento problém by mohl být vyřešen. Ale jaké poslání bude mít tato stálá síla NATO v Černém moři?

Je to jen pár let, co měly Washington a Brusel plány zřídit v Sevastopolu námořní základnu. Po mnoho staletí sloužilo toto město jako hráz na ochranu poloostrova. Poté, co byl Krym opětovně sjednocen s Ruskem, stal se Sevastopol opevněnou oblastí s integrovaným velitelstvím a řízením, rozvědkou a průzkumem, se systémy protivzdušné, protilodní a protiponorkové obrany.

Připojení Sevastopolu opětovně k Rusku bylo pro plánovače NATO velkým zklamáním. Nyní začínají bastlit odvetná opatření. „Spojenecká flotila“ je prvkem širších strategických plánů. Pár lodí nemůže vychýlit rovnováhu sil v Černém moři. Ani americké, ani rumunské lodě, ani ukrajinská fregata Hetman Sahajdačnyj doprovázená gumovými čluny, ani německé konvenční ponorky nepředstavují pro Sevastopol hrozbu. Ale to se může v budoucnu změnit. Konvence z Montreux může být změněna (nebo porušena), veřejné mínění lze ovlivnit a demokratické parlamenty mohou být přesvědčeny, aby schválily vytvoření opravdu silné námořní síly v Černém moři, s Oděsou jako jejím domovským přístavem. Tento přístav by mohl být modernizován, aby mohl přijímat velké lodě.

Pak situace vyeskaluje do studené války. Statut Ukrajiny vedené Petro Porošenkem se změní, pokud tento prezident stále zůstane u moci, a Hetman Sahajdačnyj bude stále nad vodou. Porošenko je šťastný. Netrpělivě čeká na červencový summit NATO. Tato akce může konečně skoncovat s jakýmikoliv zbytky „uvolňování napětí“, „resetu“ atd. a přivést svět zpět do dnů nekompromisního vzájemně zaručeného zničení.

NATO to Form Allied Fleet in the Black Sea: Plans Fraught with Great Risks vyšel 4. května 2016 na Strategic Culture Foundation. Překlad v ceně 178 Kč Zvědavec.