Svět ruskýma očima 352

Avatar
Původní autoři

zajoch
23.5.2016  Outsidermedia

Moskevská MGU se usazuje v Číně, Oděsa pokračuje v odporu proti ukrajinskému fašismu, rozhovor s prozatímně odstavenou brazilskou prezidentkou Dilmou Ruseffovou … 

MGU (Moskevská státní univerzita M. V. Lomonosova) se usídluje v Číně

14. května 2016

Dne 6. května byl položen pamětní kámen komplexu budov Univerzity MGU-FDI v čínském městě Šen Čen, za účasti mluvčího ruského parlamentu Naryškina a rektora moskevské univerzity Sadovničije. Areál zaujme rozlohu 34 ha, přičemž celková plocha univerzitního komplexu bude 280 tisíc metrů čtverečních. Dokončena má být na konci roku 2018.

Poprvé v historii ruského vzdělávání se v Číně otevírá společný projekt Moskevské státní univerzity a Pekingské polytechnické univerzity. Není to filiálka, je to společná univerzita. Bude mít právo vydávat diplomy MGU. Výuka poběží ve třech jazycích: anglickém, čínském a ruském. Profesoři budou v podstatě řízeni z MGU. Čínská strana si přeje, aby kvalita přednášek byla na úrovni MGU. Přizvala ještě 6 zemí k vybudování stejných univerzit. Jedná se o USA, Austrálii, skandinávské země a Velkou Británii.

Bylo podepsáno memorandum o vzájemném porozumění mezi MGU a jednou z vedoucích technologických korporací Číny HUAWEI. Půjde o rozvoj informačních systémů MGU a také o vytvoření nejmodernějšího digitálního prostředí nové univerzity MGU-FDI v Šen Čenu s využitím cloud computing technologií.

Korporace HUAWEI zorganizovala videomost, kde vědci MGU a Novosibirska předvedli možnosti užití 3D technologií k záchraně historického dědictví a k popularizaci historie (archeologie, rekonstrukce komplexu Kláštera mučedníků v Moskvě, virtuální muzeum teorie ústavy Ruska a 3D rekonstrukce operace dobytí Berlína v roce 1945).

Sadovničij k tomu uvedl, že projekt plně kopíruje MGU. Bude připravovat bakaláře, magistry a po čase i aspiranty. Studenti mohou na univerzitu nastoupit už v tomto roce. Budova s učebnami a koleje jsou již vybudovány a budou sloužit do doby, než se postaví hlavní univerzitní komplex.

Převzato z Vestikavkaza.ru

http://www.vestikavkaza.ru/articles/MGU-obosnovyvaetsya-v-Kitae.html

***

Alik Větrov: „Oděsu se nepovedlo zdrtit“

Said Gafurov
14. května 2016

I přes zastrašování a teror byl v Oděse vzpomenut Den Vítězství. Přestože účastníky průvodu s prapory Vítězství na Aleji Slávy nazývali separatisty, milovníky Ruska, atd., šli lidé do průvodu s rudými prapory a georgijevskými stuhami, šli v Nesmrtelném pluku.

Alik Větrov je vůdce hnutí „Oděsa – ruské město“. Poskytl rozhovor Pravdě. V něm promluvil o odporu Kyjevu a proč vláda potřebuje krvavé události v různých částech Ukrajiny.

Oděsané považují své město za samostatný stát ve státě, něco jako svobodný přístav. To, co se v něm stalo 2. května 2014, nebylo dosud objasněno a úřady nemají snahu to objasnit. Existuje však i alternativní vyšetřování účastníky, podložené řadou videí a fotodokumentů. Zatím není možno spočítat počet obětí. Zatím to vypadá na více než 400. Dosud se neví kolik tam přišlo o život bezejmenných hlupáků z trestní operace, kteří byli v Domě odborů zablokováni. Jejich těla, která se nalezla, byla v tichosti odvezena.

Když se řekne, že všichni ti extrémní a brutální a ti, které pohřbili na Donbasu, kteří byli nacpáni drogami, řvali na majdanu, pálili pneumatiky a házeli do Berkutu koktejly a stříleli, že ti jsou odpad, chirurgické odpadky, vypadá to nesmyslně. Jenže vláda, která provedla na Ukrajině převrat a všechny krvavé události podnítila, ta to takto přijímá.

Mezi bezprostřední organizátory trestní operace patří Kolomojskij, jeho peníze, lidé a oddíl. Také politické strany jako je Svoboda a její vůdce Tjahnybok. Parubij bezprostředně dozoroval střelbu na majdanu i to, co se událo v Oděse. Dne 2. května zde byl, dělal prověrku a dával pokyny. Každý z těchto lidí dostával rozkazy. Všechno se dělalo proto, aby mohl jeden druhého vydírat. Jde o Avakova, Jaceňuka a jiné. Především však Turčinova jakožto vykonavatele povinností prezidenta, zakladatele chunty a organizátora státního převratu. Ti všichni mají informace s přesnými čísly a soupisy těch, které převáželi. Tito primitivové byli organizováni, během měsíce je dovezli a rozmístili do rekreačních středisek. Zaplatili jim a v prvních vlnách mobilizace je odvezli na Donbas.

Zastrašovali i nadále. Dne 9. května nás silných lidí šlo 300, s georgijevskými stuhami se šlo na Alej Slávy. Loni 9. května se sešlo v Oděse na 100 tisíc lidí, měli vlajky Vítězství, stuhy a volali „Ven z Oděsy, banderovští ďábli“, „Fašismus neprojde“ a podobně.

Dnes je na Ukrajině svého druhu ozbrojený feudalismus. Každý významnější politik nebo byznysmen má své útočné oddíly. Starosta Oděsy má radikály pod svým velením a magistrátní bezpečnost. Není to součást policie. Neexistuje zde žádný právní systém. Je jen právo silnějšího k násilí. V Oděse je kolem deseti aktivních gangů, jejich aktivity spočívají ve vydírání, vybírání výpalného, v drogách a v prostituci. Jsou placeni místními politiky a byznysmeny. Policie – to je samostatný stát ve státě.

Výhled na odpor existuje a je značný. Je potřeba se nebát. Nejhorší jsou dezorganizující, tzv. „protimajdanovské síly“, které vyzývají k nicnedělání. Pro ně je nejdůležitější, aby se neprolévala krev. Jenže rvačky bez odřenin nebývají.

Vláda Ukrajiny se bojí především vystoupení mnohatisícových mas. První možností je, když se lidé začnou po nedělích někde shromažďovat k pokojnému protestu. Vláda se bojí pospolitosti. Lidé jsou rozděleni chudobou. Vláda postavila 2 procenta pasáků nad 98 procent obyvatel. Ti jsou rozhořčeni, nevědí co s tím. Ale vládu chtějí odstranit všichni.

Převzato z Pravda.ru
http://www.pravda.ru/world/formerussr/ukraine/14-05-2016/1300764-vetrov-0/

***
 

Exklusívní rozhovor Dilmy Rousseffové televiznímu kanálu RT po sesazení z úřadu

19. května 2016

Federální senát Brazílie dočasně zbavil funkce prezidentku země. Řekla k tomu, že v zemi došlo k pokusu o státní převrat. Uvedla, proč je impeachment vůči ní v rozporu s ústavou, jakou roli zde sehráli oligarchové a promluvila i o úloze brazilské ropy v krizi země. Sdělila jak situaci prožívá, kdo za událostí stojí, co může Brazílie čekat a co sama chce podnikat. 

Budu pokračovat v boji

„Jsem dostatečně pozitivní. Pokračuji v zápase nejen proto, abych zůstala ve funkci prezidentky, ale především chci demokratická práva v mé zemi.“
Dilma Rousseffová řekla, že nebude sedět uzamčená ve své oficiální rezidenci, v paláci Alvorada. Prohlásila: „Chci navštívit mnoho měst Brazílie, pohovořit s lidmi, uvidět se s nimi. To mi umožní říci Brazílii a možná celému světu o tom, co ve skutečnosti v zemi probíhá, i o tom, jak s tím hodláme bojovat, co je podle nás snaha o státní převrat.

Dále uvedla: „Naše ústava impeachment předpokládá, ale jen pokud prezident poruší ústavu a lidská práva. Proto se v mém případě jedná o převrat, protože k žádnému z uvedených porušení nedošlo. Kritizují mě za problém dodatečného úvěru pro rozpočet, ale to praktikovali všichni prezidenti přede mnou. Nikdy to nebylo přestupkem a nebude to ani nyní.

Brazílie je prezidentská republika, nikoliv parlamentní, v níž může prezident rozpustit Kongres, který může po své linii dát vótum prezidentovi z čistě politických pohnutek. Čili v Brazílii není možný impeachment z politických pohnutek kvůli politické nedůvěře prezidentovi.

D. Rousseffová říká, že to, co dnes probíhá v Brazílii, je snaha o výměnu prezidenta bez viny, k níž nejsou žádné právní důvody spojené s korupcí, je to snaha politiků, kteří prohráli volby v roce 2014 vyhnout se nutnosti hlasovat a takto chtějí uchopit moc ve státě. Právě toto probíhá.

Ropa

Prezidentka uvádí, že impeachment vůči ní je, kromě státního převratu, také pokus změnit veškerý politický, sociální a hospodářský systém země, ve skutečnosti zaručit zahraničním společnostem přístup k brazilské ropě. Na programu je jasně neoliberální charakter státu. Sociální programy se mají zeštíhlovat na minimum, podle doktríny o „minimálním zasahování státu“. Tato doktrína je v rozporu s brazilským právním systémem, který je založen na pomoci ve zdravotnictví, stavebnictví, dostupnosti kvalitního vzdělání a dalším. V Brazílii byly objeveny zdroje ropy. Nyní se jí těží milion barelů denně, přitom ministři tvrdili, že není možno tyto zdroje prozkoumat. Důvodem bylo, že chtěli změnit zákony, aby mohli zdroje zpřístupnit zahraničním podnikům.

Vztahy s BRICS

D. Rousseffová upozornila, že předešlý prezident Lula da Silva i ona vždy hleděli upevnit spojení se zeměmi BRICS, s Jižní Amerikou, Afrikou a dalšími rozvojovými zeměmi. Leč nová vláda takto postupovat nechce.

Řekla k tomu: „BRICS je podle mého mínění jednou z nejdůležitějších mnohostranných skupin, které ve světě za posledních deset let vznikly. Jenže pohledy dočasné vlády, která nastoupila, nejsou stejné jako naše, ani na BRICS, ani na význam Jižní Ameriky.

A dále: „Chtěla bych vyzdvihnout jednu věc: tento proces probíhá uvnitř Brazílie. Řídí jej brazilské síly, jejichž zájmy jsou očividně uvnitř Brazílie. Současné události není možno považovat za důsledek zahraničního vměšování. Jedná se o Brazílii, vlivného hráče v kontinentální i mezinárodní politické aréně a pokud se v takové zemi podobným způsobem mění vláda, je to výhodné pro lecjaké hráče.

Michel Temer

O tomto nyní úřadujícím prezidentu Brazílie, který byl podle WikiLeaks napojen na USA, řekla prezidentka, že si dříve jeho skrytých motivů nevšimla. Uvedla: „Podobné kontakty s představiteli jiných zemí nejsou správné. Ale nemyslím si, že zahraniční vměšování je hlavní nebo druhořadou příčinou současných událostí v Brazílii. I bez toho se u nás vyvinula takováto obtížná situace. Převrat probíhá s pomocí existujících institucí ve prospěch nepřímých voleb, což není v ústavě. Je to převrat vedený rukami, které trhají brazilskou ústavu na kousky. Nevíme jaké budou následky.

Pokud nedošlo k přestupkům, je impeachment neopodstatněný a znamená to, že nová vláda zosnovala převrat a bude ji možno nazvat uchvatitelem.

Oligarchové a média

Podle D. Rousseffové se jejího sesazení účastnili místní oligarchové, kteří „nemohli nikdy přijmout, že nejchudší vrstvy obyvatel mají přístup ke službám, který za jiné vlády neměli“. Řekla k tomu: „Mnoho se ještě musí udělat, je jasné, že čelíme krizi, která postihla všechny rozvojové země. To vše se míchá a spojuje ve svazku medií a nespokojených sektorů podnikání. Vždy se v období krize objevuje problém, kdo za krizi platí.“
 

Olympiáda

Dilma si dělá naději, že se jí podaří účastnit se jí jako prezidentka. Řekla k tomu: „ 
Domohli jsme se uspořádání olympijských her v naší zemi v době vlády prezidenta Luly da Silvy, já jsem tehdy podepsala dokument o stanovení povinností. Když jsem se stala prezidentkou, tak jsme se na ně začali připravovat. Bez falešné skromnosti řeknu, že všechno bylo uděláno proto, aby se provedení stalo možným. Bylo to zásluhou efektivních kroků mé vlády, mých ministrů. Naším cílem bylo, aby OH v Brazílii byly co nejlepšími v poslední době. Budu velmi smutná, pokud tam nebudu moci fungovat. Dělám si přesto naději, že budu účastna jako prezidentka, kterou ve skutečnosti jsem.“

Rozhovor uzavřela: „Chci vám říci následující: budu každý den bojovat, každou minutu, každou chvilku svého života za to,. aby se to stalo. Doufám, že převážná část obyvatel Brazílie mě v tom podpoří.“
Převzato z Russian.rt.com
https://russian.rt.com/article/303427-rusef-v-pervom-posle-otstraneniya-intervyu-rt