Teroristický útok na Atatürkovo letiště bude mít výrazný psychologický i ekonomický dopad! Záznam pořadu,, Jak to vidí” Břetislav Tureček

29.6. 2016   Český rozhlas 2
Zita Senková v rozhovoru se zahraničněpolitickým analytikem Břetislavem Turečkem
Včera před půlnocí se tři teroristé (zřejmě z Islámského státu) odpálili na Atatürkově letišti v Istanbulu. Podle agenturních zpráv bylo nejméně 36 lidí zabito, dalších zhruba 150 zraněno. Podle analytika je to vážné.

Včera před půlnocí se tři teroristé (zřejmě z  Islámského státu) odpálili na Atatürkově letišti v Istanbulu. Podle agenturních zpráv bylo nejméně 36 lidí zabito, dalších zhruba 150 zraněno. Podle analytika je to vážné.

„Je to už sedmý útok, který ale bude mít největší psychologický a ekonomický dopad,“ říká Břetislav Tureček. Turkish Airlines patří k nejoblíbenějším společnostem. Jsou levné a  zároveň vysoce kvalitní. Atatürkovo letiště je pak jedno z největších v  Evropě. Útok na cestující je tak úplně jiná kategorie. 
Smlouva s Izraelem tady nehraje roli 
„Zabíjeli totiž ty, kteří do Turecka vůbec nemířili a třeba jen přestupovali na jiné lety.“ Může za útokem stát dohoda s Izraelem, která byla po pěti letech příprav konečně podepsána? „To bude jen shoda náhod. A pokud to někdo bude chtít ex post spojovat, tak asi nemluví pravdu.“ 

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan ale udělal i další významný krok: omluvil se Putinovi za sestřelení ruského letadla. „Je to podle mě čistý Erdoğanův kalkul. Uvědomil si, že ve vztahu k Rusku tahá za kratší konec.“ Putin totiž splnil svá varování a vzájemné vztahy velmi ochladly. 
Turecko se chce vrátit o 5 let zpět 
Až do té doby jezdily do Turecka statisíce Rusů a vzájemné obchodní vztahy byly opravdu nadstandartní. Erdoğan by teď rád vrátil zahraniční politiku do doby, kdy Turci čile obchodovali a pomáhali v  mnoha zemích světa. „Pokazilo se to po jejich sporném angažmá při  arabském jaru.“ 

Recep Tayyip Erdogan hledá cestu k Putinovu Rusku. Jeho spojenectví mu totiž velmi chybí - Foto:  Kremlin.ru

Recep Tayyip Erdogan hledá cestu k Putinovu Rusku. Jeho spojenectví mu totiž velmi chybíFoto:  Kremlin.ru

Když se pak ze Sýrie stalo bojiště, ztratili Turci obchodní pozemní cestu do celého arabského světa. Dnešních 2,5 milionu uprchlíků v zemi je pro ně taky obrovská ekonomická zátěž. „Nedělejme si ale iluze. Uprchlická vlna přináší Turecku i obrovské peníze. Statisíce běženců totiž platí pašerákům. Ti si peníze ukládají do místních bank a kupují vily.“ 
Co se dnes děje na bojišti Islámského státu? Jaké jsou strategické body a co bude dál? Poslechněte si ze záznamu v  archivu pořadů  Český rozhlas 2