Washington Free Beacon: V Nikaragui se brzy objeví základna ruské rozvědky

Avatar
Původní autoři

27. 6. 2016    zdrojpůvodní zdroj
V Nikaragui se pravděpodobně buduje základna pro ruskou elektronickou rozvědku, maskovanou stanicí GLONASS, informuje Washington Free Beacon. Kromě toho má země v úmyslu koupit v Moskvě 50 tanků T-72. Jejich předpokládaná cena činí více než celý rozpočet na obranu Nikaragui v roce 2015, uvádí list.


Ruská vláda buduje v Nikaragui základnu elektronické rozvědky v rámci posilování své vojenské a výzvědné aktivity na západní polokouli, tvrdí Washington Free Beacon. Je to součást dohody mezi oběma zeměmi, v jejímž rámci Nikaragua také obdrží 50 ruských tanků T-72, tvrdí zdroje listu.

Ze země byli s okamžitou platností nedávno vyhoštěni tři úředníci Ministerstva vnitřní bezpečnosti USA. To ukazuje, že “diplomatické ouvertury” prezidenta Baracka Obamy v souvislosti s Kubou nezlepšily vztahy s levicovými vládami v tomto regionu, říká autor článku.

Přesné umístění ruské základny není známo, ale je možné, že bude zamaskována stanicí pro GLONASS. O ní se uvádí, že je těsně před dokončením a že se nachází severně od hlavního města Nikaragui Managui. Jiné zdroje však tvrdí, že základna má být na Karibském pobřeží.

Pentogon nekomentoval rusko-nikaragujské vojenské vztahy, ale zástupce ministerstva zahraničí poznamenal, že “přestože každá země má právo vybrat si své mezinárodní partnery, my jsme netajili skutečnost, že dnes není doba na normální vztahy s Ruskem”.

Z celkového počtu 50 tanků uvedených v dohodě, je již 20 jednotek první dávky pravděpodobně na cestě, píše Washington Free Beacon. Koncem dubna proběhly proti tomuto obchodu s tanky v Managui protestní akce, organizované opozičními stranami. Jeden z demonstrantů držel transparent s nápisem “Nechceme ruské tanky, chceme chléb, medicínu a mír”, uvádí americký list. Dohodu odsoudil i ministr zahraničních věcí Kostariky kvůli obavám ze závodů ve zbrojení ve Střední Americe.

V květnu dal parlament Nikaragui svolení, aby v zemi pracovali zahraniční vojenští poradci – opatření je určeno pro Rusy, kteří budou školit Nikaragujce pro práci s tanky, ale také může umožnit, aby se ruská rozvědka dostala do Nikaragui, domnívá se autor článku.

Bývalý pracovník Pentagonu Mark Schneider tvrdí, že dohoda o tancích je jednoznačně součástí strategie Ruska na zvýšení prodeje zbraní s tím, aby mělo možnost vytvářet vojenské základny a posilovat vliv v regionu. V říjnu 2013 Rusko přesunulo Rusko do Nikaragui dva bombardéry TU-160 a jeho flotila byla ve Venezuele. Cesta prezidenta Vladimíra Putina do Nikaragui v roce 2014 položila základy pro posílení spolupráce, připomíná Washington Free Beacon.

“Nikaragujští socialisté zjevně přivedli zemi na pokraj ekonomického kolapsu,” domnívá se Schneider…Jeden z vojenských analytiků poukázal na to, že cena tanků je údajně 80 milionů dolarů a je větší než celý vojenský rozpočet Nikaragui v roce 2015.

V sovětských dobách se na Kubě nacházela největší výzvědná základna, kde bylo “více než 1500 pracovníků KGB, GRU a kubánské rozvědky” a která byla schopna zachytit všechny signály elektrokomunikačních systémů jihovýchodu USA. Základna byla uzavřena v roce 2002, oznámení o jejím opětovném otevření Moskva popírá, informuje list.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová