Financial Times: Asad s podporou Rusů vítězí

Avatar
Původní autoři

5. 8. 2016    zdroj
Britský list Financial Times s politováním konstatoval, že “režim Bašára Asada u Aleppa co nevidět zvítězí, ale Washington přitom zachovává mlčenlivost a sám se stáhl z klíčových událostí v regionu”. “USA se projevují v Sýrii natolik neefektivně, že je to šokující, poznamenává list ve svém úvodníku. Aleppo zatím ještě ovládají povstalci. Ti, kteří byli považováni za umírněnou opozici a vytyčovali plány na budování nové Sýrie bez Asada. 


Ale Amerika v poslední době podporuje tyto skupiny stále méně a méně. V důsledku toho směřují opozičníci k teroristům a stávají se de facto spojenci DAEŠ. Tato změna vlajky jde na ruku nynější syrské vládě, která získává možnost legálně drtit všechny ty, kteří proti ní protestovali. Asad nyní všem ukazuje, že v zemi existují pouze dvě síly: režim a radikální islamisté”.

“Asad by nedosáhl velkých úspěchů bez podpory Moskvy. Právě ruské letectvo zásadním způsobem změnilo průběh války a vložilo vítězství do rukou Asada. Je s podivem, že Washington na to nereaguje, pokračují noviny. Vždyť není pochyb o tom, že ten, komu bude patřit Aleppo, se stane pánem i na zbývajících územích. Bez tohoto centra povstalci nevyhnutelně celkově prohrají bitvu o Sýrii.”

Západ nemá právo sedět se založenýma rukama, soudí Financial Times. “Jen diplomacie může vést k ukončení násilí – v historii syrského konfliktu existuje krátké období, kdy se válka přerušila a nastalo příměří. USA a Rusko mají mít na paměti nešťastné Syřany, uvězněné v obleženém Aleppu, a okamžitě by měly zastavit krvavé boje a znovu nastolit příměří. Alternativa politickému urovnání situace v Sýrii neexistuje.”


Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová