Operace “Odplata”: VKS Ruska vrážejí do země teroristy, kteří sestřelili vrtulník Mi-8

2. 8. 2016       zdroj
VKS Ruska (vzdušné a kosmické síly) provádějí masivní bombardování pozic teroristů ze skupiny Jaish al-Fath, která se přihlásila k sestřelení vrtulníku Mi-8 a smrti pěti ruských vojáků. Kromě této skupiny útočí ze vzduchu i na všechny ostatní teroristy, kteří jsou v oblasti pádu Mi-8.


Uvádí se, že letouny VKS Ruska uskutečnily již více než 25 leteckých úderů na pozice teroristů severozápadně od Idlibu, v blízkosti místa havárie Mi-8 a smrti pěti vojáků, kteří byli na palubě.

Připomeňme si, že v pondělí 1. srpna byl v syrské provincii Idlib ze země sestřelen ruský vojensko-dopravní vrtulník Mi-8, který se po dodávce humanitární pomoci do města Aleppo vracel na leteckou základnu Hmeymim. Na palubě bylo pět osob – tři členové posádky a dva důstojníci ruského Centra pro usmíření válčících stran v Sýrii. Všichni zahynuli.

V internetu se objevilo video z místa úmrtí Rusů. Na jednom jsou vidět kouřící trosky vrtulníku. Na dalším zveřejněném videu se teroristé vysmívají nad mrtvými těly: tahají je, bijí, dokonce po nich skáčou.

Jsou publikovány také fotografie z místa havárie. Na snímcích můžeme vidět, jak teroristé po zemi táhnou mrtvé tělo jednoho z pilotů za nohy, pak ho nakládají na nákladní auto.

“Za naše”

Odpovědnost za smrt ruských vojáků převzala skupina teroristů Jaish al-Fath, kterou USA považují za “umírněnou”. Přičemž na videu z místa zřícení vrtulníku, které je šířeno v internetu, hovořil zástupce další skupiny “umírněných teroristů” – Ahrar Al-Sham.

Během zahájené operace odvety netřídí ruské vojenské letectvo teroristy podle stupně “umírněnosti”. Uvádí se, že masivní bombardování je nyní prováděno i na pozice teroristů Dzhebhat al-Nusra i Ahrar al-Sham i Jaish al-Fatah a všech ostatních, kteří se ocitli v oblasti havárie vrtulníku.

Internetové zdroje oznamují, že masivní nálety vedly k velkému počtu obětí mezi teroristy Jaish al-Fatah a dalších teroristických skupin.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová