Die Zeit: USA vedou ostudný žebříček olympijské soutěže!

4. 9. 2016      První zprávy

Američané „vyhráli“ první místo v pořadí takzvaných černých medailí – v  medailích odebraných za doping, píše Die Zeit.
Největší příspěvek k “vítězství” Spojených států učinil sprinterka Marion Jones, která byla okamžitě zbavena 5 medailí v Sydney v roce 2000, z nichž tři byly zlaté, uvedli autoři článku Paul Blickle a Oliver Fritsch.

Původně se předpokládalo, že medaile se sportovcům budou dávat navždy, píše Die Zeit. Ale to již dlouho neplatí. Faktem je, že kvůli dopingu byli mnozí nuceni vrátit svá ocenění, vysvětlují autoři Paul Blickle a Oliver Fritsch. Někteří pachatelé jsou chyceni ihned, jako kyrgyzský vzpěrač Izzat Artykov nebo moldavský veslař Sergej Tarnovši. Oba vyhráli bronz v Riu, ale jejich sláva netrvala dlouho. Ukázalo se, že Artikov přijímal strychnin, jed na krysy.

V některých případech proces identifikace pachatele trvá mnohem déle, pokračovala publikace. Tento týden bude Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zbavil Rusko zlaté medaile u olympijských her 2008 v Pekingu štafety 4×100. V krvi Julie Čermošanskajové byly nalezeny anabolické steroidy.

Od olympijských her v Aténách v roce 2004 zajišťuje MOV vzorků tisíce moči a krevních testů z minulých událostí a čas od času je kontroluje, napsali novináři. Skutečností je, že se v průběhu času staly testy přesnější. Vědci objevují nové produkty rozkladu, což usnadňuje hon na pachatele. Není pochyb o tom, že za 5-10 let dostanou některého z vítězů z Ria. „Sportovcům dávají jasně najevo: Nemyslete si, že jste v bezpečí! A fanouškům jakbysmet: všechny výsledky jsou bez záruky,” upozornil Die Zeit.

Paul Blickle a Oliver Fritsch se rozhodli spočítat celkový počet medailí a vytvořit “černé medailové postavení”. „Je to farmaceutická tabulka, statistika podvodů, seznam jedů, sál hanby,“ poukazuje publikace. Poprvé byly testy MOV na doping provedeny na olympijských hrách v Mexiku. Členové švédského týmu moderního pětiboje byli první, kteří byli nuceni navrátit své trofeje. V krvi Hans-Gunnara Lilenvollye bylo zjištěno 0,81 promile alkoholu. Sám řekl, že vypil pár piv, aby se uklidnil.

Později se antidopingový boj,zpřísnil, pokračuje Die Zeit. Lyžař Johann Mühlegg, rodák z Německa, který vystupoval za Španělsko, odevzdal najednou tři zlaté medaile z olympijských her v Salt Lake City v roce 2002. Ukázalo se, že si dával erythropoietinové injekce. Stejná látka se vyskytla i u ruské lyžařky Larissy Lazutinové.

V „černém medailovém pořadí” se ocitlo i Německo, uvedli autoři. Německý soutěžní tým musel vrátit zlato, protože v krvi koní olympijského vlajkonoše Ludgera Beerbauma byly nalezeny zakázané látky. Americká sprintérka Marion Jonesová přišla o 5 medailí v Sydney v roce 2000, z nichž tři byly ze zlata. Později byla uvězněna za křivou přísahu u soudu. V mnoha ohledech právě proto jsou USA nejen v reálném, ale také ostudném hodnocení.