Iščenko: Porošenko bude muset jet do Doněcka a Luganska. Pogrebinský řekl, jak Putin přehrál Porošenka


24. 10. 2016    zdrojzdroj
Ozbrojená mise OBSE nebude moci vstoupit na Donbas do té doby, dokud se ukrajinská moc nedomluví přímo s vedením DLR a LLR. Uvedl to prezident Centra systémové analýzy a prognózy Rostislav Iščenko. “Z pohledu zásad jakýchkoli mezinárodních organizací jsou souhlas se vstupem ozbrojené mise a bezpečnostní záruky poskytovány orgány, které reálně kontrolují území … když začnou tuto misi zabíjet, stížnosti budou předkládány právě jim”, řekl Iščenko.


Expert se domnívá, že otázka vstupu mise OBSE nebude vyřešena ještě hodně dlouho, protože kyjevské orgány odmítají republiky na Donbasu uznat.

“Kyjev dosud nezahájil přímá jednání s LLR a DLR. Vůbec neuznává jejich existenci. Takže jednání o misi OBSE mohou být uskutečňována ještě mnohá léta tak dlouho, dokud Porošenko nezasedne se Zacharčenkem a Plotnickým u jednoho stolu. Do té doby se tam mise neobjeví. A pokud se domluví, pak nebude mise potřebná,” řekl Iščenko.

Pogrebinský řekl, jak Putin přehrál Porošenka

Žádná ozbrojená mise OBSE na úsecích hranice s Ruskem, které nejsou kontrolovány Ukrajinou, nebude.

Na tiskové konferenci v Kyjevě to uvedl ředitel Kyjevského centra pro politická studia a konfliktologii Michail Pogrebinský, který poznamenal, že na Ukrajině je prezentován údajný souhlas Vladimíra Putina s ozbrojenou misí OBSE jako úspěch.

“Myslím, že bych na místě Putina také souhlasil, protože je nereálné to fyzicky realizovat. Chartou OBSE není něco takového předpokládáno. Znamená to, že je nutné změnit chartu, vyčlenit spoustu peněz na realizaci. A je nutný konsenzus v rámci OBSE. Rusko, například, může říci “ano”, zatímco jiní budou “proti”. A jak bude OBSE schopna monitorovat 450 kilometrů hranice? Je možné vypouštět bezpilotní letouny a všechno možné, ale zase je třeba hodně peněz a několikanásobné navýšení počtu pracovníků. Všechno je tak nereálné, že to je mlácení prázdné slámy. Je možné tisíckrát souhlasit, ale nic z toho nebude. Myslím, že Porošenko a dokonce Klimkin to chápou”, řekl Pogrebinský.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová