Inflace antizemanovské hysterie

Radim Valenčík
24. 10. 2016      RadimValenčíkPíše
Tak se mně zdá, že zažíváme standardní vlnu antizemanovské hysterie. Jako vždy, když se blíží výročí vzniku republiky a hned po něm Listopadu.
Nejdříve kauza pozdního příjezdu Zemana na Kováčův pohřeb. Média systematicky vytvářela dojem, že za to může Zeman, patrně protože, že se zpozdil, snad v důsledku opilosti. Desítky komentářů se silnou rétorikou, ale obsahově prázdných. 

K tomu jsem poznamenal před pár dny: “Sledoval jsem skoro všechna média – opravdu do této chvíle nevím, co bylo příčinou zpoždění Zemana na Kováčově pohřbu. Dokonce nevím (sleduji objektivně), zda to byla vina Zemana (1), shoda okolností (2), diskreditační akce – sviňská a připravená (3). Máme “svobodná média”, část si platíme, vášně jsou vyvolány, ale víme to?! Já se snažím informace objektivně posuzovat a pořád nevím. Je to normální?!”
Později se kontury “hrozného zločinu”, které se Zeman dopustil, začaly rozplizávat. Ostatně tak, jako v jiných případech, viz např.:
A tak nakonec z celé kauzy zbylo toto:
“Podle ministra důvodem zpoždění je, že protokol prezidenta, který připravuje časový plán, zřejmě nezapočítal, že na Ruzyni je zcela jiný provoz. “Ve Kbelích se dostanete na hlavní ranvej v jednotkách sekund, ale na Ruzyni jedete 4,3 kilometru a musíte samozřejmě jet po letišti, které se opravuje,” řekl Ťok.”
Když bylo zřejmé, že kauza vyšumí, resp. že platí lidové “z pilin bič neupleteš”, byl fakt toho, jakou hru pod cizí taktovkou rozehrála “naše” mainstreamová média okamžitě překryt další kauzou. Jako hlavní aktér v ní vystoupil kdo jiný než Daniel Herman. K tomu viz např.:
“Kauzu neudělení vyznamenání Jiřímu Bradymu zaznamenala i řada zahraničních médií – například agentura Reuters, izraelský list The Jerusalem Post, americký deník The New York Times, dánský server Denmark News.Net či asijská informační síť Channel NewsAsie.
Mimo jiné pod titulkem “Zeman kvůli dalajlamovi vyřadil z vyznamenávaných muže, který přežil holokaust” popisují celý příběh, citují ministra kultury Daniela Hermana a samotného Bradyho a informují o tom, že Zemanův mluvčí odmítl komentovat Bradyho jméno v souvislosti se seznamem osob, které má prezident 28. října vyznamenat.
Herman v pátek vznesl obvinění proti prezidentu Miloši Zemanu, který mu prý sdělil, že pokud nezruší schůzku s dalajlamou, jeho strýc Brady vyznamenání nedostane. Mělo k tomu dojít na slovenském velvyslanectví při společenském setkání a před svědky. Podle ministra prezidentovi velmi záleželo na tom, aby se s dalajlamou nesetkal.
Neudělení vyznamenání vyvolalo kritiku i z řad domácích politiků. Například poslankyně a bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) uvedla, že pokud se slova Hermana prokážou, měla by na to demokratická společnost reagovat. Zároveň vyzvala poslance, aby Bradyho ocenili na slavnostním zasedání Sněmovny.
Předseda STAN Petr Gazdík kvůli chování Hradu kolem vyznamenání Bradyho svolal na 28. října shromáždění na Staroměstské náměstí. Přijde Herman, Marian Jurečka či  Petr Pithart, řekl.
Že Brady oceněn nebude, potvrdil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). V prohlášení zaslaném ČTK uvedl, že mezi návrhy, které mu Zeman zaslal ke spolupodepsání, jeho jméno nebylo. “Vzhledem k ústavní tradici nezbývá, než rozhodnutí prezidenta respektovat, je to pouze on, kdo návrhy na vyznamenané ke kontrasignaci předsedovi vlády předkládá,” uvedl Sobotka s tím, že životní osud Bradyho je opravdu mimořádný.
Jiří Brady přežil Terezín, Osvětim i pochod smrti. Jeho třináctiletá sestra Hana zemřela v  plynové komoře, v Osvětimi zemřeli i oba rodiče. V roce 1949 emigroval do Rakouska, odkud se dostal v roce 1951 do Kanady. Pomáhal zde dalším emigrantům, s jedním založil úspěšnou instalatérskou firmu. Obhajoval také lidská práva a vydával svědectví o hrůzách holocaustu.”
Stejná skvadra, stejná rozplizlost informací, stejné vyvolávání tlaku ze zahraničí… Taková inflace antizemanovství, která přestává být účinná. Mj. docela by mě zajímalo, zda Herman přesně citoval Zemanova slova a stojí si za tím.
Jinak – doposud jsem se domníval, že kulturní politik, zvláště ve vyhrocené době, se na osobní rozhovor nedovolává. To je jaksi pod úroveň. Ale co chtít po těch, kteří se propadli do světa založeného na posuzování věcí dvojím metrem a z toho vyplývající duševní zapouzdřenosti.
Je to jejich osud, naše většinová společnost má schopnost uvažovat z nadhledu. Nemá jednoduchou roli. Někdy musí volit dilema mezi Zemanovým křupanstvím a slizounstvím globálních slouhů, kteří se pod taktovkou zvenku dokážou dobře organizovat k nátlakovým akcím. Ale dnes už jsou tyto akce v důsledku jejich inflace jen užitečnou vakcinací.
Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/3937-inflace-antizemanovske-hysterie.html