Srbský prezident řekl, že jeho země „nikdy nevstoupí do NATO“

Avatar
Původní autoři

18.10.2016  Messin

Srbský prezident Tomislav Nikolič uvedl, že Srbsko nikdy nevstoupí do NATO, protože to nepotřebuje. Oznámila agentura Beta citujíc ruskou tiskovou agenturu TASS. 

 

Srbsko nikdy nevstoupí do NATO; to nezáleží na Evropské unii, to záleží na Srbsku. Rozhodnutí vstoupit do NATO je rozhodnutím připojit se k vojenské alianci, což není to, co potřebujeme,“ řekl Nikolič během své návštěvy Petrohradu.

Srbský prezident řekl, že Rusko nikdy nedělalo Srbsku problémy kvůli jeho spolupráci a vztahu s NATO, kvůli čemuž nevidí důvod, proč by si EU nebo NATO stěžovaly na spolupráci s Ruskem.

„Evropská unie a Rusko jsou oba přátelé Srbska. Přítel nemůže narušit přátelství s dalším. Pokud jste mým přítelem, nechte mě vybrat si mé přátele. Zdá se mi, že vztah mezi Východem a Západem se stává nestabilním a Srbsko je někde uprostřed. Musíme to využít a nebýt ani na Západě, ani na Východě,“ řekl Nikolič.

O regionálních vztazích Nikolič uvedl, že Srbsko bylo jediným faktorem stability, nabízející usmíření každému, poukazujíc na Chorvatsko, které Srbsko nikdy nezpomalovalo na jeho cestě do EU, i když tam mohlo učinit kvůli četným případům porušování lidských práv, práv menšin a ohrožení demokracie.

„Chorvatsko není dost velkým státem na to, aby zastavilo Srbsko. Ale nabízí šanci těm, kteří se škodolibou radostí oponují spolupráci. Upřednostňujeme spolupráci, a to především kvůli Srbům, kteří tam žijí a stávají se obětí obtěžování, když se vztahy stávají napjatými,“ vysvětlil Nikolič.

Nikolič rovněž uvedl, že Černá Hora udělala v posledních pár letech několik chyb, z nich vybral například rozhodnutí země připojit se k protiruským sankcím.

„Je to rovněž nezacházení se Srby v Černé Hoře odpovídajícím způsobem a neustálé obavy, že by srbský prvek mohl opět zvítězit, vzhledem k tomu, že povědomí o existenci černohorského jazyka a církve zatím nezapustilo kořeny,“ řekl.

Zdroj: http://www.b92.net/eng/news/politics.php?yyyy=2016&mm=10&dd=17&nav_id=99412