Já že jsem tajtrlik? Za prvně nevím, co to je, a za druhé mě to uráží!

Avatar
Původní autoři

Jiří Baťa
17. 12. 2016
Tento citát Vlasty Buriana z filmu „Byl jednou jeden král“ lze použít ke zprávě ČTK, ve které informuje o událostech posledních dnů v Aleppu, kde podle mluvčího vysokého komisaře pro lidská práva OSN Ruperta Colvilla s odkazem na „jeho“ zdroje, provládní jednotky při dobývání posledních ohnisek odporu vnikají do bytů a civilisty na místě zabíjejí. Mezi zabitými je 11 žen a 13 dětí. Dodal, že není jasné, kde přesně k masakrům mělo dojít. To je ten moment, který lze srovnat s výrokem V. Buriana. 


Pan Colvill sice neví, kde k masakrům došlo, za to přesně ví, kolik tam bylo zabito žen a dětí. Dokonce i to, že se toho měli zúčastnit i jednotky ruské armády!

Také navýsost důvěryhodná je informace, že „Včera večer jsme obdrželi další znepokojivé zprávy o tělech ležících na ulicích. Obyvatelé je nemohli odnést kvůli bombardování a strachu, že budou okamžitě zastřeleni,“ dodal podle sdělení BBC pan Colville. Zprávy podle něj naznačují, že z Aleppa se „naprosto vytratila jakákoliv lidskost“. Aby toho nebylo ze strany ČTK málo, je informace doplněna o stanovisko francouzského ministra zahraničí Jean-Marc Ayraulta který uvedl, že OSN by měla využít všechny své páky k tomu, aby zjistila, co se v Aleppu děje. Navzdory zřejmým nejasnostem a nedostatečným informacím z Aleppa, šéf francouzské diplomacie také varoval Moskvu, že by se v Aleppu mohla stát spolupachatelem aktů „pomsty a teroru“. Podle některých dalších, nikterak ověřených zdrojů se prý i Rusko podílí na masakrech, při kterých bylo údajně zabito 11 žen a 13 dětí.

Není pochyb o tom, že v inkriminovaném místě, tj. na bojištích v Aleppu, nebo v  jeho blízkém okolí, se zcela jistě nachází nemalý počet západních, notabene renomovaných zpravodajců, novinářů, reportérů a že by tedy zprávy a informace, jak bývalo ještě nedávno dobrým zvykem, měly nebo mohly být doplněny i průkaznými důkazy a fakty. Ale jak vidno, ty dnes jakoby už ani nebylo zapotřebí, neboť západ spoléhá na to, že těmto zprávám a informacím ne nepodobným zprávám agentury JPP (Jedna Paní Povídala), případně RJ (Radio Jerevan) hloupý, naivní lid oblbované demokratické Evropy uvěří.

Avšak ve světle informací, které ze své nedávné (minulý týden) osobní návštěvy Aleppa poskytla naše neméně renomovaná novinářka , editorka Literárních novin a analytička Tereza Spencerová, se věci mají poněkud jinak. „ Byla jsem ale u toho. Ten den zabíjel džihád. Žádné „masivní nálety“ se nekonaly, toho bych si fakt všimla… Nevím, kolik lidí a navíc civilistů, onen jeden nálet s pěti souvisejícími výbuchy tehdy zabil, ale vím, že to, co psala západní média ony dny, kdy jsem (minulý týden) v Aleppu byla, nebyla pravda. Čili to byla, slovníkem našich politiků „nepravda“. Nebo se prostě zase jen obyčejně lhalo“ říká T. Spencerová. Odpověď na otázku, komu tedy věřit, zda panu Colvillemu, který informaci bez jakýchkoliv důkazů obdržel od BBC, nebo paní T. Spencerové, která byla, jak se říká, „na místě činu“. Více se lze dočíst zde.

Jiří  B a ť a , 16. 12. 2016