WFB: Rusko úspěšně provedlo další test anti-satelitní rakety

Avatar
Původní autoři

– rp –
22. 12. 2016 První zprávy

Rusko úspěšně otestovalo novou raketu PL-19 Nudol schopnou ničit navigační americké satelity na oběžné dráze Země, tvrdí Pentagon, píše Washington Free Beacon.


Tento systém je navržen tak, aby odstínil jaderný útok na Moskvu a významné průmyslové oblasti.

Test rakety PL-19 Nudol byl proveden 16.prosince ze základny v centrálním Rusku, a byl monitorován americkými zpravodajskými službami.

Přesná lokalizace zkoušky nebyla zveřejněna. Dřívější starty rakety se konaly z kosmodromu Pleseck. Kosmodrom Pleseck je nejfrekventovanějším kosmodromem bývalého Sovětského svazu i současného Ruska. Pleseck se nachází 500 mil severně od Moskvy.

Mluvčí Pentagonu podplukovník Michelle Baldanzová odmítla testy komentovat. “My nekomentujeme schopnosti jiných zemí,” řekla.

Dřívější testy se konaly 24.května a 18. listopadu 2015. Na intenzitě testování je vidět, že program je vojenskou prioritou a blíží se k nasazení.

Nová anti-satelitní raketa patří mezi několik nových strategických zbraňových systémů vyvíjených ruskou armádou.

Pentagon vidí Nudol jako útočnou anti-satelitní raketu. Rusko, ale naopak uvádí, že jde o obrannou raketu proti balistickým střelám.

Pentagon se obává vývoje anti-satelitních zbraní Ruska a Číny.

Gen. John Hyten, velitel letectva uvedl, že vývoj ruských a čínských anti- satelitních systémů je znepokojující.

Mark Schneider, bývalý pentagonský stratég řekl, že současná asymetrie mezi Spojenými státy a dalšími státy v anti-satelitních zbraní je významná.

“Potenciálně je to velmi nebezpečné, mohlo by to mít za následek naší porážku. Úplná ztráta GPS sítě, nebo její vážná degradace by degradovala účinnost všech řízených střel a způsobilo by to omezení mnoha našich dalších řízených zbraňových systémů,” řekl Mark Schneider.

Americké zpravodajské služby odhadují, že vojenské operace USA by mohly být vážně narušeny už pouze dvěma tucty anti-satelitních útoků.

Pentagon je velmi závislý na satelitech kvůli zbraním s dlouhým doletem, používaných při bojových operacích, což je americká vojenská specializace.

Rusko a Čína si uvědomují strategickou zranitelnost USA závislých na satelitech. Anti-satelitní rakety jsou považovány za důležité pro asymetrii válečných zbraní.

(rp,prvnizpravy.cz,WFB,foto:arch.)