Džabarov o setkání Lavrova a Tillersona: strany hledají styčné body

Avatar
Původní autoři

18. 2. 2017      zdroj
Rusko a USA se snaží najít styčné body a diskutují o otázkách, které jsou důležité pro obě země, soudí první zástupce vedoucího mezinárodního výboru Rady federace Vladimír Džabarov. Ve čtvrtek se v Bonnu konalo první setkání ministra zahraničí RF Sergeje Lavrova a amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona. Po jednání strany konstatovaly, že setkání bylo produktivní. Podle Lavrova se ministři zahraničí dotkli situace v bilaterálních vztazích.


“Ministři zahraničí RF a USA se navzájem seznámili v novém statusu, navzájem si oťukávají pozice”, řekl Džabarov ve čtvrtek agentuře RIA Novosti.

Poznamenal, že pro Tillersona to nebylo snadné, protože situace, která nastala s příchodem administrativy Donalda Trumpa k moci, doslovně “svázala ruce” pracovníkům týmu nového amerického prezidenta. A ministr zahraničí se musí chovat zdrženlivě, aby mu oponenti nezačali vytýkat proruské nálady.

“Budou to mít v nadcházejících týdnech a měsících při budování vztahů s Ruskem velmi těžké”, konstatoval senátor.

Vyjádřil naději, že obrovské diplomatické zkušenosti Lavrova umožní, aby s Tillersonem navázal konstruktivní pracovní vztahy.

“Ne náhodou hovořili o Sýrii, na této trati mohou najít společnou řeč”, uvedl poslanec.

Pokud jde o situaci na Ukrajině, USA se do ní nechtějí příliš hluboce pohroužit, protože v zemi může již v nejbližších týdnech nastat kolaps v souvislosti s energetickou blokádou, kterou zorganizovali radikálové, domnívá se senátor.

“Myslím, že každé další setkání Lavrova a Tillersona bude snazší, budou zde dvoustranné kontakty, telefonní hovory”, soudí Džabarov.

Senátor se rovněž domnívá, že v průběhu jednání vedoucí zahraničněpolických rezortů Ruska a USA mohli oťukat ta témata, “která by se mohla stát předmětem diskuse mezi oběma prezidenty”.

Celkově při posouzení prvních výsledků jednání ministra zahraničí RF a jeho amerického protějšku Džabarov konstatoval, že složité a sporné otázky se strany budou snažit odložit na pozdější dobu, “ale takové společné a důležité problémy, jako je boj proti terorismu, budou projednávány”. Když poslanec hovořil o započatém politickém dialogu mezi oběma zeměmi, zdůraznil: “Všechno probíhá normálně, ale nemá cenu mít iluze”.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová