Bývalý velvyslanec Velké Británie v Sýrii prohlásil, že Asad chemický útok v Idlibu neprovedl

Avatar
Původní autoři

Taťjana Bezrukova
12. 4. 2017       zdroj
Diplomat to konstatoval ve vysílání BBC. “… nenechávám mozek za dveřmi, když analyzuji situaci. Snažím se být objektivní. A vzhledem k předchozí zkušenosti, i včetně Iráku, je jasné, že nemůžeme na slovo věřit takzvaným expertům rozvědky…” Bývalý britský velvyslanec v Sýrii Peter Ford byl velmi nepříjemným hostem anglické televize. Nesouhlasil ani s jedinou tezí, kterou jednohlasně opakují zástupci takzvané západní koalice ohledně událostí v Sýrii.

Pro začátek moderátor přečetl část Trumpova provolání o tom, že Bašár Asad je za chemickým útokem na nevinné civilisty. “Jde o konstatování faktů, že?”, řekl diplomatovi. “Jde o konstatování mýtů, ne faktů”, odpověděl Ford. “Neznáme celou pravdu. To, co opravdu potřebujeme, je prošetření. Protože existují dvě verze těchto událostí. První z nich je americká verze. Druhá – konvenční bomba byla svržena na sklady teroristů s chemickými zbraněmi. Nevíme, která verze je pravdivá. Ale nezapomeňte, co bylo před Irákem. Experti, rozvědka, politici byli naprosto přesvědčeni o tom, že Saddám má zbraně hromadného ničení. Co za všechny možné důkazy nám ukazovali! Fotografie, grafy … Ukázalo se, že všechno byla nepravda. Všechno! Je možné, že ani teď nemají pravdu. Jen se hledá záminka k útoku na Sýrii. Ale nesmíme klamat sami sebe. To, co se stalo, otevírá cestu k dalším chemickým útokům, ne že je vymýtí!”

Moderátor se snažil situaci zachránit: “Tato prohlášení zní v unisono s tím, co bylo řečeno v Rusku, nikoli s celkovou mezinárodní reakcí. Vy přizvukujete Rusku, zatímco ministr obrany Michael Fallon je přesvědčen, že existuje dostatek důkazů k tomu, aby tyto akce podpořil (zasazení úderů letectva USA Sýrii – pozn. red.). Proč jste tedy v menšině?!”

Fordova odpověď je jednoznačně skvělá: “Protože nenechávám mozek za dveřmi, když analyzuji situaci. Snažím se být objektivní. A vzhledem k předchozí zkušenosti, i včetně Iráku, je jasné, že nemůžeme na slovo věřit takzvaným expertům rozvědky. Mají vlastní program, vlastní priority.

Vrátíme-li se k hlavnímu tématu. A není to konec. Británie bude pravděpodobně do tohoto konfliktu zavlečena. I proto, že Trump právě poskytl džihádistům tisíc důvodů, aby inscenovali tyto fejkové operace. Vždyť je vidět, jak je možné snadno a úspěšně s pomocí lehkověrných médií vyvolat neuvážené reakce Západu.

S největší pravděpodobností (džihádisté, DAEŠ – pozn. red) zorganizují inscenované operace, podobné těm předchozím (což bylo zdokumentováno OSN v srpnu 2016), kdy byla snaha vydávat chemické útoky s chlorem za zločiny režimu (Asada – pozn. red.).

Zapamatujte si moje slova! Říkám to tady a teď! To vše se určitě stane! A militaristé si hned pospíší s oznámením, že Asad nám háže rukavici a že my jsme jednoduše povinni vší silou na Sýrii udeřit. Zapamatujte si, že to všechno bude lež!”

Moderátor se potom pokusil mírně korigovat téma. “Jste samozřejmě seriózní odborník v této oblasti, vždyť jste bývalý britský velvyslanec v Sýrii”, obrátil se na svého hosta. “Znáte Bašára Asada, jeho režim, jeho zemi. Jaká bude podle Vašeho názoru jeho reakce na to, co se děje?”

“Asada lze nazvat tvrdým, krutým, ale není to blázen”, odsekl Ford. “Na co by potřeboval tento bolehlav? To neposkytuje vojenskou výhodu. Místo, kde byl zasazen úder, nemělo vojenský význam. Není v tom vůbec žádná logika. Toto nahněvalo Rusy. A vůbec je to všechno nepřesvědčivé!

Ale zaplatíme za to my všichni. Ceny ropy půjdou nahoru. S největší pravděpodobností se chemické zbraně budou používat častěji, ne méně často. A co je nejdůležitější, Syřané a Rusové už nebudou chtít s námi proti DAEŠ ve stejném rozsahu spolupracovat”.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová