Obrat zboží mezi Ruskem a Českem trhá rekordy (názor)

Avatar
Původní autoři

Jana Petrová
26.05.2017  Sputnik
 

Odvážnějšímu štěstí přeje, zmínil při besedě se Sputnikem obchodní zástupce Ruské federace v České republice Sergej Stupar, když charakterizoval hlavní události rusko-české spolupráce, které nastanou v Moskvě 29. května.

Konkrétně mluvil o zasedání Mezivládní komise pro ekonomickou, průmyslovou a vědecko-technickou spolupráci a rusko-českém byznys fóru, které se mají konat v tento den. Z českých řad se této události v Moskvě zúčastní ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček a 20 hlavních představitelů českého byznysu.

Proč je dnes pro obchodování s Ruskem nutná zvláštní statečnost?


„Protože sankce, protože slabý rubl… Kvůli tomu trvala více než 3 a půl roku pauza obchodní spolupráce mezi Ruskem a Českem. Ale ty nejsilnější a nejpokročilejší české firmy, které si pamatují zkušenosti z 90. let, neodstupovali a vytrvale hledaly možnost, jak se na ruském trhu udržet. I naše vláda takové snaze napomáhá, motivuje investory. Například když lokalizujete více než 30 %, tak se firma fakticky stává ruskou a získává tak všechny výhody s tím spojené. Například vznikla možnost znovu začít s přímým dodáváním do RF slavných českých tramvají. Češi energeticky využívají výhody našich volných ekonomických zón, území předhánějících rozvoj, systému investičních projektů. Mezivládní komise znovu zapracovala, aby pomohla podnikatelům. Dvou zemí. Rusko-česká spolupráce se rychle obnovuje.

A jak rychle?

Zetor zaznamenává v Ruské federaci velký úspěch

V prvním čtvrtletí vzrostl obrat zboží (ve srovnání se stejným obdobím minulého roku) o 31,9 %. Ale nejdůležitější je, že rychle na otáčkách nabírá ruský export do ČR. Vzrostl v prvním čtvrtletí o 38,1 % a český export do RF o 22,2%. Nakonec se vrátilo pozitivní saldo Ruska v obchodování s Českem. A zajímavé je, že ne díky minerálním surovinám… ale díky vysokotechnologické produkci, v první řadě samozřejmě díky dodávání našich palivových zařízení pro české jaderné elektrárny. Ale velký skok nastal také v grafu automobilů, zařízení a dopravních prostředků. Budete se divit, ale ruský export roste díky… české produkci, která se vytváří na našem území. Češi u nás staví továrny, vyrábí produkty a reexportem je odesílají domů a do dalších zemí. Ukázalo se, že je to senzačně výhodné!

A kdo jsou tito borci?

Vyjmenuji jen některé. V tomto roce otevřela společnost Brisk Tábor závod v Toljatii (Samarská oblast) pro výrobu zapalovacích svíček nové generace. Uspokojuje 30% ruských potřeb a ještě z Ruska exportuje svíčky do přilehlých oblastí. A na řadě je linka pro výrobu automatických senzorů. V Uljanovsku vyrábí firma Trimill vertikální i horizontální obráběcí stroje. V Jekatěrinburgu TOS Varnsdorf postavil dílnu pro výrobu obráběcích strojů pro strojírenské podniky, chystá se otevřít druhou dílnu. Ve volné ekonomické zóně v Jelabuze (Tatarstán) vyrábí koncern Jihostroj a.s. hydraulická zařízení pro výrobu letadel a automobilů. Do Sverdlovské oblasti přesunula výrobu lehkých desetimístných letadel L-410 česká společnost Aircraft Industries. A ještě je tu Zetor, který začal v Kovrovu vyrábět své krásné traktory. Všechny tyto firmy si na montáž náhradních dílů objednávají ruské firmy, tedy funguje proces lokalizace. Pod heslem lokalizace byl celý minulý rok rusko-české spolupráce. Lokalizace se stala zlatým klíčem, který otevřel dveře pro příchod Čechů na ruský trh. Velký nával optimismu přinesla rusko-českým partnerům schůzka prezidentů Vladimira Putina a Miloše Zemana v Pekingu a také dohoda, že český prezident v listopadu navštíví Moskvu.”

Může se obrat zboží mezi Ruskem a Českem dostat na předkrizovou úroveň? Vždyť v letech 2013-2014 dosahoval obrat na 14 miliard dolarů. Sergej Stupar se domnívá, že je to přiměřený úkol. V minulém roce naše země vyobchodovaly kolem 6 miliard dolarů. Ale první čtvrtletí tohoto roku vykazuje, že je blízko hranice 7-8 miliard a mohla by dále růst…

Všechny tyto firmy si na montáž náhradních dílů objednávají ruské firmy, tedy funguje proces lokalizace. Pod heslem lokalizace byl celý minulý rok rusko-české spolupráce. Lokalizace se stala zlatým klíčem, který otevřel dveře pro příchod Čechů na ruský trh. Velký nával optimismu přinesla rusko-českým partnerům schůzka prezidentů Vladimira Putina a Miloše Zemana v Pekingu a také dohoda, že český prezident v listopadu navštíví Moskvu.”

Může se obrat zboží mezi Ruskem a Českem dostat na předkrizovou úroveň? Vždyť v letech 2013-2014 dosahoval obrat na 14 miliard dolarů. Sergej Stupar se domnívá, že je to přiměřený úkol. V minulém roce naše země zobchodovaly kolem 6 miliard dolarů. Ale první čtvrtletí tohoto roku vykazuje, že je blízko hranice 7-8 miliard a mohla by dále růst…

Související články na Sputniku: