Forbes: V zájmu Západu se Ukrajina nikdy nesmí stát členem NATO!

Avatar
Původní autoři

16.7.2017  PrvníZprávy

Kyjev a představitelé NATO pokračují ve své spolupráci s ohledem na vstup Ukrajiny do aliance, napsal Doug Bandow v materiálu pro Forbes. A vůbec se mu to nelíbí. 

Ale, pokud se tak stane, je bezpečnost všech členů aliance v ohrožení, protože se vztah Ruska a Západu ještě zhorší. V zájmu vlastní bezpečnosti a ukončení ukrajinského konfliktu, by měl Západ „nakonec členství Kyjeva v NATO odmítnout“, zdůraznil Bandow.

Tento týden se prezident Ukrajiny Petro Porošenko setkal s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem v Kyjevě a prohlásil, že „Ukrajina zřetelně vyznačila svoji politickou budoucnost a budoucnost své bezpečnosti jako člen transatlantického spojenectví“, připomněl Doug Bandow. Podle Porošenka je naplánována diskuse k akčnímu plánu přípravy na členství v NATO a Kyjev má v úmyslu provést reformy s cílem „vytvořit jasný plán toho, co je třeba udělat do roku 2020, aby splňoval kritéria pro členství v NATO“.

Na druhé straně sice Stoltenberg nedal sliby, ale byl pozitivně naladěn. Podle něj „NATO bude i nadále podporovat Ukrajinu na cestě k užším vztahům s NATO, reformám a k dosažení standardů NATO“. Rozhodnutí o členství bude záviset na „spojencích a na Ukrajině, a nikdo jiný nemá právo veta v tomto procesu“. NATO také bude i nadále „poskytovat Ukrajině praktickou pomoc“, dodal generální tajemník.

Většina Ukrajinců chce mít „americkou ochranu“. Nicméně, podle autora, hlavním kritériem pro vstup země do aliance by mělo být „zvyšování úrovně všech svých členů“, včetně Ameriky. „Ukrajina je velmi špatný kandidát na členství jak z politických důvodů, tak i z důvodů bezpečnosti,“ je přesvědčen Bandow. Byť nominálně demokratický, současný prezident přišel k moci po „pouliční revoluci“ proti předtím zvolenému, „ačkoli zkorumpovanému“, vůdci. „Oligarchové mají nepřiměřenou moc a ultranacionalisté mají alarmující vliv,“ zdůrazňuje autor materiálu.

Dokonce i evropští lídři „nemohou zavírat oči před zřejmým“. Na nedávném summitu EU a Ukrajiny, předseda Evropské komise Jean-laude Juncker řekl: „Vyzýváme k posílení boje proti korupci, neboť korupce podkopává veškeré snahy tohoto velkého národa.“ Na druhé straně organizace na ochranu lidských práv Freedom House udělila Ukrajině nízkou úroveň politických práv a občanských svobod, a popsala ji jako „částečně svobodnou zemi“. Podle nejnovější zprávy amerického ministerstva zahraničí se Ukrajina vyznačuje „beztrestnou korupcí, nedostatky v zabezpečení práva, krutým zacházením s vězni, sexuálním obchodem, otrockou prací, absencí trestání úředníků za porušování lidských práv a celkově atmosférou beztrestnosti“.

Podle Bandowa ruská podpora „separatistům“ přispěla ke zvýšení politické nestability na Ukrajině. Avšak i bez zásahu Moskvy, nebyli ukrajinští politici schopni zabezpečit odpovědné politické řízení. To znamená, že vyhlídky na změnu v Kyjevě v příštích třech letech zůstávají nejisté.

Ukrajina se stane „obrovskou černou dírou, pokud jde o bezpečnost NATO a Spojených států“. „Přistoupení Kyjeva k NATO povede Ukrajinu do konfliktu s Ruskem, pro který není ve Washingtonu místo. Amerika prostě nemá zájem na konfliktu s jadernou mocností, a to zejména, když jsou zájmy Ruska tak závažné a jasné,“ zdůrazňuje autor. Navzdory tomu, že vedení NATO oficiálně vítá snahu Kyjeva, některé evropské země myšlenku členství Kyjeva silně zpochybňují. Kromě toho všichni kandidáti musí vyřešit všechny své hraniční spory před vstoupením. Takže Moskva bude usilovat o „pokračování geopolitického konfliktu“, protože příměří jinak povede k obklíčení Ruska a expanzi NATO.

Nicméně musí americká a ruská vláda pracovat na dlouhodobém příměří. „Základem jakékoliv dohody by měl být slib Američanů, že Kyjev nebude přijat do NATO,“ trvá na svém Bandow. Ukrajinci by měli mít volný obchod s Východem i Západem, a Kyjev by měl dostat právo stát se členem Evropské unie. Také je potřeba decentralizovat regiony, zejména Donbas a Moskva by měla přestat podporovat „etnické ruské separatisty“. V důsledku by USA a EU odstranily protiruské sankce.

Ohledně otázky Krymu je to ale „velmi obtížný problém“. „Žádná ruská vláda nedá Krym, s výjimkou případu porážky ve válce,“ podtrhl autor. Spojené státy a Evropská unie vyjádřily svůj záměr překonat své spory s Moskvou, pokud je to možné, ale „za žádných okolností nerozšíří bezpečnostní záruky Ukrajině“. Touha Kyjeva vstoupit do NATO „je pochopitelná, ale poškozuje zájmy jejích současných členů“. Místo zvýšení rizika by měl Západ „definitivně odmítnout vstup Ukrajiny do NATO“. Pak se mohou všichni účastníci pohybovat směrem k praktickému řešení konfliktu na Ukrajině, uzavřel autor článku.

(kou, prvnizpravy.cz, forbes.com, foto: arch.

Související článek:
„Prodavač vzduchu“ Porošenko chce referendum ke vstupu do NATO 

)