Gruzie dvakrát žádala Kyjev o vydání Saakašviliho. Marně!

Avatar
Původní autoři

19.7.2017   PrvníZprávy
 
Gruzínská strana dvakrát apeloval na ukrajinskou s požadavkem vydání exprezidenta Michaila Saakašviliho, v obou případech bezvýsledně, i když Kyjev obdržel „všechny důkazy“.
Uvedl šéfka gruzinského ministerstva spravedlnosti Thea Tsulukianiová.

V předvečer o své návštěvy Tbilisi, prezident Ukrajiny Petro Porošenko řekl novinářům, že se gruzínská strana neobracela na ukrajinskou stranu s požadavkem vydání Saakašviliho, a proto nebyla tato otázka byla projednána na mezinárodní úrovni. Později dodal, že prověřil informace a zjistil, že z Tbilisi opravdu požadavky přišly, ale Kyjev je odmítl a požadoval další informace. Podle prezidenta, tato otázka není na pořadu dne jeho návštěvy Gruzie.

„My jsme dvakrát oficiálně obrátili na ukrajinskou stranu s požadavkem na vydání Saakašviliho, v obou případech byl náš požadavek odmítnut. Náš požadavek byl odůvodněn. Byly zaslány všechny důkazy, na jejich základě může ukrajinská strana přijmout rozhodnoutí, které je v této fázi pro ni přijatelné,“ řekla novinářům Tsulukianiová. Podle ní budou zástupci nadále spolupracovat v této otázce.

Sám Saakašvili, který na příkaz Petro Porošenka získal ukrajinské občanství, spoléhal na to, že do Gruzie nebude k trestnímu stíhání vydán. Dokonce se stal gubernátorem oděsské oblasti. Ovšem poté, co se rozhádal se svým ochráncem (spojovala je vypjatá rusofobie), prezidentem Porošenkem, naopak začal tvrdit, že se ho chce hlava ukrajinského státu zbavit a odebrat mu ukrajinské občanství. Porošenko na výpady reagoval slovy, že „pan Saakašvili nic pro Ukrajinu neudělal“.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)


Související článek:

Saakašvili: Porošenko mě chce zbavit ukrajinského občanství!