Sohu: Takoví „šílenci“, jako admirál Swift, vedou svět ke katastrofě!

Avatar
Původní autoři

– kou –
1.8.2017  PrvníZprávy

Prohlášení admirála amerického námořnictva Scotta Swifta o jeho připravenosti zahájit jaderný útok na Čínu, přikáže-li prezident, vyvolal silnou reakci mezi čínskými vojenskými analytiky. Podle Číňanů je admirál Swiift patrně šílený

Odborníci portálu Sohu označili taková prohlášení za „šílená“, a upozornili, že Čína, i když nechce vyvolat konflikt, je na potenciální konfrontaci připravena a nebojí se jí. Avšak tento konflikt mezi oběma jadernými mocnostmi v podání amerických militaristů bude mít velmi neblahé důsledky pro celý svět.

„Vyslovil se další šílenec, a přestože jsou to jen bláznivé řeči, znamená to, že se šílené záměry prokázaly samy,“ poznamenali k nedávným výrokům amerického admirál Scotta Swifta vojenští analytici čínského portálu Sohu.

Velitel amerického Tichomořského loďstva admirál Scott Swift řekl, že je připraven zahájit jaderný útok na Čínu, jestli dá prezident Donald Trump rozkaz. Podle autorů, že ačkoli to může být důkaz oddanosti armády USA ke svému vrchnímu veliteli, měl by významný představitel námořnictva Spojených států jako Swift asi vědět, že tato slova mohou mít za následek určité důsledky, a to je vede k zamyšlení nad zdravým rozumem admirála a řady jeho příznivců.

Takové prohlášení velitele amerického Tichomořského loďstva, vyvolávají nutnost připomenout historii japonského maršála Isoroku Yamamota. Právě na jeho naléhání Japonsko provedlo překvapivý útok na americký Pearl Harbor. Při hledání rychlé slávy Yamamoto na sebe v konečném důsledku pouze uvalil hanbu a na svoji zemi – jaderné útoky. K tragédii Hirošimy a Nagasaki došlo právě kvůli válečníkům, jako Yamamoto. Ale zdá se, že Swift zapomněl historii.

Dnes je Amerika pravděpodobně již zvyklá na to „cloumat se všemi napravo nalevo, využívaje svého postavení hegemona“. Ve stejné době se Čína vyvíjí klidně a významně přispívá ke globální ekonomice a stabilitě, ale tento „růst“ mají někteří Američané tendenci vnímat jako „hrozbu“. A jednoduché „zadržování“ jim už nestačí, tak začínají „tlouci na bubny války“. Není divu, že někteří analytici v Trumpově administrativě, stejně jako zástupci zpravodajské komunity již předpovídali totální konfrontaci mezi Čínou a Spojenými státy v Jihočínském moři. A v této souvislosti se Swiftova slova velmi podobají „hrozbě“, říkají odborníci.

Je však třeba poznamenat, že Čína nebude podléhat tlaku ze strany Ameriky, i když je „po zuby ozbrojena“. V celé historii americké armády bylo pro ni obtížné potkat se s Číňany, ale pokud Swift o tom neví, měl by si přečíst vzpomínky generála Douglase MacArthura na korejskou válku. Amerika potřebuje pochopit, že Čína nemá v úmyslu vyvolat konflikt, ale že se nebojí, a i když někdy začne válka, tak jsou vojáci Číny připraveni k boji. Spojené státy by proto měly vzít v úvahu možné důsledky takového konfliktu.

Jak autoři poznamenávají, agresivní prohlášení Scotta Swifta již přitáhlo pozornost světového společenství. Britští experti popsali možný konflikt jako „třetí světovou válku“, která „by byla katastrofální pro celý svět“. Takže takové hrozby Spojených států vůči další jaderné mocnosti vyhovují jen málo lidem.

A „pokud Swift chce zahájit jaderný útok na Čínu, pak není zcela zdráv – anebo se rozhodl stát se druhým Yamamotem“. A mají-li být tak mocné zbraně v rukou šílenců, může to být největší katastrofa nejen pro Američany, ale pro celé lidstvo, varují čínští odborníci.