Radim Valenčík
4. 10. 2017 RadimValenčíkPíše
“Děti, vraťte se do školy!” – Pamětníci si brzy připomenou tento památný výrok tehdejší ministryně školství Synkové v prvních dnech po 17. listopadu roku 1989. Výrok jednak zcela mimo mísu, jednak symbolicky vyjadřující, jak pokročila degenerace tehdejších mocenských elit. Po tomto výroku již bylo zcela zřejmé, že vývoj je nezvratný. Každému. I těm, co nějakou dobu váhali, na kterou stranu se přidat.
Historie se ráda vrací v různých obdobách. A tak si španělský král Felipe VI. trapnou roli ministryně školství Synkové zopakoval, aby názorně předvedl, jak daleko pokročila degenerace současných mocenských elit. A nejde jen o krále a nejde jen o Španělsko.
Zde je stručná informace o obsahu projevu:
“Podle krále, který se svým prohlášením vystoupil v televizi v přímém přenosu, se katalánské vedení se dopustilo nezodpovědného chování. Zdůraznil, že nejednalo podle práva a demokracie. Situaci v Katalánsku označil za velmi vážnou. – Felipe VI. ve svém zhruba šestiminutovém projevu upozornil, že mu velmi záleží na udržení španělské jednoty. Stát podle něj musí v Katalánsku zajistit ústavní pořádek a vládu práva. – Katalánští představitelé podle krále mimo jiné ohrozili ekonomickou stabilitu Španělska. Z regionu pochází 20 procent španělského HDP, konkrétně kolem 215 miliard eur (5,5 biliónu korun), tedy více, než například činí HDP celého Řecka.”
Podstatnou část projevu si lze poslechnout v českém překladu zde:
A stojí to za to!
K tomu záběry s komentářem k tomu, co se v Katalánsku děje: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/2260897-katalanci-odmitnou-policejni-nasili-generalni-stavkou-ta-zrejme-ochromi-dopravu-ci
Vše z mainstreamových medií.
Jen pro úplnost. Španělský král ani jednou ve svém projevu neodsoudil násilí páchané federální policií a paramilitantními oddíly, ani jednou nevyjádřil lítost nad oběťmi násilí. Ani náznakem.
Mezitím se byť váhavě a byť se zpožděním i někteří vrcholoví politici přidali k odsouzení násilí v Katalánsku (zdaleka ne všichni), viz:
“Proti silovému zásahu španělské federální policie se vyslovili někteří vrcholní evropští politici. Šéf evropské radyDonald Tusk vyzval španělského premiéra Mariana Rajoye, aby se Španělsko vyhnulo dalšímu použití síly proti Kataláncům. Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel (SPD) upozornil, že je třeba zastavit spirálu eskalací a zahájit dialog. Tvrdý zákrok policie odmítla i většina českých politiků napříč stranami.”
Ve srovnání s tou “rychlejší” či “lepší” částí EU jsme na tom u nás v Česku podstatně lépe. Jediný významný politik u nás, který násilí v Katalánsku podpořil, je ministr zahraničí a volební lídr ČSSD Zaorálek: “Jsem přesvědčen, že to, co se teď odehrává v Katalánsku, je vnitřní záležitostí Španělska. Je to demokratická země a věřím, že je schopna najít řešení, jak situaci uklidnit”.
Dění v Katalánsku je významné především tím, že je součástí polarizace a začínajících konfliktů mezi současnými mocenskými elitami, jejichž proces degenerace v důsledku současného stádia vývoje globálního jádra moci pokročil již velmi daleko, a probouzející se veřejností, která si začíná uvědomovat, že bez tlaku zdola se žádný problém nevyřeší, resp. že se problémy budou hromadit, vyostřovat a zauzlovat. V tomto kontextu pak současně ukazuje pokrytectví současných mocenských elit v oblasti prosazování doktríny (účelově používaného klacku) tzv. “lidských práv”.
Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/5042-katalansko-kral-felipe-vi-mimo-misu.html
Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/5042-katalansko-kral-felipe-vi-mimo-misu.html