Lidé řekli, že chtějí změnu. Kdo si myslel, že bude moct dál krást, teď jen kouká. Parazitní ČSSD plná mafií a tunelů si ten výbuch zaslouží

Avatar
Původní autoři

Rozhovor s doc. Radimem Valenčíkem
23. 10. 2017 ParlementníListy

„Vedení naprosto selhalo. Ze sociální demokracie se stala strana parazitní a bude velmi obtížné ji zachránit,“ další nářez dostává ČSSD od vysokoškolského pedagoga a publicisty docenta Radima Valenčíka. A že si snad tak bídný volební výsledek ani nezasloužili? Ale zasloužili. Ovšem s kým ANO složí koalici? Podle Valenčíka se jim do počtu mohou hodit lidovci. Akademik zároveň upozorňuje: „Některé politické strany budou výrazně nestabilní z hlediska přeskupování po volbách. To bude nový fenomén na úrovni rozpadu bývalého Občanského fóra, jen tentokrát postihne více stran.“

Když jste hovořil před pár měsíci o tom, že předpokládáte vítězství ANO, zmínil jste také, že volit Babiše znamená odmítnout selhání establishmentu. A teď vidíme výsledek: Vítězství ANO, debakl ČSSD, výrazný úspěch SPD a Pirátů, v podstatě i STAN. Když už máme před sebou čísla, co vy na to?

To je snový výsledek, z říše snů v několika aspektech. Začnu sebekriticky tím, co jsem nepředpokládal. V únorové prognóze jsem předpokládal, že Piráti a TOP mají určitou šanci se dostat do sněmovny, ale vyslovoval jsem pochybnosti. Takový výsledek Pirátů jsem ale neočekával. Je to velmi pozitivní z jednoho důvodu. Výsledek Pirátů je dán tím, že se do voleb zapojila mladá generace a vyjádřila, jak to cítí. Samozřejmě že mají k Pirátům nejblíž, když selhávají všechny ostatní strany. Je nesmírně dobré, že mladá generace vstoupila do politiky, bude moc sledovat, jak se vše bude uvnitř Pirátské strany vyvíjet, jakou roli bude hrát, jak bude odpovídat jejich představám, co budou dělat. To považuji za velmi pozitivní.

Říkáte výsledek z říše snů, jak to myslíte? Můžete být konkrétnější?

Žijeme v době přelomové, bohužel stereotypní setrvačné pohledy na to, jak se svět bude vyvíjet dál, jsou liché. Ti, kteří ztratili moralitu, racionalitu a myslí si, že tak, jak bylo, bude i do budoucna, že budou moct podvádět lidi a krást, se mýlí. Takto to dál nepůjde. Lidé si vše uvědomují a chtějí změnu. Změnu chtějí mladší i starší a našli si reprezentanty změny. Třeba volbou budou zklamaní, ale to nevadí. Lidé byli vtaženi do hry v mnohem větší míře, než bych čekal. Lidé chtějí změnu a uvidíme, co se bude dít dál.

Mám dojem, že vy jste s výsledkem celkem spokojen…

Ke spokojenosti vždycky leccos zbývá. S některými momenty nejsem spokojen. Myslel jsem si, že KSČM získá vyšší procento hlasů, prognózoval jsem těsně nad deset procent. Někteří byli optimističtější, ale já jsem říkal: Ne, i komunistická strana bude potrestaná za svou bezprogramovost. Za to, že se nechová jako programová strana. Jejich vedení se v podstatě podařilo dosáhnout jejich snů, že bude stranou establishmentu, když už to bylo pozdě. Je to stabilní strana, která má zkušenosti, opírá se o určité racionální vidění světa, ať se to někomu líbí, nebo ne, ale programová strana musí být programová a jinak to prostě nejde.

V Lidovém domě nebylo příliš veselo. Ministryně Marksová se nedostane do Poslanecké sněmovny… Zasloužila si ČSSD tento výsledek?

Po pravdě řečeno, ano. Dělal jsem maximum pro to, aby šla ČSSD do voleb alespoň s trochu přijatelným programem. Programová strana není strana, která v době, kdy se hromadí problémy, postaví program na slibech, často míněných nevážně, a nikoli na identifikování a analýze problému. Chyba začala po krajských a senátních volbách, kdy sociální demokracie nereagovala na tehdejší propad a místo toho dělala politiku stereotypu, legalizování shora krajských mafií, které opravdu tunelovaly republiku. Pak se ukázalo, že tunelují republiku ve velkém. Vedení naprosto selhalo, ze sociální demokracie se stala strana parazitní a bude velmi obtížné ji zachránit.

Premiér Sobotka má obavy, co bude se sociálním státem, když takto oslabila sociální demokracie. Sdílíte je také?

Bojí se o privatizaci zdravotnictví atd. A to, že pod jeho přikrytím zprivatizovali sociální demokracii ti největší darebáci, toho se nebojí? Ten člověk je pro mě naprosto nedůvěryhodný.

Jaroslav Faltýnek sdělil, že ke koaličnímu jednání nejdřív osloví současné koaliční partnery. Dokážete si představit, že bychom měli vládu ve stejném složení, jen s jiným rozložením mandátů?

Asi ne. I KDU-ČSL je stranou vyčichlou. Ta bude muset hledat sama sebe. Prognózoval jsem v únoru a předpokládám, že se to stane, že současné vedení KDU-ČSL bude… …. ….

(celý text ZDE)