Zeman, v což doufám, „pražská kavárna“ bude řvát jak postřelené prase a Kalousek bude zabalený v tibetské vlajce demonstrovat. A Svěrák a Holubová…

Avatar
Původní autoři
Herec Ivan Vyskočil

– rozhovor s Ivanem Vyskočilem –
31.12.2017 ParlamentníListy

„Mohu si pozvat jen tolik hostů, kolik se mi jich ke stolu vejde, a jen tolik, pro kolik mám jídlo. A rozhodně mi žádný z hostů nebude diktovat, který obraz mám sundat ze zdi svého bytu, aby ho to neuráželo,“ říká ohledně přílivu migrantů do Evropy oblíbený herec Ivan Vyskočil a dodává, že Evropa prostě není nafukovací. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz zhodnotil některé události roku 2017 a prozradil, proč volil Andreje Babiše a bude volit Miloše Zemana. Promluvil i o „pražské kavárně“.

Za pár dní tady máme konec roku 2017. Co se podle vás za posledních dvanáct měsíců v České republice povedlo a co naopak nepovedlo? Co by náš stát potřeboval?

Na konci roku patrně každý z nás bilancuje, co se mu podařilo a co nikoliv. Jak je to u mne doma, vím dobře, ale nejsem takový expert, abych byl schopen to posoudit „státotvorně“. Moje odpovědi berte jen jako posouzení obyčejného, normálního občana.

Bezpochyby nejdůležitější událostí roku byly podzimní volby do Poslanecké sněmovny. Nebudu opakovat jejich výsledky. Právě ale výsledek voleb mně, a myslím i řadě našich občanů, ukázal ještě jinou věc. Nedemokratičnost naší společnosti.

A je opravdu zvláštní, že nejvíce proti demokratickým výsledkům křičeli ti, kteří mají (nemohu říct jinak) plnou hubu demokracie. Zejména ti, které pan prezident označuje souhrnným názvem „pražská kavárna“. Tito hlásači demokracie náhle proti demokratickým volbám křičeli nejvíc. A je mi líto, že je mezi nimi, bohužel, i řada mých kolegů.

ANO vyhrálo volby s velkou převahou, což se nelíbilo především stranám, které moc neuspěly a které celou dobu vedly proti ANO masivní kampaň.

A to je zase pozitivum uplynulého roku, že přes tu cílenou masáž médií, zejména ČT, se ukázalo, že český člověk není blbý a umí myslet vlastní hlavou. A to mě potěšilo, na rozdíl od pana Svěráka, který hlásal do éteru, že český národ ztratil rozum. Já myslím, že naopak vycvičen minulorežijními pohádkami hned tak na něco neskočí.

Jednou z nejvýraznějších postav naší politické scény je bezesporu prezident Miloš Zeman. Jak hodnotíte jeho činnost za tento rok? A co říkáte na to, že ho určitá skupina lidí – ať udělá, co udělá – pokaždé zkritizovala? Vezměme si například udílení státních vyznamenání, návštěvu Číny…

Jsem jeden z těch umělců, který si pana prezidenta nesmírně váží (… teď jsem se u výše zmíněné skupiny ocitl na černé listině). Kdykoliv jsem pana prezidenta poslouchal, nemohu s jeho slovy nic než souhlasit. Nehledě na to, jak mě jako herce fascinuje jeho schopnost mluvit spatra, pojmenovávat věci pravými a někdy i nevybíravými jmény a krátce, jasně a bez zbytečných „eeeee… ehm“ a bezobsažného „okecávání“.

A to, že určitá skupina lidí a také některá média na panu prezidentovi takzvaně nenechají nit suchou, je urážející, až tak, že by si to vůči hlavě státu ani neměli mít možnost dovolit.

Mohl bych citovat bezpočet příkladů, snad jeden za všechny. Pan prezident dal, a snad stále dává, část platu na Dětské vesničky. To nějaký komentátor označí za pouhou populistickou a předvolební kampaň?

A návštěvy Číny, udílení státních vyznamenání, návštěvy Ruska a kritika sankcí atd. atd. To přece nemá ani cenu komentovat. Jako by tam nebyl americký prezident, jako by nebyl čínský prezident u anglické královny, a rozhodně je lepší se s velmocí, jakou je Rusko, spíše bavit a jednat, než cokoliv jiného. Škoda slov.

A státní vyznamenání? Nevím, proč kolegyně Holubová pouští do éteru pitomosti, jako že ona by z rukou prezidenta Zemana cenu nepřevzala, když jí ani nikdo žádnou cenu nenabízí? Až příliš jsou z takových zbytečných prohlášení cítit „kyselé hrozny“. Konečně já kdybych byl prezidentem, tak bych mezi vyznamenanými měl také několik svých kamarádů a přátel, stejně jako je tam měl pan prezident Havel a jiní.

Mimochodem, dobře znám tuto paralelu z oblasti umělecké kritiky. Někdo se „uprdne“ a je to umění, jiný udělá to samé a je prase. Přitom pro obyčejného diváka zapáchají oba stejně.

Další výraznou českou politickou osobností je Andrej Babiš. Vy jste před časem, pokud vím, uvedl, že nejen jeho, ale právě i Miloše Zemana budete volit. Co se Andreji Babišovi za tento rok povedlo, a udělal něco, s čím naopak nesouhlasíte? A co s odstupem času říkáte na spory mezi právě Babišem a Sobotkou?

Ano, volil jsem Babiše a budu volit pana Zemana.

Zcela chápu, že pan Babiš nemůže politickým matadorům v Poslanecké sněmovně „vonět“. Ale byla by to stejná píseň jako shora proti panu prezidentovi. Ale i přes tu masívní kampaň proti Babišovi se ANO s velkým náskokem umístilo před ostatními stranami. Myslím, že mnoho lidí včetně mě pochopilo, že takzvaná kauza Čapí hnízdo je pouze zástupný problém. Nejsem policista ani investigativní novinář a nevidím do detailů celého problému, ale až příliš z celé věci ční snaha najít si onu hůl, kterou chceme psa bít. … ….

… rozhovor dále pokračuje o Babišovi, německých volbách a Angele Merkelové, o postoji k migraci, o vděčnosti a nevděčnosti emigrantů, stavbě mešit a odstraňování křížků v Evropě, o nadcházející volbě českého prezidenta …

Co říkáte na kandidáty, kteří se o tento post utkají? Byla pro vás některá jména překvapením?

Pro mne je volba jasná, jak už jsem předeslal. Neříkám ke kandidátům nic. Jen vidím mnoho politické naivity. Kromě pana Topolánka. Toho ovšem předchází tuze neslavná pověst z období jeho premiérování. I když pan Petr Nečas ho ještě daleko předčil. Dalo by se říci, že ho přímo strčil do kapsy!

Mezi zatím nejúspěšnější kandidáty patří Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Jak by se podle vás změnila naše republika v případě, že by vyhrál profesor Drahoš, a co pro nás bude znamenat, pokud prezidentský úřad obhájí Miloš Zeman?

Co by… kdyby… opravdu neumím. Mám jen pocit, že pan Drahoš je pro prezidentování poněkud nevyhraněná osobnost. Tedy soudím dle jeho vystupování. Moc bych za to nedal, že tíhne právě k oněm vítačům.

A pokud zvítězí Miloš Zeman, v což doufám, tak vím jedno. Takzvaná pražská kavárna bude řvát jak postřelené prase a pan Kalousek, zabalený do tibetské vlajky, bude demonstrovat na Hradčanském náměstí.

(Celý rozhovor najdete na Parlamentních Listech zde.)